Nawet sześć dni pacjenci z chorobami przewlekłymi czekają na SOR-ach, bo na oddziałach internistycznych nie ma miejsc. Łóżka zajmują pacjenci “covidowi”.
Interny miały odciążyć szpitale tymczasowe. Ten w Sopocie otwarto 5 stycznia, mieści się w budynku byłego sanatorium MSWiA.
Szpital tymczasowy na Pomorzu. Sześciu pacjentów
Ale o odciążeniu nie ma mowy. Dotąd sopocki szpital tymczasowy przyjął sześciu pacjentów.
– Przeniesienie pacjenta z wdrożonym leczeniem w innym szpitalu nie jest łatwe. Dlatego w pierwszej kolejności do placówki w Sopocie przenoszeni są pacjenci ze szpitala patronackiego, czyli MSWiA, tak, aby tam zwolnić miejsce dla kolejnych pacjentów – mówi Piotr Kobzdej, pełnomocnik wojewody pomorskiego ds. organizacji szpitali tymczasowych.
Docelowo szpital ma mieć 200 łóżek. Na razie uruchomiono 54, w tym 10 intensywnej terapii tlenowej.
– Za dużo pracy póki co nie ma – przyznaje jeden z lekarzy.
W Gdańsku działają
Jednocześnie wciąż trwają prace w szpitalu tymczasowych w Gdańsku. Według oficjalnych informacji Urzędu Wojewódzkiego szpital miał być gotowy pod koniec grudnia. Wciąż nie działa i konkretnej daty otwarcia też nie ma.
– W ocenie wojewody, ministra zdrowia, NFZ-u nie było konieczności, by uruchomić go wcześniej – mówi Kobzdej.- Prace trwały, ale realizacja została ograniczona do środków niezbędnych w zakresie trwałych instalacji w halach MTG, w których będzie funkcjonował szpital. Jest też część sprzętu, nie ma go jednak jeszcze na miejscu, jest on magazynowany w pomieszczeniach stadionu (w bezpośredniej bliskości hal MTG). Sprzęt, którego Agencja Rezerw Materiałowych nie była w stanie zapewnić, jest teraz dokupowany. W planach są też punkty przyjęć pacjentów w wersji mobilnej – mowa o kontenerach, które w przyszłości mogłyby być przenoszone do innych szpitali i służyć jako dodatkowe punkty szczepień. Projekt był kilkukrotnie zmieniany, tak, by ta przestrzeń w Amber Expo mogła w przyszłości pełnić różne funkcje, np. ratunkowe, recepcyjne.
Szpital nie będzie miał docelowo – jak pierwotnie zapowiadano – 400 łóżek, lecz jedynie 100. Nie jest wykluczone, że będzie tu też działał punkt szczepień. – Mimo tego, że miejsc będzie mniej, szpital nadal zajmie trzy hale Amber Expo. Te hale mają taką specyfikę, że nie da się ich tak rozdzielić, by były “szczelne”. Hala B będzie pełniła funkcję hospitalizacyjną, pozostałe – A i C – punktu odbioru – mówi Kobzdej.
Jak słyszymy nieoficjalnie – nikomu nie spieszy się z realizacją inwestycji. – Wielu uważa, że ten szpital w kontekście tego, że zakażeń jest dużo mniej, nie ma sensu – słyszymy od lekarza ze szpitala, który jest patronatem placówki.
A koszty rosną. O jakiej kwocie mowa?
– Ostateczny koszt uruchomienia szpitala w Gdańsku nie jest nam znany. Inwestycję realizuje Spółka Skarbu Państwa Grupa Lotos S.A. w porozumieniu z pozostałymi interesariuszami, która odpowiada za budżet – mówi Kobzdej.
O koszt inwestycji zapytaliśmy Lotos.
– Do czasu zakończenia prac nie podajemy takich informacji – informuje biuro prasowe spółki.
Jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji, koszt tej inwestycji to ponad 30 mln zł.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS