A A+ A++

Szkic strategii wodorowej Niemiec: tylko zielony wodór

06.03.2020r. 08:28


Bloomberg donosi, że rząd Angeli Merkel popiera w szkicu strategii wodorowej wsparcie jedynie technologii tzw. zielonego wodoru, czyli pozyskiwania go z wykorzystaniem Odnawialnych Źródeł Energii – czytamy w BiznesAlert.pl.


Strategia zakłada stworzenie pakietu rozwiązań wspierających rozwój technologii pozyskiwania wodoru. Bloomberg widział szkic dokumentu rządowego, w którym wyrażone zostało poparcie jedynie dla technologii zielonego wodoru, czyli elektrolizy zasilanej OZE.

To uderzenie w interesy branży gazowej, która liczyła na wsparcie tzw. niebieskiego wodoru, to znaczy pozyskiwania go z gazu i tłoczenia gazociągami. Rosjanie również liczyli na wykorzystanie tej technologii do dostarczania gazu do Europy, na przykład przez Nord Stream 2 mający kończyć bieg w Niemczech. Jednakże na wykorzystanie niebieskiego wodoru mogli także liczyć Norwedzy z Equinora, który mógłby dostarczać go także na rynek polski.

Tymczasem przekształcanie gazu w wodór jest sposobem na dekarbonizację sektora gazowego w zgodzie z celem osiągnięcia neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 roku. Niebieski wodór ma powstawać przy wykorzystaniu technologii wychwytywania i składowania CO2 (CCS). Kolejne rozwiązanie to wodór turkusowy, pozyskiwany przez pyrolizę gazu oraz składowanie węgla.

– Z punktu widzenia rządu tylko wodór pozyskiwany z wykorzystaniem OZE jest zrównoważony długoterminowo – czytamy w dokumencie, do którego dotarł Bloomberg. – Z tego względu celem rządu federalnego jest wykorzystanie zielonego wodoru i wsparcie szybkiego rozwoju rynku oraz budowy powiązanych łańcuchów wartości.

Rząd Merkel ma omówić szkic strategii 18 marca. Wiadomo, że ministerstwo gospodarki i energetyki opowiedziało się za rozwojem niebieskiego wodoru. Ministerstwo środowiska naciska na wykorzystanie wodoru zielonego.

Bloomberg , BiznesAlert
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOstatnie chwile budki dróżnika przy ul. Lutomierskiej
Następny artykułSPR Stal Mielec jedzie do Szczecina!