NVIDIA to nie jedyna firma, która mocno stawia na sztuczną inteligencję, wykorzystując narzędzia AI do przyspieszania tradycyjnych obciążeń w różnych branżach. Podobnie jak Zieloni, AMD na czele z Lisą Su również podąża tą drogą i wykorzystuje sztuczną inteligencję wewnętrznie, wspomagając się nią w projektowaniu przyszłych chipów.
Według niedawnej ankiety, tak zwana rewolucja AI okazuje się dość przygnębiająca dla wielu menedżerów w przestrzeni technologicznej. Narastają obawy, że technologie uczenia maszynowego mają zastąpić ludzi szybciej, niż jesteśmy w stanie ich przekwalifikować. Nie pomaga też to, że duże i małe firmy zwalniają tysiące pracowników, zastępując ich generatywną AI.
AMD już wykorzystuje sztuczną inteligencję wewnętrznie, wspomagając się nią w projektowaniu przyszłych chipów.
Tam, gdzie jedni się martwią, inni widzą jednak swoją szansę. Mowa choćby o dyrektorze generalnym NVIDII, Jensenie Huangu, który jest bardzo entuzjastycznie nastawiony do potencjalnych zastosowań AI w różnych dziedzinach pracy. Nie jest też tajemnicą, że Zieloni bardzo dużo zarabiają na sprzedaży GPU do sztucznej inteligencji, a Lisa Su, dyrektor generalna AMD, także chce na tym zarobić, chociaż jej firma dopiero niedawno skupiła się na opracowywaniu akceleratorów sprzętowych dla sztucznej inteligencji.
Lisa Su widzi szansę w AI
Podczas Światowej Konferencji Sztucznej Inteligencji w Szanghaju Su podzieliła się swoimi przemyśleniami na temat rewolucji sztucznej inteligencji oraz tego, jak AMD wykorzystuje postępy w tej dziedzinie do projektowania przyszłych produktów. Su uważa, że inżynieria sprzętowa wkrótce będzie wymagać większego zestawu umiejętności do tworzenia konkurencyjnych układów scalonych. Dyrektor technologiczny AMD Mark Papermaster potwierdził również, że jego firma już używa modeli AI w projektowaniu, testowaniu i weryfikacji półprzewodników, z planami stopniowego włączania ich do procesu projektowania układów scalonych wraz z tradycyjnymi narzędziami Electronic Design Automation (EDA).
NVIDIA ma przewagę
Jeśli brzmi to znajomo, to dlatego, że słyszeliśmy to wcześniej od NVIDII, a także od dostawców EDA. Podobnie jak AMD, Zieloni powiększają zespół badaczy i inżynierów zajmujących się automatyzacją i ulepszaniem projektowania chipów za pomocą narzędzi AI, z naciskiem na rozwiązywanie trudnych problemów, takich jak przeciążenie tras i integralność sygnału, a także optymalizacja najbardziej podstawowych funkcji stosowanej logiki tranzystorowej w GPU i innych zaawansowanych układach scalonych.
Jeśli chodzi o sprzęt używany do akceleracji zadań AI, a także oprogramowanie potrzebne do jego wykorzystania, AMD pozostaje w tyle za NVIDIĄ. Ostatnio AMD poczyniło pewne postępy w dziale sprzętowym dzięki swoim produktom Radeon Instinct, ale biblioteki oprogramowania ROCm pozostają jeszcze daleko w za CUDA od NVIDII.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS