Bydgoski poseł Prawa i Sprawiedliwości zwołał na dziś (5 stycznia) posiedzenie komisji. Mówił o tym w porannej rozmowie w publicznym Radiu Pomorza i Kujaw. Powód zwołania komisji: “fake newsy na temat programu szczepień przeciwko COVID-19 rozsiewane przez opozycję”.
– Tyle jest tych fake newsów, że istnieje taka potrzeba – mówił Latos na antenie radiowej. Najważniejsze według niego dotyczą Narodowego Programu Szczepień. – Sprawa dotycząca liczby szczepień. My jesteśmy na tym etapie na trzecim miejscu w Unii Europejskiej, za Niemcami i drugim krajem, którego teraz nie pamiętam, chyba Danią – podkreślił przewodniczący sejmowej komisji [drugie są w Europie Włochy, Dania zajmuje miejsce za Polską – wyj. red.].
Wyjaśniał także, dlaczego np. w Izraelu liczba zaszczepionych jest znacznie większa.
– Mamy pewne procedury unijne. Bycie w Unii Europejskiej ma swoje wady i zalety. Izrael, będący poza Unią, mógł według własnych zasad dopuścić szczepionki i rozpocząć szczepienia. My musieliśmy czekać, aż różne agencje unijne dopuszczą szczepionki. – mówił Latos. Stało się to 21 grudnia.
A więc przypomnijmy: szczepienia w Izraelu rozpoczęły się 19 grudnia – tylko osiem dni wcześniej niż w Polsce. Jako pierwszy zaszczepił się premier Binjamin Netanjahu. W dwa tygodnie szczepionkę podano 1,2 mln spośród 9 mln obywateli Izraela – dziennie szczepi się około 85 tys. osób.
W Polsce pierwsze szczepienia odbyły się 27 grudnia, od razu po świętach. Minister zdrowia Adam Niedzielski na poniedziałkowej konferencji prasowej powiedział, że do 3 stycznia zaszczepiono w Polsce 50 391 osób. W poniedziałek ta liczba wzrosła do 50 833. Dziś jest prawdopodobnie trochę większa. Dowiemy się tego, bo Ministerstwo Zdrowia ma regularnie podawać liczbę osób zaszczepionych, a od połowy stycznia – także z podziałem na rejony kraju.
W pierwszej kolejności (tzw. etap zero) szczepieni są medycy, to około miliona osób. Zapisy dla kolejnej grupy (etap pierwszy), czyli seniorów, pensjonariuszy domów pomocy społecznej, pracowników służb mundurowych i nauczycieli, mają się rozpocząć po 15 stycznia. To w sumie aż 10 mln osób. A według rządowych wyliczeń do końca pierwszego kwartału dostaniemy szczepionki dla 2,9 mln osób.
Latos: Powinni powiedzieć “Przepraszam”
W rozmowie z radiem Pik głównym tematem było jednak szczepienie aktorów na Warszawskim Uniwersytecie Medycznymi – Wszyscy mówią o aferze na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Rozumiem, że pan potępia ten proceder? – dopytywał prowadzący audycję.
Latos: – Nie może być równych i równiejszych. Nie może być obchodzenia kolejki niczym w PRL. Zawsze powinno się mówić prawdę, a jak coś się zrobi nie tak, trzeba powiedzieć “Przepraszam”. Są środowiska, osoby, które uważają, że są lepsi. Myślę, że część tych osób autentycznie wierzy, że są na specjalnych prawach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS