A A+ A++

Sześciu największych producentów gazu ziemnego na świecie w 2019 r.

29.03.2021r. 06:10

Dwóch największych rywali – USA i Rosja, to zdecydowanie światowi giganci w produkcji gazu ziemnego i dominujący w zakresie jego dostaw.

Według Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), gaz ziemny odpowiadał za prawie jedną trzecią pokrycia ogólnego wzrostu zapotrzebowania na energię w ciągu ostatniej dekady (więcej niż jakiekolwiek inne paliwo) i za ok. 23 proc. światowego zapotrzebowania na energię pierwotną.

Światowa produkcja gazu ziemnego, od kryzysu finansowego w 2008 r., stale rośnie, również napędzana postępem technologii szczelinowania łupków w USA, i według BP Statistical Review of World Energy 2020 wyniosła w 2019 r. ok. 4 bln m sześc.

Całkowite światowe zasoby gazu ziemnego zostały zmierzone na poziomie ok. 199 bln m sześć., przy czym kilka krajów posiada największe jego rezerwy.

Powszechnie oczekuje się, że gaz ziemny pozostanie niezawodnym paliwem przez wiele lat, funkcjonując jako pomost między paliwami kopalnymi a OZE.

Sześciu największych producentów gazu ziemnego na świecie w 2019 r.

1. Stany Zjednoczone – ok. 921 mld m sześc.

USA w 2019 r. odpowiadały za 23 proc. światowej produkcji gazu ziemnego – więcej niż jakikolwiek inny kraj a wielkość wyniosła ok. 921 mld m sześc.

Teksas i Pensylwania, to dwa stany, które produkują najwięcej gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych, głównie poprzez stosowanie odwiertów poziomych i technik szczelinowania hydraulicznego łupków.

W ciągu ostatniej dekady produkcja gazu ziemnego gwałtownie wzrosła, napędzana przez rewolucję szczelinowania łupków z drugiej dekady XXI w., która pomogła Stanom Zjednoczonym stać się największym na świecie krajem produkującym ropę naftową.
Główne amerykańskie firmy energetyczne: ExxonMobil, Chevron i ConocoPhillips, należą również do największych na świecie firm produkujących gaz ziemny.

2. Rosja – 679 mld m sześc.

Rosja jest drugim co do wielkości krajem produkującym gaz ziemny na świecie, wydobywając w 2019 r. 679 mld m sześc., co stanowiło 17 proc. całkowitej światowej produkcji.

W Rosji zlokalizowane się również największe znane na świecie rezerwy gazu ziemnego, szacowane na 38 bln m sześc., z których większość znajduje się na Syberii.

Gazprom jest największym na świecie producentem gazu ziemnego i odpowiada za ok. 12 proc. światowej produkcji i 68 proc. krajowej.
Rosja jest głównym eksporterem gazu ziemnego do Europy i Azji, a większość dostaw przechodzi przez rozległe sieci gazociągów.

3. Iran – ponad 244 mld m sześc.

Udział Iranu w światowej produkcji gazu ziemnego wyniósł w 2019 r. 6 proc. z wolumenem ponad 244 mld m sześc.

Choć poziom wydobycia jest znacznie odbiegający od tych w USA i Rosji, to Iran posiada znaczący potencjał do zwiększenia dostaw, ponieważ na jego terytorium znajdują się drugie co do wielkości rezerwy gazu ziemnego na świecie szacowane na 32 bln m sześc.
Sankcje gospodarcze nałożone na Iran, głównie przez USA w odpowiedzi na napięcia geopolityczne i niebezpiecznie rozwijający się program jądrowy, ograniczyły zdolność kraju do dalszego rozwoju potencjału handlowego tych niewykorzystywanych ogromnych rezerw.

Iran jest współwłaścicielem (razem z Katarem) największego na świecie pola gazowego – South Pars/North Dome w Zatoce Perskiej.

4. Katar – ponad 178 mld m sześc.

Katar wyprodukował w 2019 r. nieco ponad 178 mld m sześc. gazu ziemnego, co stanowiło ok. 4,5 proc. światowego udziału.

Większość produkcji tego kraju na Bliskim Wschodzie odbywa się na obszarze North Field, a pole gazowe South Pars/North Dome w Zatoce Perskiej Katar dzieli z sąsiednim Iranem.

Państwowe przedsiębiorstwo Qatar Petroleum nadzoruje większość działalności związanej z gazem ziemnym w kraju.

Katar jest największym na świecie producentem LNG i był największym jego eksporterem w 2019 r., Tuż za nim uplasowała się Australia.

Katar zasygnalizował niedawno zamiar masowej modernizacji swoich zdolności produkcyjnych LNG poprzez realizację North Field East – największego na świecie projektu dotyczącego LNG o wartości 28,75 mld dolarów o zdolności produkcyjnej 33 mln ton rocznie.

5. Chiny – ok. 178 mld m sześc.

Produkcja gazu ziemnego w Chinach wyniosła w 2019 r. niecałe 178 mld m sześc., co plasuje Państwo Środka tuż za Katarem.

Produkcja gazu ziemnego od kilku lat systematycznie rośnie w odpowiedzi na rosnący popyt krajowy.
Chińskie firmy, w tym Sinopec, China National Petroleum Corporation i China National Offshore Oil Corporation, są odpowiedzialne za znaczną część działalności produkcyjnej w kraju.
Wydobycie gazu ziemnego w Chinach pochodzi w dużej mierze ze złóż konwencjonalnych, chociaż w regionie rozwija się przemysł łupkowy, który jest obecnie wspierany przez rządowe dotacje i zachęty.
Najbardziej produktywne regiony w kraju, to Syczuan – Chongqing, Shaanxi i Xinjiang.

6. Kanada – ponad 173 mld m sześc.

Produkcja gazu ziemnego w Kanadzie 2019 r. osiągnęła ponad 173 mld m sześc., co stanowiło 4,3 proc. światowego udziału.
Większość krajowej produkcji gazu ziemnego (ok. 71 proc.), przypada na bogatą w surowce prowincję Alberta, podczas gdy Brytyjska Kolumbia odpowiada za ok. 27 proc. produkcji krajowej.
Kanada eksportuje więcej gazu ziemnego niż konsumuje, a całość tego eksportu kierowana jest na rynki w USA, głównie za pośrednictwem gazociągów.

Czytaj również:

Czytaj również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPożar rafinerii w Indonezji. Ewakuowano co najmniej 500 osób
Następny artykułStatek Ever Given zepchnięty z mielizny. Kanał Sueski może być wkrótce odblokowany