A A+ A++

Blisko siedem milionów złotych kosztowała budowa sześciu mobilnych pomp przy ulicy Longinusa Podbięty. Instalacja została oddana do użytku w piątek.

Ostatni raz osiedle Lesisko zostało poważnie zalane pod koniec maja 2019 roku. Wcześniej podobne zdarzenie miało miejsce w 2010 roku. Wówczas to woda pochodząca między innymi z Łąk Nowohuckich nie znajdowała swojego ujścia w Wiśle. Dochodziło do cofki. – Większość posesji po prostu pływała. Ludzie nie spali po nocach, aby walczyć z wodą – mówił radny miejski Edward Porębski.

Zdjęcie z powodzi w maju 2019 roku


Sześć mobilnych pomp

Rozwiązaniem problemu ma być system sześciu mobilnych pomp. Mają one przepompowywać wodę z jednej strony wału, pod ulicą Podpięty, bezpośrednio do koryta Wisły. Do standardowej pracy mają być wykorzystywane dwa urządzenia, ale cztery pozostałe służą jako rezerwowe. Podczas poprzednich powodzi do akcji angażowani byli strażacy, którzy rozkładali dziesiątki węży i motopomp.

– To jedna z tych inwestycji w naszym mieście, która nie jest spóźniona, tylko reaguje na zjawiska, które miały miejsce w przeszłości – stwierdził wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig. – Dziś w tym miejscu dowiedliśmy, a szczególnie Wody Polskie, że dotrzymujemy słowa – podkreślił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który nadzoruje działalność rządowej agencji odpowiedzialnej za zagospodarowanie rzek.

Stworzenie instalacji za blisko siedem milionów złotych było możliwe dzięki współpracy rządowej instytucji Wody Polskie oraz jednostki krakowskiego samorządu Klimat-Energia-Gospodarka Wodna.

Wały w modernizacji

Oddanie do użytku przepompowni Lesisko kończy drugi etap zabezpieczenia przeciwpowodziowego Krakowa. W minionym roku udało się wyremontować ponad 14 kilometrów wałów Wisły, od ujścia rzeki Skawinki do stopnia Kościuszko a także zmodernizować 10-kilometrowy lewy wał od mostu Wandy do Suchego Jaru.

– W połowie roku planujemy zakończyć inwestycje trzeciego etapu, do którego dokładamy zabezpieczenie zlewni Serafy – mówił prezes Wód Polskich Krzysztof Woś. Oznacza to, że wyremontowany będzie ponad 10-kilometrowy odcinek prawego wału Wisły od stopnia Dąbie do stopnia Przewóz.

Ponadto w tym roku w pełni mają funkcjonować zbiorniki Malinówka 1, Malinówka 2 oraz Serafa 2. W grudniu przyszłego roku oddany do użytkowania ma zostać zbiornik Malinówka 3.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNajgorsze stylizacje tygodnia. Florence Pugh tym razem zawiodła
Następny artykułЛегендарний екс-захисник Реала та збірної Іспанії закликав допомагати українцям