W poniedziałek kieruję do konsultacji społecznych rozporządzenie, w którym zmieniamy ogólne warunki umów pomiędzy NFZ a szpitalami prowadzącymi oddziały ginekologiczno-położnicze ws. terminacji ciąż – powiedziała szefowa MZ Izabela Leszczyna podczas posiedzenia Rady Krajowej PO.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas piątkowego posiedzenia Rady Krajowej PO wymieniła postulaty programu partii, które już udało się zrealizować oraz plany na najbliższe miesiące w zakresie polityki zdrowotnej.
“1 czerwca rusza program in vitro finansowany z budżetu państwa. Nowością w tym programie jest onkopłodność – osoby, które muszą poddać się bardzo trudnej terapii onkologicznej, a w przyszłości chcą być rodzicami będą mogły zamrozić swoje gamety” – zapowiedziała szefowa MZ.
Przypomniała, że drugim zobowiązaniem wyborczym było rozszerzenie bezpłatnych badań prenatalnych. “Poszerzamy je nie tylko przedmiotowo. Będą one dostępne dla wszystkich kobiet bez względu na wiek, jeśli tylko lekarz uzna, że są tej kobiecie potrzebne” – zapewniła Leszczyna.
Szefowa MZ powiedziała, że kolejnym postulatem jest pigułka “dzień po”, czyli bezpieczna antykoncepcja awaryjna bez recepty.
“Jeśli w 25 krajach Unii Europejskiej można ją kupić bez recepty, bez żadnych ograniczeń, to dlaczego w Polsce ma być inaczej. Nie rozumiemy tego i dlatego ta ustawa już wyszła z Sejmu i czekamy na podpis prezydenta” – powiedziała Leszczyna.
Zaznaczyła, że edukacja zdrowotna – w tym seksualna – to kolejny punkt pakietu “Świadoma, bezpieczna ja”. “Jak chcemy uniknąć niechcianych ciąż, jeśli nie edukujemy młodych ludzi i nie udostępniamy antykoncepcji?” – zapytała. “Rozmawiałam z pielęgniarkami szkolnymi i są gotowe prowadzić lekcje o zdrowiu – w tym seksualnym” – dodała.
Poinformowała, że rozmawiała z farmaceutami, żeby szczepienia dzieci przeciw HPV w wieku 11-13 lat były dostępne także w aptekach.
Przekazała, że jest już po rozmowach z anestezjologami i ministerstwo będzie promować te porodówki, które udostępniają znieczulenie oferując kobietom naturalne porody. “Będziemy je motywować także finansowo” – zapewniła Leszczyna. Dodała, że są już rozwiązania legislacyjne.
“W poniedziałek kieruję do konsultacji społecznych rozporządzenie, w którym zmieniamy ogólne warunki umów pomiędzy NFZ a szpitalami prowadzącymi odziały ginekologiczno-położnicze” – zapowiedziała Leszczyna. Jak zaznaczyła, jeśli odmówią kobiecie terminacji ciąży zgodnej z polskim prawem, wówczas stracą kontrakt.(PAP)
Autor: Magdalena Gronek
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS