A A+ A++

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

– W wielu rodzinach zapadają teraz bardzo ważne decyzje o wyborze szkoły. Co za tym idzie – przyszłości zawodowej dzieci. Moment rekrutacji jest obecnie na tyle ważny, że dzieje się w pandemicznej rzeczywistości, w której nie potrafimy jeszcze znaleźć odpowiedzi, jakie zawody będą za 5-10 lat tymi, na które nasze dzieci czekają – mówi Katarzyna Kaczyńska, dyrektor szkół INFOTECH.

Przy wyborze kierunku kształcenia czy zawodu trzeba oczywiście kierować się marzeniami i pasją, ale nie można ignorować trendów – podkreślają eksperci.

Rady od Petrosa Psyllosa

– Szczególnie epidemia koronawirusa pokazuje, że wszystko przenosi się do świata cyfrowego. Koronawirus właściwie jest triggerem tych zmian i ta rewolucja cyfrowa gwałtownie przyspieszyła. Dzisiaj wszystko jest przesiąknięte sztuczną inteligencją, jesteśmy w niej dosłownie zanurzeni. To jest taki trend, który zmieni diametralnie cały nasz świat. Dzisiaj w ciągu paru miesięcy dzieje się więcej niż kiedyś w ciągu kilku lat. Jeżeli nie będziemy nadążali za tą rzeczywistością i odpowiednio wcześnie nie zajmiemy się zgłębianiem tej sztucznej inteligencji, która jak żadna inna technologia zmienia nasz świat… to zostaniemy w tyle – dodaje Petros Psyllos, wynalazca, inżynier i informatyk.

Wybitny młody naukowiec podczas otwartych spotkań z młodzieżą przekonuje, że każdy może być nie tylko odbiorcą, ale kreatorem sztucznej inteligencji. W szkołach INFOTECH uczy podstaw sztucznej inteligencji oraz programowania.

Co trzeba wiedzieć o zawodach przyszłości

W ciągu najbliższych 20-25 lat ponad połowa istniejących dziś profesji zniknie wskutek zmian technologicznych. Nawet 65 proc. dzieci obecnie zaczynających naukę będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją. 47 proc. zawodów znanych obecnie zostanie zastąpionych pracą maszyn w ciągu najbliższych 25 lat. Z analizy World Economic Forum wynika, iż w ciągu najbliższych 4-5 lat zawody związane z przetwarzaniem danych, sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym (machine learning) staną się najbardziej poszukiwanymi – wyliczają specjaliści z Infotech.

Podkreślają, jak ważne jest, aby znać trendy również tej najbliższej przyszłości. Bo jesteśmy przecież w wyjątkowym momencie. Pandemia COVID-19 zmieniła bardzo rynek pracy i ranking zawodów.

– Niezwykle ważne jest to, żeby zwracać uwagę na to, czego oczekują pracodawcy, a z badań przeprowadzonych na ich zlecenie wynika, że najbardziej pożądani są eksperci z szeroko rozumianej branży IT: ekspert ds. e-commers, digital manager czy specjalista business intelligence. Czas epidemii spowodował też wzrost zapotrzebowania na specjalistów od bezpieczeństwa pracy – wylicza Jerzy Mantur, kierownik Pracowni Badań, Analiz i Strategii Rozwoju Edukacji Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku.

Reklama online zawodem przyszłości

Pandemia rozbudziła apetyt na zakupy w sieci, aż 70 proc. Polaków deklaruje, że po pandemii nie chce wracać do zakupów offline.

– Każdy z nas widzi, że faktycznie na co dzień kontaktuje się, pozyskuje informacje z internetu. Przez pandemię zwiększyła się także sprzedaż internetowa o 26 proc. Większość Polaków uważa, że woli kupować online, ponieważ jest to wygodniejsze. My w tym momencie musimy znaleźć pracowników, którzy będą kompetentni do wykonywania tych wszystkich zawodów przyszłości. W Polsce jest ponad 150 tys. przedsiębiorstw, które na ten moment sprzedają w internecie – informuje Marta Molska, założycielka Agencji Marketingu Internetowego DO IT crew.

– Dla nas – szkół Infotech – jest jasne – że skoro polski rynek e-commerce tak dynamicznie i wspaniale się rozwija – będziemy kształcić techników reklamy online. I to od zaraz – od 1 września! Śledząc trendy, postawiliśmy na nowy kierunek – technik reklamy online – zapowiada Adam Kamiński, koordynator Klastra Technologicznego Infotech.

A patronami kierunku będą kluczowe w regionie firmy, tj. DO IT crew, Infinity Group i Sempai.

Badacze rynku pracy zwracają też ogromną uwagę na rozwój kompetencji miękkich i gotowość do realizacji wielu projektów i wielu specjalizacji. Zawody będą pojawiały się i znikały znacznie szybciej niż trwa średnia aktywność zawodowa człowieka, a osoby w danym zawodzie będą musiały cały czas zdobywać nową wiedzę, gdyż nie będzie możliwe kontynuowanie modelu, w którym osoba po studiach całe zawodowe życie kontynuuje wyuczony zawód w wyuczonej formie.

Spotkania

Spotkania z cyklu „Zawody przyszłości” można śledzić na żywo na Facebooku Szkół Infotech https://www.facebook.com/TechnikumInfotech

Dostępne są też na kanale YouTube szkoły: media.infotech.edu.pl

Zawody przyszłości – co się zmieniło w pandemicznej rzeczywistości: TUTAJ

Zawody przyszłości – sztuczna inteligencja/wynalazca Petros Psyllos: TUTAJ

Zawody przyszłości – marketing online/technik reklamy online: TUTAJ

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMinisterstwo Kultury przyznało kolejną dotację na ratowanie synagogi w Krzepicach
Następny artykułVivasanit Home w Łańcucie już otwarty