Po śmierci Elżbiety II zmianie ulegną banknoty i monety, mundury policyjne, a nawet hymn narodowy Wielkiej Brytanii; niektóre zmiany wejdą w życie już teraz, a inne w najbliższych miesiącach i latach – pisze w piątek portal „Mirror”.
CZYTAJ TAKŻE:
— W wieku 96 lat zmarła brytyjska królowa Elżbieta II. Tron automatycznie przejął jej najstarszy syn, książę Karol
— Ostatnie chwile królowej Elżbiety II. Media: William i Harry nie zdążyli dojechać do Balmoral, by pożegnać się z babcią
— London Bridge i Spring Tide. Plany na dziesięć dni po śmierci królowej Elżbiety II. SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY
Banknoty, mundury i hymn przejdą zmiany
Elżbieta II panowała przez ponad 70 lat, a większość żyjących nie pamięta innej osoby na brytyjskim tronie. Odkąd w 1952 roku została królową, jej wizerunek i monogram stały się częścią codziennego życia w Wielkiej Brytanii i innych państwach należących do Wspólnoty Narodów.
W Wielkiej Brytanii wszystkie banknoty i monety noszą wizerunek zmarłej królowej, lecz po jej śmierci pojawią się nowe – z obliczem nowego króla Karola III. Pieniądze z wyobrażeniem Elżbiety II jeszcze przez pewien czas pozostaną prawnym środkiem płatniczym. Niebawem zostanie wyznaczona data, po której nie będzie można ich już używać.
Gotówka z wizerunkiem królowej jest również używana w takich krajach jak Kanada, Australia i Nowa Zelandia; one również stopniowo będą wycofywać banknoty i monety, na których widnieje Elżbieta II.
Monogram królowej jest na mundurach wielu formacji brytyjskich, w tym na ubiorach policjantów i żołnierzy. Mundury te prawdopodobnie będą sukcesywnie zastępowane przez ubiory z monogramem Karola III.
Brytyjski paszport zawiera formułę: „Sekretarz Stanu Jej Brytyjskiej Królewskiej Mości prosi i wymaga w imieniu Jej Królewskiej Mości wszystkich, których może to dotyczyć, aby pozwolili okazicielowi tego dokumentu przejść swobodnie bez przeszkód i udzielili okazicielowi takiej pomocy i ochrony, jaka może być konieczna”. Nowo wydawane paszporty będą uwzględniały zmianę zaimków osobowych związaną z odmienną płcią nowego monarchy. Stare paszporty zachowają jednak ważność do końca okresu określonego podczas ich wydania.
Zmianie ulegnie również brytyjski hymn narodowy. W miejsce „God Save the Queen” (Boże, chroń Królową) powróci dawna wersja przewidziana dla króla płci męskiej „God Save the King” (Boże, chroń Króla), zaimki w tekście zostaną odpowiednio zamienione. „Męska” wersja hymnu była ostatni raz używana w 1952 roku, za panowania Jerzego VI, ojca zmarłej w czwartek Elżbiety II.
Zmiany tytułów arystokratycznych
Po śmierci królowej Elżbiety II zmienią się tytuły arystokratyczne członków brytyjskiej rodziny królewskiej; żona nowego monarchy Karola III, księżna Camilla, otrzyma tytuł królowej małżonki, natomiast najstarszy syn króla William zostanie jako następca tronu księciem Walii – poinformował w piątek „Daily Mail”.
William, noszący dotychczas tytuł księcia Cambridge, odziedziczył po śmierci królowej tytuł księcia Kornwalii. Syn Karola III i jego żona Kate są zatem obecnie księciem i księżną Cambridge oraz Kornwalii. Niebawem może się to jednak zmienić, ponieważ monarcha nada Williamowi tytuł księcia Walii. Ponadto William i Kate będą mogli tytułować się mianem hrabiego i hrabiny Chester – wyjaśnia brytyjski dziennik.
Dzieci drugiego z synów Karola III Harry’ego, noszącego tytuł księcia Sussex, oraz jego żony Meghan otrzymają tytuły arystokratyczne. Urodzeni odpowiednio w 2019 i 2021 roku Archie i Lilibet, czyli prawnuk i prawnuczka królowej Elżbiety II, zostają księciem i księżniczką.
Królowa Elżbieta II zmarła w czwartek po południu w zamku Balmoral w Szkocji w wieku 96 lat. Na brytyjskim tronie zasiadała ponad 70 lat. W chwili jej śmierci tron objął jej najstarszy syn, książę Karol, obecnie król Karol III.
CZYTAJ TEŻ:
— Śmierć królowej Elżbiety II. William i Kate z nowymi tytułami – księcia i księżnej Kornwalii i Cambridge
wkt/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS