A A+ A++

Podkreślił, że 92 spośród 194 krajów członkowskich Organizacji nie zrealizowało celu, jakim było zaszczepienie 40 proc. populacji do końca tego roku. Im dłużej koronawirus krąży wśród ludzi, tym większe ryzyko powstawania jego nowych wariantów.

Tedros dodał, że wszystkie państwa powinny podjąć teraz „postanowienie noworoczne” o zaszczepieniu 70 proc. swej ludności do początku lipca – podaje Agencja Reutera.

Dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych dr Michael Ryan powiedział, że konieczne jest „ograniczenie transmisji obu wariantów (Delta i Omikron) do absolutnego minimum”, ponieważ to właśnie te warianty wirusa są szczególnie niepokojące i mogą spowodować wielką falę zakażeń.

Dzień wcześniej WHO podała w swym codziennym biuletynie: „Całkowite ryzyko związane z nowym niepokojącym wariantem Omikron pozostaje bardzo wysokie. Wiarygodne dowody pokazują, że wariant ten ma przewagę wzrostu nad wariantem Delta i podwojone tempo rozprzestrzeniania się”.

Ryan podkreślił w czwartek, że występowanie jednocześnie Omikrona i Delty nie jest momentem, w którym można bez rozwagi zmieniać strategie walki z pandemią.

MZ: 14,3 tys. nowych zakażeń

Czerwonym kolorem zostały oznaczone regiony, w których liczba nowych zakażeń jest największa.

Dzienny raport o koronawirusie

Niedzielski: 14 350 nowych zakażeń koronawirusem; zmarło 709 osób z COVID-19

Badania potwierdziły 14 350 nowych zakażeń koronawirusem; zmarło 709 osób z COVID-19 – przekazał w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski w Radiu ZET.

– To 15-16 proc. mniej niż tydzień temu – stwierdził.

Jednocześnie zastrzegł, że liczba zgonów wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie – w ciągu ostatnich 24 godzin zmarło 709 osób z COVID-19.

– My za każdym razem bardzo dokładnie analizujemy strukturę zgonów i te proporcje są coraz bardziej stabilne. To znaczy, że cały czas widzimy, że mniej więcej 75 proc. zgonów, czyli ponad 500 osób, to osoby niezaszczepione. A wśród zaszczepionych ponad 70 proc. to osoby obciążone wielochorobowością – podkreślił minister zdrowia.

Środa, 29 grudnia

Ekspert: Wzrost zachorowań w styczniu

Naczelny epidemiolog Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu prof. Jarosław Drobnik ocenił, że w Polsce społeczeństwo lekceważy niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą epidemia koronawirusa. Problemem jest nie tylko brak szczepień, ale również ignorowanie zasad dystansu społecznego, czy też liczne spotkania osób zaszczepionych z niezaszczepionymi.

– Do połowy stycznia będziemy zbierać skutki tego, jak się zachowujemy w święta, w Sylwestra i Nowy Rok. To będzie efekt działania delty, ale od połowy miesiąca znacznie oddziaływać omikron. I on trafi w populację wrażliwą, która kontestuje noszenie maseczek, nie chce akceptować zasad dystansu społecznego oraz jest niezaszczepiona – powiedział lekarz.

– Od połowy stycznia może być wzrost zachorowań. Natomiast trudne do oszacowania jest, jak ten omikron przełoży się na naszą populację. Należy jednak zauważyć, że w populacjach lepiej zaszczepionych omikron szaleje. Nie przekłada się to na ilość hospitalizacji i zgonów aż tak, by system opieki się przewrócił. To potwierdza skuteczność szczepień, ale u nas trafi na populację, która jest niewyszczepiona – dodał.

Holandia: Omikron przeważa wśród nowych infekcji koronawirusem w kraju

Wariant Omikron odpowiada już za większość nowych zakażeń koronawirusem w Holandii – poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM). Najwięcej infekcji wykrywanych jest w Amsterdamie i okolicach.

– Wprowadzony 19 grudnia lockdown przyczynił się do ograniczenia presji na opiekę zdrowotną – czytamy na stronie instytutu. RIVM przewiduje jednak, że ze względu na szybkość, z jaką rozprzestrzenia się nowy wariant, sytuacja może się zmienić.

