Obecny kryzys związany z koronawirusem nie jest ostatnią czekającą nas pandemią, jako że epidemie są częścią życia – ostrzegł szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
-W całej Polsce trwają już szczepienia przeciw COVID-19! SPRAWDŹ, jak wygląda sytuacja w poszczególnych regionach kraju
-W Europie rozpoczęły się szczepienia. W Czechach jako pierwszy zaszczepił się przeciwko koronawirusowi premier Babisz
W ocenie dyrektora generalnego WHO obecny kryzys związany z koronawirusem nie jest ostatnią czekającą nas pandemią, jako że „epidemie są częścią życia”. Jego przesłanie znalazło się w nagraniu wideo wyemitowanym z okazji pierwszego w historii Międzynarodowego Dnia Gotowości na Epidemię, zatwierdzonego w tym miesiącu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy nasz świat został wywrócony do góry nogami. Skutki pandemii idą znacznie dalej niż sama choroba ze względu na dalekosiężne konsekwencje dla społeczeństw i gospodarek.
Szef WHO podkreślał, że pandemia koronwirusa nie była zaskoczeniem, ponieważ wielokrotnie pojawiały się ostrzeżenia przed taką możliwością, a wszystkie analizy zgodnie podkreślały, że świat nie jest przygotowany na pandemię.
Dodał, że ludzkość teraz musi wyciągnąć z tej lekcji naukę.
„Prawdziwa gotowość wymaga zbliżenia wszystkich rządów i społeczeństw”
Prawdziwa gotowość [na pandemię – red.] to nie tylko zadanie dla sektora opieki zdrowotnej, ale wymaga zbliżenia wszystkich rządów i społeczeństw
— podkreślił Tedros Adhanom Ghebreyesus.
W jego ocenie pandemia naświetliła bliski związek między zdrowiem ludzi, zwierząt i planety, natomiast wszelkie próby polepszenia sytuacji zdrowotnej na świecie są skazane na porażkę, dopóki człowiek nie zacznie skuteczniej działać na rzecz ochrony klimatu oraz zwierząt.
Lepsze inwestycje w systemy ochrony zdrowia, wspierane przez rządy oraz społeczeństwa, gwarantowałyby, że nasze dzieci oraz ich dzieci odziedziczą bezpieczniejszy, odporniejszy oraz bardziej zrównoważony świat
— stwierdził.
Przyszłe epidemie mogą być groźniejsze oraz intensywniejsze od obecnych
Międzynarodowy Dzień Gotowości na Epidemię (27 grudnia) odbywa się w tym roku po raz pierwszy. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na początku grudnia 2020. Jak podkreślono w rezolucji, pandemia COVID-19 pokazała, że choroby zakaźne oraz epidemie niszczą życie ludzi oraz rozwój społeczny i ekonomiczny. Potrzebne jest więc globalne zwarcie szyków, by zapobiec przyszłym niebezpieczeństwom.
Jeśli społeczność międzynarodowa nie zwróci na to uwagi, przyszłe epidemie mogą być jeszcze groźniejsze oraz intensywniejsze od obecnych. Istnieje ogromna potrzeba wzmożonej świadomości, wymiany informacji, wiedzy naukowej oraz najlepszych sposobów postępowania, potrzeba lepszej edukacji i programów wsparcia na poziomach lokalnym, narodowym, regionalnym i globalnym jako skutecznego środka zapobiegania i reagowania na epidemie
— czytamy w dokumencie ONZ.
aw//ONZ/dw.com
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS