WHO zachęca, aby – w razie wzrostu zakażeń – wrócić m.in. do maseczek
– W miarę wzrostu liczby hospitalizacji i zakażeń koronawirusem, rządy muszą wdrożyć wypróbowane i przetestowane środki, takie jak maseczki, wentylacja oraz protokoły testowania i leczenia – stwierdził szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Jak dodał, pandemia pozostaje “stanem zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym”, przez co nadal obowiązuje najwyższy poziom alarmowy.
Zdaniem Tedrosa “pandemia Covid-19 jeszcze się nie skończyła i jest jeszcze daleko do jej końca”. Na konferencji prasowej w Genewie zaapelował do rządów krajów o ponowne wdrożenie niektórych restrykcji pandemicznych.
ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa. Eksperci chcą powrotu do masowych testów. “To żadna restrykcja”
– W miarę wzrostu liczby hospitalizacji i zakażeń koronawirusem, rządy muszą wdrożyć wypróbowane i przetestowane środki, takie jak noszenie maseczek, ulepszona wentylacja oraz protokoły testowania i leczenia – powiedział szef Światowej Organizacji Zdrowia.
WHO negatywnie o działaniach rządów. “Wirus nadal swobodnie krąży”
Z kolei szef ds. sytuacji kryzysowych WHO Michael Ryan podkreślił, że liczba przypadków COVID-19 na całym świecie wzrosła o 30 proc. w ciągu ostatnich dwóch tygodni, a wzrost ten spowodowany jest głównie przez podwarianty Omikrona BA.4 i BA.5.
Zwrócił również uwagę na zniesienie środków sanitarnych na rzecz ochrony zdrowia i dystansu społecznego, a także spadek liczby badań przesiewowych, co komplikuje monitorowanie pandemii.
ZOBACZ: Koronawirus. Nowe subwarianty Omikrona. Wirusolog: To ewolucja, nie rewolucja
– Wirus nadal swobodnie krąży, a rządy nie rozkładają skutecznie ciężaru choroby zgodnie ze swoimi możliwościami, zarówno w przypadku hospitalizacji w ciężkich przypadkach, jak i rosnącej liczby osób w stanie po zakażeniu, często określanych jako long covid – dodał Tedros.
Ponad 550 milionów stwierdzonych przypadków SARS-CoV-2 na świecie
Do 11 lipca WHO zidentyfikowała ponad 552,5 miliona potwierdzonych przypadków koronawirusa na całym świecie, w tym 232,3 miliona w Europie i ponad 6,3 miliona zgonów od początku pandemii.
Według Our World in Data w tym samym dniu 61,3 proc. światowej populacji przeszło pełny harmonogram szczepień, a 66,8 proc. otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki.
wka/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS