A A+ A++

Kasinka Mała. Szkoła Podstawowa nr 1 w Kasince Małej, dnia 19 marca 2024 roku, oficjalnie przyjęła na Patrona Świętą Rodzinę.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą odprawioną przez proboszcza miejscowej parafii ks. Pawła Rybskiego i ks. Mateusza Bochenka oraz ks. Pawła Sowy. Ksiądz proboszcz wygłosił homilię oraz dokonał poświęcenia sztandaru, który ufundowali rodzice uczniów. Nabożeństwo uświetnił śpiew uczennic i nauczycieli świętującej placówki.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w budynku szkoły, gdzie dyrektor Magdalena Obajtek powitała wszystkich przybyłych. Złożyła podziękowania władzom gminy za przychylnie rozpatrzenie wniosku i zatwierdzenie nowego imienia szkoły. Słowa podziękowań za uświetnienie uroczystości swoją obecnością skierowała również do gości, którzy odpowiedzieli na zaproszenie szkolnej społeczności. 

Po wprowadzeniu nastąpił oficjalny ceremoniał przekazania sztandaru oraz ślubowanie uczniów. Przyrzekli oni strzec najwyższych wartości, dbać o honor i dobre imię szkoły, rzetelnie i uczciwie wypełniać obowiązki ucznia, budować atmosferę koleżeństwa i życzliwości. Pod kierunkiem swoich nauczycieli przygotowali inscenizację przedstawiającą sceny z życia Świętej Rodziny z Nazaretu. Ukazali wartości, które stanowią fundament rodziny w każdym czasie. To wzajemne zaufanie, miłość, wsparcie i zawierzenie Bogu. Kolejne sceny przedstawiały współczesną rodzinę, z jej trudnościami i obawami, które daje się pokonać, mając za wzór rodzinę Józefa i Maryi. 

Zobacz również:

W dalszej części programu uczniowie przedstawili humorystyczne scenki z życia szkoły, gdzie panuje radość, nauka i przyjaźń. Ostatnim akcentem artystycznym był występ wokalny pracowników nauczycieli szkoły. Część artystyczna została zakończona słowami wiersza Karola Wojtyły pod tytułem „Dzieci”.

Na zakończenie obchodów goście zostali zaproszeni na poczęstunek do remizy OSP pięknie przystrojonej na tę szczególną okoliczność.

Poprzednim patronem placówki był Władysław Broniewski – poeta i tłumacz, a także Legionista i uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. Jego najbardziej znany wiersz to napisany w roku 1939, tuż przed wybuchem II wojny światowej, a opublikowany w 1943 – “Bagnet na broń”. Jednocześnie, choć był więziony przez NKWD, Broniewski ideowo był komunistą, co budziło kontrowersje w lokalnej społeczności, która zainicjowała zmianę patrona.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWaldemar Szumny, kandydat PiS na prezydenta Rzeszowa: “Chcę mieć bezpartyjnych specjalistów, żeby nie dostawali poleceń z Warszawy”
Następny artykułWyróżnienie Honorowe Miasta Lęborka „Lęborski Lew” edycja 2024