A A+ A++

Al. Wolności to obok Alej NMP najważniejsza ulica handlowa Częstochowy. Z bardzo ważną rolą komunikacyjną – nie tylko za sprawą dworców PKP i PKS.

Od redakcji: Tekst z serii „Portrety ulic” ukazał się w maju 2004 r. w ramach publikowanego w latach 2004-2006 reporterskiego cyklu Tomasza Haładyja. Kolejne archiwalne reportaże przypominamy co weekend. Po niemal dwóch dekadach stanowią ciekawy materiał porównawczy ze współczesnością. Szczególnie w przypadku al. Wolności, która dynamicznie się zmienia (jak na częstochowskie realia).

Pierwotna nazwa, wspólna dla dzisiejszej al. Kościuszki i Wolności, to Teatralna. Choć teatru przy niej nie było – chyba że wliczyć salę kinowo-widowiskową na piętrze Domu Bata noszącego podwójny adres: Al. NMP 27 i al. Wolności 2/4. W 1917 r. Niemcy [okupujący podczas I wojny światowej Częstochowę, leżącą do tej pory w zaborze rosyjskim], chcąc przypodobać się mieszkańcom, zmienili nazwę na al. Kościuszki. Po odzyskaniu niepodległości ulicę podzielono na dwie części, nadając odcinkowi od Alej do ul. Mickiewicza nazwę nie mniej patriotyczną, bo al. Wolności.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAzoty przegrały po karnych |#LPU24.pl
Następny artykułNowoczesne tapety do sypialni. Odmienią twoje mieszkanie w mgnieniu oka