A A+ A++

Na terenie koszar w Białymstoku nowi terytorialsi złożyli przysięgę na sztandar 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej w Podlaskiem powiększyły się o 90 żołnierzy.

Przysięga wojskowa była ostatnim etapem szkolenia podstawowego, które rozpoczęło się 15 października. W październiku szeregi 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej powiększyły się o 90 ochotników z całego województwa. Większość z nich, bo ponad 60 osób, wypowiedziała słowa roty przysięgi wojskowej. Pozostali terytorialsi to żołnierze rezerwy, którzy zakończyli szkolenie wyrównawcze. Nowi terytorialsi pochodzą z całego województwa podlaskiego. W grupie szkolących się większość stanowią osoby młode w wieku 18-24 lata. Średnia wieku wynosi 26 lat. Prawie 20% nowo powołanych do terytorialnej służby wojskowej to kobiety.

Terytorialsi angażują się w zadania związane z walką z epidemią COVID-19, wspierają mieszkańców terenów przy granicy polsko-białoruskiej czy biorą udział w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych. Cieszę się, że Wy również w tym trudnym czasie zdecydowaliście się zaangażować w służbę dla innych. To postawa godna uznania! – napisał w liście do uczestników przysięgi w Surażu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski powiedział: Pan Pułkownik dziękował dziś różnym instytucjom, różnym osobom za wsparcie brygady, ale my przyszliśmy na prawdę, aby podziękować Wam. Z jednej strony pogratulować decyzji wstąpienia do formacji (…), która już cieszy się dużym zaufaniem Polaków, ale i podziękować za to, że w tym trudnym momencie naszych dziejów zdecydowaliście się na tę odpowiedzialną służbę.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski: Życzę Wam, aby służba wojskowa mogła być harmonijnie łączona z Waszymi zajęciami zawodowymi i mam nadzieję (…), że te trudne momenty (…) dzięki Waszej postawie, dzięki współdziałaniu z przedstawicielami innych instytucji, urzędów straży, inspekcji będziemy mogli jak najlepiej przezwyciężyć.

Chciałbym podziękować w imieniu własnym i mieszkańców województwa podlaskiego dla wszystkich żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, na czele z Panem płk. Kocanowskim, za okazaną pomoc, za wsparcie, za wszystko co dotychczas Państwo zrobiliście dla mieszkańców województwa podlaskiego. Nie zwracajcie uwagi na obelgi, nie dajcie się sprowokować, Jesteśmy z Was dumni – zwrócił się do zebranych marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Za chwilę wypowiecie słowa roty przysięgi wojskowej. Jeden z jej fragmentów ma dziś szczególnie aktualne znaczenie: „(…) bronić jej niepodległości i granic”. Od prawie dwóch miesięcy monitorujemy sytuację w rejonie przygranicznym i wspieramy mieszkańców tego obszaru oraz funkcjonariuszy SG i żołnierzy wojsk operacyjnych. Jesteśmy przy tym bezpardonowo i niesprawiedliwie atakowani. Znamienne jest, że te ataki pochodzą z naszej strony granicy państwowej. Swoją postawą pokazujecie, że jesteście odporni na te działania – powiedział do składających przysięgę dowódca brygady płk Sławomir Kocanowski.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Wojskowa z Siedlec.

Nowi żołnierze rozpoczną teraz służbę w macierzystych pododdziałach brygady zlokalizowanych w Białymstoku, Suwałkach, Łomży i Hajnówce. Czekają ich kolejne etapy szkolenia, na zakończenie których, po trzech latach, osiągną tzw. status ‘combat ready’, czyli pełną gotowość bojową.

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej liczy ponad 2000 żołnierzy.

Nabór do służby

Terytorialsem może zostać polski obywatel, który jest zdrowy, sprawny fizycznie i niekarany, w wieku od 18 do 55 lat (w przypadku szeregowych) lub do 63 roku życia (podoficerowie i oficerowie). Aby zostać jednym z nas skorzystaj z pomocy Rekrutera 1PBOT (https:// rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl) lub złóż wniosek w Wojskowej Komendzie Uzupełnień (w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Łomży, Suwałkach), albo poprzez platformę internetową ePUAP.

Najbliższe terminy naboru:

  • osoby bez złożonej przysięgi wojskowej: 26.11-11.12, 18-19.12.2021 + 23.01-05.02.2022,
  • żołnierze rezerwy: 04-11.12, 18-19.12 + 31.01-05.02.2022.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułElbląg czasów przed i powojennych [ Kultura ]
Następny artykułWszystko, co chcielibyście wiedzieć o wolności zgromadzeń, ale baliście się zapytać