Co najmniej do 14 stycznia w kraju obowiązuje ścisły lockdown. Otwarte są jedynie supermarkety, drogerie, apteki oraz coffee shopy. RIVM rekomenduje rządowi przedłużenie blokady co najmniej do lutego. Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Kraska: Rozmawiamy o obowiązku szczepień przeciw COVID-19 także innych grup, poza medykami

Wiceszef MZ był pytany w Polsat News o prognozy dotyczące piątej fali. – Spotykamy się z ekspertami, którzy zajmują się prognozowaniem tej piątej fali. Powiem szczerze, przy żadnej fali nie było aż tak dużych rozbieżności, jeśli chodzi o te prognozy – powiedział wiceminister.

Wiceminister przypomniał, że przesądzona została już sprawa obowiązkowego szczepienia medyków, którzy do 1 marca muszą zaszczepić się w pełni przeciw COVID-19.

Dwie kolejne grupy, które powinny być brane pod uwagę, to – jak mówił – nauczyciele i służby mundurowe. – Ale pomyślałbym jeszcze także o administracji bo tam też kontakt z petentem, klientem, jest duży – dodał Kraska.

Rekordowa liczba zgonów

Badania potwierdziły 15 571 nowych zakażeń koronawirusem; zmarły 794 osoby z COVID-19, rekordowo dużo w obecnej fali – przekazał w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

– Jeśli mówimy o czwartej fali pandemii, którą wywołał wariant delta, wyniki pozują, że jesteśmy na krzywej opadającej. Dzisiaj mamy 15 571 nowych przypadków. Tydzień do tygodnia to spadek o ponad 13 proc. – podał w Polsat News wiceminister.

– Wydaje się, że w tej chwili jesteśmy na szczycie, jeśli chodzi o ilość osób, które zmarły, przegrały walkę z koronawirusem. Dzisiaj mamy niestety bardzo dużo osób, które tę walkę przegrały bo to 794 osoby – dodał.

Wtorek, 28 grudnia

Nowe zasady wjazdu w Finlandii

Od wtorku do Finlandii mogą wjeżdżać tylko osoby z negatywnym testem na obecność koronawirusa, które dodatkowo przeszły pełny cykl szczepień przeciw Covid-19 lub przebyły tę chorobę.

Nowe zasady wjazdu mają ograniczyć rozprzestrzenianie się wariantu Omikron koronawirusa i będą obowiązywać do 16 stycznia. Dodatkowo od wtorku Finlandia przywraca kontrole na przejściach granicznych z krajami strefy Schengen.

Test musi zostać wykonany w przeciągu 48 godzin przed wjazdem do Finlandii. Osoby bez szczepień mogą wjechać do kraju, jeżeli udowodnią, że przeszły infekcję SARS-CoV-2 w ciągu pół roku poprzedzającego wjazd.

Te zasady dotyczą wszystkich osób powyżej 16. roku życia.

Dzienny raport o koronawirusie

Rekordowa liczba nowych zakażeń na całym świecie

W poniedziałek padł nowy, niechlubny rekord nowych zakażeń COVID-19 na całym świecie, przebijając poprzedni, z grudnia zeszłego roku – podał Bloomberg. Tego dnia odnotowano ponad 1,44 mln nowych zakażeń.

Rekordy pobił także inny wskaźnik, średnia zakażeń z ostatnich siedmiu dni. W poniedziałek wynosiła ona ok. 841 tys., co stanowi wzrost o 49 proc. w porównaniu z listopadem, kiedy to po raz pierwszy zidentyfikowano Omikrona w RPA.

Wysoce zmutowany i jak dotąd najbardziej zakaźny wariant koronawirusa, Omikron, szybko staje się dominującym szczepem na całym świecie. Wstępne badania sugerują, że przed zakażeniem Omikronem nie chroni większość popularnych szczepionek ani wcześniejsze przechorowanie COVID-19.

Szczęściem w nieszczęściu jest fakt, że chociaż Omikron jest aż 70 razy bardziej zakaźny niż poprzednie szczepy, nie powoduje aż tak poważnych dolegliwości – zwłaszcza u zaszczepionych dawką przypominającą.

Mimo to eksperci ostrzegają, że łatwość transmisji i gwałtowny wzrost liczby przypadków może jeszcze bardziej obciążyć infrastrukturę szpitalną na całym świecie, co odbije się na wszystkich chorych oraz na niezaszczepionych, którzy mogą przechodzić COVID-19 ciężej.

MZ: 9,8 tys. nowych zakażeń, 549 zgonów

W ciągu ostatnich 24 godzin wykryto 9843 nowe zakażenia koronawirusem – poinformował w TVP 1 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zmarło 549 osób.

Poniedziałek, 27 grudnia

MZ: 5 029 zakażeń i 38 zgonów

W szpitalach jest 21 109 osób z COVID-19, w tym 2069 pacjentów podłączonych do respiratorów. Tydzień temu, 20 grudnia, w szpitalach było 23 612 chorych z COVID-19.

Izrael: Rozpoczęto próbne podawanie czwartej dawki szczepionki przeciw Covid-19

W Izraelu rozpoczęto w poniedziałek próbne podawanie czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19 grupie 150 osób. Badanie ma ocenić skuteczność i bezpieczeństwo drugiej dawki przypominającej oraz ogólną potrzebę wykonywania czwartego zastrzyku.

W zeszłym tygodniu premier Izraela Naftali Benet ogłosił po konsultacjach z ekspertami, że wszyscy mieszkańcy kraju powyżej 60 lat, personel medyczny oraz osoby z obniżoną odpornością, będą mieli prawo do czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19.

Podawanie drugiej dawki przypominającej musi zostać jeszcze zaakceptowane przez dyrektora generalnego ministerstwa zdrowia.

Niedziela, 26 grudnia

Premier Izraela w kwaratannie

Premier Izraela Naftali Benet został w niedzielę poddany kwarantannie po tym, gdy jego 14-letnia córka uzyskała pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Benet w niedzielę uczestniczył w wyjazdowym posiedzeniu rządu w kibucu Mevo Hama na Wzgórzach Golan. Musiał jednak wcześniej opuścić spotkanie po tym, jak otrzymał wiadomość o pozytywnym wyniku testu córki. Udał się do swojego domu, gdzie ma oczekiwać na wynik własnego badania.

Według rządowych służb prasowych córka premiera jest zaszczepiona przeciwko COVID-19. Nie ujawniono, którym wariantem koronawirusa jest zakażona.

Benet jest zaszczepiony trzeba dawkami szczepionki. Przed rozpoczęciem niedzielnego posiedzenia rządu miał negatywny wynik szybkiego testu antygenowego.

MZ: 6 252 nowych zakażeń SARS-CoV-2, zmarło 16 osób

Badania potwierdziły 6 252 nowe zakażenia koronawirusem – podało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Dodano, że z powodu COVID-19 zmarło 5 osób, natomiast z powodu współistnienia koronawirusa z innymi schorzeniami – 11.

Resort wyjaśnił w niedzielnym wpisie na Twitterze, że najwięcej nowych zakażeń koronawirusem odnotowano w województwie mazowieckim (1002 przypadki).

Na kolejnych miejscach były województwa: śląskie (853), małopolskie (750), wielkopolskie (584), dolnośląskie (458), pomorskie (411), zachodniopomorskie (334), kujawsko-pomorskie (327), łódzkie (277), lubuskie (260), opolskie (218), podkarpackie (197), świętokrzyskie (168), warmińsko-mazurskie (160), lubelskie (127), podlaskie (59).

Ministerstwo dodało, że 67 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Resort przekazał w niedzielę, że z powodu koronawirusa zmarło łącznie 16 osób (z powodu COVID-19 – 5 osób; z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 11 osób).

Od początku pandemii odnotowano w Polsce 4 049 838 przypadków wirusa SARS-CoV-2, a z powodu koronawirusa zmarło 94 327 osób.

Ministerstwo zastrzega, że w związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Ile testów COVID-19 wykonano?

W ciągu doby wykonano ponad 38,3 tys. testów na koronawirusa, w tym 17 165 testów antygenowych – przekazał w niedzielę resort zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę na Twitterze, że w ciągu doby wykonano 38,3 tys. testów na COVID-19. Dodano, że dzienna liczba testów antygenowych wyniosła 17 165.

Wcześniej ministerstwo informowało, że w badania potwierdziły 6 252 nowe zakażenia koronawirusem, a z powodu COVID-19 zmarło łącznie 16 osób (z powodu COVID-19 – 5 osób; z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 11 osób).

Resort przekazał ponadto, że jak dotąd przebadano 26 776 807 próbek pobranych od 26 260 572 osób.

Lekarze POZ zlecili wykonanie 6 077 138 badań, a liczba zakażonych koronawirusem pacjentów wyniosła 4 049 838.

MZ: w szpitalach jest ponad 20,8 tys. pacjentów z COVID-19; pod respiratorami ponad 2 tys.

W szpitalach z powodu COVID-19 zajętych jest ponad 20,8 tys. łóżek, w tym pod respiratorami jest 2 tys. 28 osób – podało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia.

Resort zdrowia przekazał w niedzielę na Twitterze, że w szpitalach z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest 20 tys. 838 osób, a do respiratorów podłączonych jest 2 tys. 28 chorych.

Dodano, że w szpitalach dostępnych jest 31 tys. 761 łóżek dla pacjentów z COVID-19, z kolei liczba respiratorów to 2 tys. 883.

Ministerstwo poinformowało ponadto, że kwarantanną objętych jest 289 tys. 150 osób. Do tej pory wyzdrowiało też 3 mln 563 tys. 434 osoby.

Tydzień temu, czyli 19 grudnia resort przekazał, że w szpitalach przebywało 23 tys. 219 pacjentów z COVID-19, a do respiratorów podłączonych było 2113 chorych; przygotowanych było 31 tys. 586 łóżek dla pacjentów z koronawirusem. W ubiegłą niedzielę na kwarantannie przebywało ponad 512 tys. osób.

Sobota, 25 grudnia

MZ: 10 788 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 269 osób z COVID-19

Dwa tysiące osób pod respiratorami

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę, że w szpitalach przebywa prawie 21 tys. pacjentów z COVID-19, w tym pod respiratorami ponad dwa tysiące

Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano w szpitalach 31 795 łóżek i 2 894 respiratorów.

Resort przekazał, że na kwarantannie przebywa 339 489 osób.

Piątek, 24 grudnia

Najwięcej nowych zakażeń koronawirusem wykryto w województwach: mazowieckim (2119), śląskim (2053) i wielkopolskim (1523). Niemal półtora tysiąca pozytywnych wyników pojawiło się także w województwie małopolskim (dokładnie 1449).

Z danych resortu zdrowia wynika, że zmarło 596 osób. W zdecydowanej większości były one niezaszczepione – to aż 73 proc. wszystkich przypadków. Zdecydowana większość osób umierających z powodu zakażenia to wciąż osoby starsze – aż 80 proc. przekroczyło 80. rok życia.

Czwartek, 23 grudnia

We Włoszech wprowadzono obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz i inne restrykcje

We Włoszech wprowadzono obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz. To jeden z zapisów wydanego w czwartek przez rząd przedświątecznego dekretu zaostrzającego walkę z pandemią Covid-19 w związku z błyskawicznym szerzeniem się wariantu Omikron. Dekret został wydany w dniu, gdy padł we Włoszech rekord dobowej liczby zakażeń od początku pandemii – ponad 44 tys.

Wymóg noszenia maseczek na zewnątrz ma obowiązywać do końca stycznia 2022 roku. Ponadto w środkach transportu oraz w kinach, teatrach, salach koncertowych, na imprezach sportowych wszyscy muszą mieć maseczki typu Ffp2. Wprowadzony też został zakaz jedzenia i picia w kinach, teatrach i w obiektach sportowych.

Do końca stycznia zabroniona będzie organizacja wszelkich masowych imprez, wydarzeń i koncertów pod gołym niebem. Tym samym nie będzie można zorganizować żadnych imprez sylwestrowych na placach. Również do końca stycznia zamknięte będą dyskoteki i wszelkie sale taneczne.

W Wielkiej Brytanii wykryto prawie 120 tys. zakażeń koronawirusem w ciągu doby. To rekord

Ostatniej doby w Wielkiej Brytanii liczba wykrytych zakażeń koronawirusem wyniosła 119 789, co jest najwyższą wartością od początku pandemii – podały w czwartek krajowe władze sanitarne. Dzień wcześniej informowano o 106 122 infekcjach.

Wiele branż i sieci transportowych w Wielkiej Brytanii boryka się z brakiem personelu, ponieważ zakażeni pracownicy zmuszeni są do izolacji, a szpitale ostrzegają przed wzrostem liczby chorych.

Według danych służb sanitarnych za gwałtowny wzrost zakażeń odpowiedzialny jest wariant Omikron; w ciągu ostatnich siedmiu dni zakaziło się nim 678 165 osób.

Pomimo dużej liczby zakażeń, w Wielkiej Brytanii śmiertelność z powodu COVID-19 jest relatywnie niska – w ciągu ostatniej doby zmarło 147 osób.

Kolejny doustny lek na Covid-19 dopuszczony w USA

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła w czwartek do stosowania w trybie nadzwyczajnym pigułkę przeciwwirusową firmy Merck&Co przy leczeniu Covid-19 u dorosłych pacjentów z grup wysokiego ryzyka. To drugie tego typu lekarstwo, zatwierdzone przez FDA w ciągu dwóch dni.

Lek firmy Merck w badaniu klinicznym, przeprowadzonym na osobach obarczonych wysokim ryzykiem na wczesnym etapie choroby, wykazał zmniejszenie liczby hospitalizacji i zgonów o około 30 proc. Przeznaczony jest do leczenia łagodnego do umiarkowanego przebiegu Covid-19 u dorosłych, u których występuje ryzyko ciężkiej choroby i dla których alternatywne metody leczenia nie są dostępne lub klinicznie nieodpowiednie.

W środę FDA dopuściła w trybie nadzwyczajnym do użytku Paxlovid, opracowany przez koncern Pfizer lek przeciwko Covid-19. Został on dopuszczony do stosowania u pacjentów w początkowym stadium choroby

Osiem nowych przypadków wariantu omikron w Polsce

Najnowsze dane wskazują, że w Polsce wykryto osiem nowych przypadków wariantu omikron koronawirusa z dwóch potwierdzonych wcześniej ognisk – w Warszawie i Gdańsku. W sumie to 15 zakażeń tym wariantem w naszym kraju – przekazał w Radiu Plus rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Jak powiedział rzecznik, dane pochodzą z dwóch ognisk, o których ministerstwo już wcześniej informowało.

– Z ogniska szkolnego w Gdańsku i z ogniska przedszkolnego w Warszawie będziemy mieli kolejne przypadki. Już na sto procent mamy potwierdzenie z tego ogniska szkolnego siedmiolatki z Gdańska. Mamy zarówno koleżankę, jak i mamę koleżanki już potwierdzoną z wariantem omikron. Znajdują się w izolacji – powiedział w czwartek rzecznik.

– Teraz na wpis czeka kolejnych sześć przypadków z Warszawy z tego ogniska przedszkolnego. Tam są i dziadkowie, i rodzice tej dziewczynki oraz koleżanka – dodał. łącznie w Polsce wykryto dotąd 15 przypadków tego wariantu.

MZ: Niemal 100 tys. testów na koronawirusa

MZ: Najnowsze dane dot. COVID-19

Kraska: 17 tys. nowych zakażeń i ponad 600 zgonów

– Dzisiaj mamy nowych 17 156 nowych zakażeń koronawirusem – powiedział w czwartek w Polskim Radiu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak dodał, to „kolejny spadek o ponad 22 proc. tydzień do tygodnia”.

– Widzimy, że ten trend spadkowy, jeśli chodzi o zakażenia utrwalił się. Niestety, 616 osób przegrało walkę z COVID-19 – przyznał.

Zaznaczył, że 482 osoby to osoby z chorobami współistniejącymi, a prawie 75 proc. „z tej tragicznej liczby osób, które zamarły, to osoby niezaszczepione”.

Środa, 22 grudnia

Niedzielski: płynne przejście z czwartej fali do piątej

Za najbardziej prawdopodobny scenariusz przyjąć można płynne przejście z czwartej fali, wywoływanej przede wszystkim przez wariant delta, do fali piątej, związanej z omikronem – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski w RMF FM. – Zanim wirus, który pojawia się w populacji, ją zdominuje mija, dwa do czterech miesięcy. Omikron charakteryzuje się tym, że jest bardzo zakaźny, więc przyjmujemy jako najbardziej prawdopodobny wariant, że to raczej dwa miesiące, niż cztery, co oznacza, że prawdopodobnie na koniec stycznia będziemy widzieli przyspieszenie i rozpoczęcie piątej fali, w tym sensie, że zacznie się dominująca pozycja omikrona, to ona będzie definiowała piątą falę – powiedział minister.

Odnosząc się do środowych danych o śmierci 775 osób z COVID-19, Niedzielski stwierdził, że jest zatrważający. – Prowadzimy analizę z czego to wynika, ale zawsze w środę mamy pewnego rodzaju efekt skumulowanej sprawozdawczości za weekendy. Biurokracja szpitalna działa z pewnym opóźnieniem – wskazał. Minister podał, że ponad 70 proc. osób, które zaraportowano jako zmarłe z powodu COVID-19, to osoby niezaszczepione.

Wielka Brytania: Pierwszy raz ponad 100 tys. zakażeń w ciągu doby

Po raz pierwszy od wybuchu pandemii koronawirusa w Wielkiej Brytanii dobowa liczba wykrytych zakażeń przekroczyła 100 tys. – poinformowano w środę. W ciągu ostatniej doby liczba potwierdzonych zakażeń wzrosła o 106,1 tys. To o ponad 13 tys. więcej niż wynosił dotychczasowy najwyższy wynik, który odnotowano w piątek. Łączna liczba wykrytych infekcji z ostatnich siedmiu dni wynosi 643 tys., co jest wzrostem o prawie 59 proc. w stosunku do poprzednich siedmiu. Od początku pandemii w Wielkiej Brytanii wykryto już prawie 11,65 mln zakażeń.

Za ten gwałtowny wzrost w ostatnich dniach odpowiada wariant Omikron. Według danych Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA), liczba wykrytych przypadków wzrosła o ponad 13,5 tys. i wynosi obecnie 74 tys. Jednak w wielu częściach kraju jest on już wariantem dominującym i faktyczna liczba zakażeń jest znacząco większa.

Finlandia wprowadza obostrzenia

W Finlandii w święta Bożego Narodzenia ograniczone zostanie działanie restauracji, w szczególności tych z koncesją na sprzedaż alkoholu. Restrykcje zostaną jeszcze bardziej zaostrzone przed sylwestrem. W wielu sytuacjach zawieszone będą paszporty covidowe i przywrócone zostaną również kontrole graniczne. – Rząd zaciąga hamulec awaryjny – mówiła w środę minister ds. rodziny i podstawowych usług socjalnych Krista Kiuru, wskazując, że ma to uchronić społeczeństwo przed nowym, szybko rozprzestrzeniającym się wariantem Omikron i pomóc osiągnąć postęp w szczepieniach.

W Finlandii, od piątku restauracje będą mogły być otwarte tylko do godz. 22 (alkohol będzie w nich podawany do godz. 21). Od 28 grudnia czas ich otwarcia zostanie skrócony jeszcze bardziej – do godz. 18. Pozostałe lokale gastronomiczne, takie jak pizzerie, fast foody czy kawiarnie, w których nie serwuje się alkoholu, będą mogły być otwarte maksymalnie do godz. 20, o ile będą w nich weryfikowane paszporty covidowe. Dodatkowo ograniczona zostanie liczba miejsc dla klientów – w lokalach z koncesjami do 50 proc., a w pozostałych do 75 proc. Obostrzenia w branży gastronomicznej będą obowiązywać do 20 stycznia.

Począwszy od 28 grudnia zawieszone zostanie także stosowanie paszportów covidowych w miejscach “wysokiego i umiarkowanego ryzyka zakażenia”, tj. przede wszystkim w barach, lokalach z karaoke, klubach nocnych, imprezach masowych (bez określonych miejsc), w których dotychczas paszporty umożliwiały normalne funkcjonowanie.

Obowiązkowe szczepienia dla pracowników służby medycznej

W środę lub czwartek będzie podpisane rozporządzenie dot. szczepienia służb medycznych; od 1 marca pracownicy służb medycznych będą musieli mieć udokumentowane pełne szczepienia – poinformował w środę rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

– Dziś, lub najpóźniej jutro, minister zdrowia z kontrasygnatą ministra spraw wewnętrznych i administracji wyda rozporządzenie – to jest rozporządzenie, które wprowadzało stan epidemii – nowelizację tego rozporządzenia w zakresie obowiązkowego szczepienia służb medycznych – oświadczył w środę Andrusiewicz.

– Każdy pracownik ochrony zdrowia, czy jest medykiem, czy medykiem nie jest, z pierwszym marca będzie musiał udokumentować przejście pełnego szczepienia – zaznaczył rzecznik MZ.

Oznacza to, że do 1 marca taka osoba będzie musiała być zaszczepiona.

Od 1 lutego certyfikat covidowy będzie ważny 9 miesięcy

Od 1 lutego zarówno certyfikat po pełnym zaszczepieniu, jak i certyfikat po szczepieniu przypominającym będzie ważny 9 miesięcy – powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

– Rozporządzenie KE mówi o ważności certyfikatów covidowych, od 1 lutego, w okresie 9 miesięcy. Czyli certyfikaty covidowe po pełnym wyszczepieniu będą ważne 9 miesięcy. Minister zdrowia podjął decyzję, aby w Polsce również certyfikaty po doszczepieniu, po dawce przypominającej, były również od 1 lutego ważne 9 miesięcy – powiedział Andrusiewicz.

– Od 1 lutego zarówno certyfikat po pełnym zaszczepieniu, jak i certyfikat po szczepieniu przypominającym będzie ważny 9 miesięcy – powtórzył.

MZ: 18 021 zakażeń i 775 zgonów

W szpitalach przebywa obecnie 23 248 osób z COVID-19, w tym 2053 pacjentów podłączonych do respiratorów – podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano w szpitalach 31 869 łóżek i 2883 respiratory.

Rekordowa liczba zgonów

Ponad 18 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem i ponad 700 zgonów znajdzie się w dzisiejszym raporcie Ministerstwa Zdrowia i – podaje RMF FM.

Szczepionka na wariant Omikron

Wspólnie z Uniwersytetem Oksfordzkim podjęliśmy wstępne kroki w celu wyprodukowania szczepionki wariantowej – oświadczył rzecznik firmy.

Producenci szczepionek Pfizer/BioNTech i Moderna również wcześniej zapowiedzieli, że pracują nad szczepionkami specyficznymi dla wariantu Omikron. Moderna oświadczyła, że ma nadzieję rozpocząć badania kliniczne na początku przyszłego roku

Badanie laboratoryjne z zeszłego tygodnia wykazało, że lek Evusheld firmy AstraZeneca, zawierający przeciwciała, zachował aktywność neutralizującą wobec wariantu Omikron.

Izrael: Premier zapowiedział szczepienia czwartą dawką szczepionki przeciwko COVID-19

Premier Izraela Naftali Benet ogłosił, że wszyscy Izraelczycy w wieku powyżej 60 lat, personel medyczny oraz osoby z obniżoną odpornością, będą mieli prawo do czwartej dawki szczepionki przeciwko Covid-19.

Obywatele Izraela jako pierwsi na świecie otrzymali trzecią dawkę szczepionki przeciwko Covid-19, będziemy w czołówce także z czwartą dawką – napisał w komunikacie prasowym izraelski premier. – Moje przesłanie brzmi – nie trać czasu, idź się zaszczepić – zaapelował.

Według premiera decyzja panelu ekspertów ds. pandemii o zatwierdzeniu czwartej dawki jest “doskonałą wiadomością, która pomoże nam przejść przez falę wariantu Omikron, przytłaczającą świat”.

Czwartą dawkę będzie można podawać co najmniej cztery miesiące po trzeciej – poinformowało w oświadczeniu ministerstwo zdrowia Izraela.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZUS zaprasza na dyżur telefoniczny [ Wiadomości ]
Następny artykułXXXIX Sesja Rady Miejskiej w Wołominie