Nie trzeba być ekspertem, aby zrozumieć stres i niewygodę spowodowaną przez incydent drogowy. Wiele osób jest myląco przekonanych, że otrzymają satysfakcjonujące odszkodowanie, nawet w przypadku poważnych uszkodzeń. Jeżeli jednak jesteś jedną z tych osób, ten artykuł jest dla Ciebie.
Definicja szkody całkowitej
Szkodę całkowitą definiujemy, gdy koszt naprawy pojazdu wynosi 100% lub więcej jego wartości rynkowej przed zdarzeniem. W praktyce oznacza to, że pojazd jest nieekonomiczny do naprawy i ubezpieczyciel zdecyduje o jego kasacji.
Definicja szkody częściowej
Szkoda częściowa natomiast, to taka której koszt naprawy jest mniejszy niż wartość auta przed zdarzeniem. W tym przypadku, ubezpieczyciel pokrywa koszty naprawy pojazdu.
Kiedy ubezpieczyciel orzeka o szkodzie całkowitej lub częściowej
Decyzja ubezpieczyciela dotycząca orzeczenia szkody częściowej lub całkowitej zależy przede wszystkim od porównania kosztów naprawy do wartości pojazdu przed zdarzeniem. Decyzję tę podejmuje na podstawie opinii rzeczoznawcy, który ocenia stan techniczny pojazdu i szacuje wartość strat.
Różnice pomiędzy szkodą całkowitą a szkodą częściową
Na pierwszy rzut oka, wydaje się, że najważniejsza różnica pomiędzy szkodą całkowitą a częściową jest koszt naprawy. W rzeczywistości jednak, decyduje również o tym, jakie odszkodowanie zostanie wypłacone poszkodowanej stronie. W przypadku szkody częściowej, ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie potrzebne na naprawę pojazdu, a w przypadku szkody całkowitej – różnicę pomiędzy wartością pojazdu przed zdarzeniem, a po zdarzeniu. Więcej możesz się dowiedzieć tutaj: https://helpfind.pl/szkoda-calkowita
Dlaczego decyzja o uznaniu szkody za całkowitą nie zawsze jest korzystna dla poszkodowanej
Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że wypłata za szkodę całkowitą to dobra wiadomość, w praktyce nie zawsze tak jest. Takie rozwiązanie może okazać się niekorzystne, szczególnie wtedy, gdy poszkodowany jest właścicielem nowego lub niedawno zakupionego pojazdu. Jego wartość rynkowa, a co za tym idzie kwota odszkodowania, może być znacznie niższa niż cena, jaką zapłacił. W rezultacie, poszkodowany może nie być w stanie zakupić pojazdu o podobnej wartości jak ten, który utracił.
Jak odwołać się od decyzji?
Jeśli ubezpieczyciel podjął decyzję o uznaniu szkody za całkowitą i nie jesteś z niej zadowolony, prawo daje Ci możliwość odwołania się od tej decyzji. Proces rozpocząć możesz od wysłania odwołania do ubezpieczyciela, w którym szczegółowo przedstawisz, na jakiej podstawie kwestionujesz jego decyzję. Ważne przy tym jest, aby odwołanie było oparte na merytorycznych argumentach, wskazujących na błędy w oszacowaniu szkody, a nie na swoim niespokojeniu czy frustracji.
Jeżeli ten krok nie przyniesie rezultatów, możesz skierować sprawę do rzecznika finansowego lub skorzystać z pomocy prawnika specjalizującego się w sprawach odszkodowawczych. Pamiętaj, że istotne jest zachowanie terminów na odwołanie się od każdej decyzji oraz gromadzenie wszystkich niezbędnych dokumentów, które mogą potwierdzić Twoją rację.
Podsumowanie
Odszkodowania z OC i AC to zagadnienia, które mogą wydawać się skomplikowane. Kluczowe jest zrozumienie, jakie są różnice pomiędzy szkodą częściową a całkowitą, kiedy ubezpieczyciel decyduje o jednym lub drugim przypadku, a także dlaczego uznawanie szkody za całkowitą nie zawsze jest korzystne dla poszkodowanego. Dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z porad profesjonalistów, którzy pomogą zrozumieć proces i upewnić się, że otrzymasz to, na co masz prawo. Warto też zdawać sobie sprawę, że decyzja ubezpieczyciela jest kwestią oceny i nie zawsze musi być ostateczna. Posiadając odpowiednią wiedzę, poszkodowany jest w stanie skuteczniej dochodzić swoich praw.
Artykuł sponsorowany
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS