A A+ A++

Nie widać końca trudności gospodarczych, w związku z czym utrzymanie korzystnych warunków finansowania w strefie euro pozostanie priorytetem EBC – poinformowała szefowa EBC Christine Lagarde, podczas spotkania z europosłami.

Prezes EBC Christine Lagarde omówiła w czwartek, 18 marca z posłami do Parlamentu Europejskiego politykę pieniężną EBC i plany naprawy sytuacji w obliczu gospodarczych skutków pandemii. Spotkanie gromadzi co kwartał europosłów z Komisji Gospodarczej i Monetarnej oraz prezesa EBC i jest filarem demokratycznej odpowiedzialności banku centralnego.

Podczas debaty szefowa EBC poinformowała europosłów, że podczas gdy perspektywy gospodarcze pozostają niepewne, działania EBC zapobiegły znacznie gorszym wynikom. Ostrzegła, że nie widać końca trudności gospodarczych, w związku z czym utrzymanie korzystnych warunków finansowania w strefie euro pozostanie dla niej priorytetem.

Opinie posłów na temat działań EBC różniły się w szczególności co do tego, czy programy banku centralnego nie stwarzają ryzyka generowania zbyt dużej płynności systemu lub wręcz przeciwnie, czy istnieje ryzyko zbyt wczesnego odcięcia gospodarki od wsparcia EBC. 

Podczas dyskusji wielu posłów wyrażało zaniepokojenie różnym tempem ożywienia gospodarczego w USA i UE, a także różnym wsparciem pieniężnym i fiskalnym. Posłowie poinformowali szefową EBC, że powstał precedens dotyczący wychodzenia z obecnego kryzysu finansowego i że nie wróży to dobrze gospodarkom UE.

Europosłowie pytali też prezes Lagarde o to w jaki sposób EBC mógłby pomóc w rozwiązaniu problemu rosnącej liczby zagrożonych kredytów oraz o to, do jakiego stopnia można zwiększyć zachęty dla banków w zakresie kredytowania gospodarki. 

Posłowie do PE zwrócili również uwagę, że EBC musi pilnie zająć się skokowym wzrostem cen nieruchomości w wielu częściach UE, wynikającym z niskich stóp procentowych. Zdaniem eurodeputowanych EBC musi się też zająć wzrostem ryzyka w systemie finansowym w związku z utrzymującymi się niskimi stopami procentowymi. 

Wreszcie eurodeputowani wyrazili obawy dotyczące rosnących dysproporcji między gospodarkami państw członkowskich.

mp/

Źródło informacji: EuroPAP News

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBłękitni dwa razy ograli GKPS Gorlice i są blisko utrzymania
Następny artykułKongo. Kandydat na prezydenta zmarł dzień po wyborach. „Walczę ze śmiercią”