A A+ A++

W tym roku, zgodnie z planem ministerstwa finansów, deficyt budżetu Rosji wyniesie 3,3 bln rubli (140 mld zł), w przyszłym – 1,7 bln, w 2026 – 2,2 bln, a w 2027 – 2,8 bln. Na razie ministerstwo finansów łata „dziurę”, sprzedając bankom, głównie państwowym, federalne obligacje (OFZ). Proces ten przebiega jednak z trudem: w drugim kwartale planowano pożyczyć 1 bilion rubli, ale udało mu się tylko połowę tej kwoty; w trzecim z 1,5 bln rubli, planu zrealizowano tylko około 40 proc. Banki doskonale rozumieją, że taki biznes im się nie opłaca.

Dlatego uwaga władz zwróciła się w stronę banku centralnego. Bank powinien przyjąć politykę „luzowania ilościowego”, w ramach której będzie zasilał rosyjski budżet poprzez emisję pieniędzy. Z taką propozycją, jak dowiedziała się gazeta Wiedomosti, wystąpił Rosyjski Związek Przemysłowców i Przedsiębiorców (RSPP). To największa organizacja biznesowe kraju, której zarząd tworzą ludzie z listy najbogatszych Rosjan „Forbesa”.

Pora uruchomić prasę drukarską

Zgodnie z koncepcją RSPP Bank Rosji mógłby rozpocząć skup federalnych obligacji pożyczkowych (OFZ) – rządowych papierów dłużnych, które ministerstwo finansów emituje na pokrycie deficytu budżetowego.

Tego typu operacje (luzowanie ilościowe) od wielu lat prowadzą Bank Japonii, Rezerwa Federalna USA i Europejski Bank Centralny. Ale … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNick Kyrgios wraca po dwóch latach. “To było brutalne, ale nie zamierzałem się poddać”
Następny artykułКиїв не буде витрачати бюджетні кошти на святкування Нового року