A A+ A++

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na warsztaty z zakresu edukacji wizualnej, sensorycznej, dźwiękowej i ruchowo-tanecznej, które pozwolą poznać tyskie osiedla na nowo i wzajemnie swoje kultury. Wydarzenie inspirowane jest Tyskim Klubem Fotograficznym KRON. Cykl składa się z czterech dni warsztatowych, które będą odbywały się co sobotę między 10 a 14, zaczynając od 7 października. Zajęcia są bezpłatne.

Podczas wielokulturowych i multisensorycznych zajęć realizowanych w siedzibie muzeum oraz w przestrzeniach tyskich osiedli polska i ukraińska młodzież w wieku 11–14 lat nauczy się zaangażowanej obserwacji i dostrajania uważności do miejsca, w którym żyje. Przed nimi fotografowanie, „zbieranie” faktur, dźwięków, kolorów, tworzenie kolaży, pamiątek i opowieści o danym miejscu. Rozbudzimy świadomość architektoniczno-urbanistyczną, ekologiczną (przyroda w mieście) oraz dotyczącą sposobów doświadczania przestrzeni zabudowanej.

  • Dzień pierwszy (7 października): Miastoprzestrzeń Tychy – fotografia jako obiekt; kontekst miejsca w fotografii

Podróż przez historię działalności Tyskiego Klubu Fotograficznego KRON rozpoczniemy od poznania, czym jest praca muzealnika: zobaczymy, po co ubiera białe rękawiczki, jak przechowywane są fotografie i co można zobaczyć na starych kliszach. Zastanowimy się, jakie przestrzenie inspirowały fotografów z Tychów kilkadziesiąt lat temu, a na podstawie literackich opisów Śląska wspólnie stworzymy ilustrację przestrzeni przemysłowej, zamieszkałej przez beboki, dzikie i hodowlane zwierzęta oraz pracujących ludzi, w której to, co rzeczywiste, miesza się z bajkowym, a to, co historyczne, z tym, co nowoczesne.

  • Dzień drugi (14 października): Miastoosiedle Tychy – Projekt-osiedle

Miasta żyją dzięki swoim osiedlom – wiedzieli to fotografowie Tyskiego Klubu Fotograficznego KRON oraz projektanci Tychów. Podczas warsztatu wybierzemy się na wycieczkę na pobliskie osiedle „Anna”, w trakcie której porozmawiamy o tym, w jakich miejscach żyje nam się najlepiej, czego potrzebujemy blisko domu i jak ludzie spędzają czas na swoich podwórkach. W drugiej części warsztatów stworzymy makietę osiedla i nauczymy się, jak wygląda proces wspólnotowego projektowania przestrzeni miejskich.

  • Dzień trzeci (21 października): Miastoportret Tychy – Portret miasta

Podczas warsztatów odpowiemy na pytania: czym jest portret, jakie ma cechy, jak go zrobić? Czy można zrobić portret miastu? Jakie są Tychy jako miasto, jakie są jego charakterystyczne cechy? Zobaczymy zdjęcia Tyskiego Klubu Fotograficznego „KRON” przedstawiające miejskie pejzaże i wyruszymy na spacer fotograficzny po okolicy. Po spacerze stworzymy autorskie pocztówkowe portrety miasta na podstawie wykonanych wcześniej fotografii.

  • Dzień czwarty (28 października): Miastozieleń Tychy – Hałda i zieleń w mieście: parki, ogrody, zieleń w donicach, nieużytki, rezerwaty

Trudno wyobrazić sobie miasto bez terenów zielonych – ale czy na pewno wiemy, czym tak naprawdę jest miejski krajobraz? Jak go opisać? Czym jest hałda? Jak postrzegane są tereny zielone w mieście? Czy zastanawialiśmy się, jakie mają dla nas znaczenie? Uczestnicy zobaczą zdjęcia Tyskiego Klubu Fotograficznego „KRON” przedstawiające krajobrazy i hałdy, a następnie wyjdą na spacer do pobliskiego parku, gdzie zbiorą kwiaty, liście, kamyki czy patyki, zwrócą uwagę na ich kolory i faktury. Po spacerze stworzą mini-dioramy, przedstawiające wyobrażone tereny zielone i krajobrazy. Tego dnia odbędzie się podsumowanie działania, dzieci zastanowią się nad tym jak opowiadać o Tychach i spróbują stworzyć Miastoprzewodnik. Podzielą się historiami o ulubionych miejscach, o tych, które mają wyjątkowe znaczenie, a może o tych, które są mniej znane. Z indywidualnych rysunków, opisów i map powstanie wspólny przewodnik, który każda z osób uczestniczących zabierze ze sobą.

Warsztaty odbędą się pod pieczą Natalii Sitko, edukatorki w Dziale Edukacji i Promocji Muzeum Miejskiego w Tychach; arteterapeutki, artystki sztuk wizualnych oraz Stowarzyszenia Przestrzeń Otwarcia, które działa w obszarze szeroko pojętych wykluczeń: przestrzennych, ekonomicznych, społecznych, kulturowych. Stowarzyszenie reprezentować będzie Agnieszka Karpiel, Jessica Kufa, Anna Leśniewska.

Tłumaczem będzie Sofiia Moseichuk. Miejscem, od którego będzie rozpoczynał się każdy dzień warsztatowy jest Stary Magistrat na pl. Wolności 1. Więcej informacji: 887 450 212 (także SMSem), [email protected]

Zapisy odbywają się poprzez wypełnienie formularza.


źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDziałkowcom, którzy zaatakowali ratowniczkę medyczną grozi więzienie
Następny artykułDuże środki od miasta dla Lewartu