A A+ A++

Niemcy dostarczyły w piątek na Ukrainę kolejną wyrzutnię systemu obrony powietrznej IRIS-T. “Chińska pomoc dla Rosji jest kluczowa w prowadzonej przez ten kraj wojnie na Ukrainie” – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Sobota jest 822. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Wydarzenia za naszą wschodnią granicą zbieramy w raporcie z dnia 25.05.2024.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Rosja wykorzysta każde zawieszenie broni, aby przygotować się do przyszłych operacji ofensywnych na Ukrainie – pisze  najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Odnosi się w ten sposób do piątkowych doniesień agencji Reuters, jakoby prezydent Rosji Władimir Putin był gotowy wstrzymać walki na Ukrainie na drodze wynegocjowanego zawieszenia broni.

ISW przypomina, że według analityków wojskowych interwencja wojskowa Rosji na Krymie i w Donbasie w 2014 r. naruszyła liczne międzynarodowe zobowiązania Rosji, dotyczące poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, w tym uznanie przez Rosję Ukrainy za niepodległe państwo w 1991 r. oraz Memorandum Budapeszteńskie z 1994 r., w którym Rosja wyraźnie zobowiązała się nie naruszać suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Amerykański think tank podkreśla, że nie ma zatem podstaw aby sądzić, że Kreml będzie respektował nowe porozumienie, zobowiązujące Rosję do nienaruszania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Zaznacza, że zawieszenie broni umożliwiłoby Rosji odbudowę zdegradowanych sił i dalszą mobilizację swojej bazy obronnej oraz przemysłowej bez ograniczeń związanych z pilnymi potrzebami operacyjnymi na Ukrainie.

Zdaniem ISW Rosja mogłaby wykorzystać zawieszenie broni do przygotowania sił lepiej przystosowanych do przeprowadzenia kolejnej serii operacji ofensywnych, mających na celu demilitaryzację i podbój Ukrainy. Kreml może zasadnie oczekiwać, że zamrożony front sprawi, iż zachodnie wsparcie dla Ukrainy stanie się mniej pilne i ważne, co mogłoby umożliwić Rosji wyprzedzenie Ukrainy w przygotowaniach do kolejnych działań wojennych.

Chińska pomoc dla Rosji jest kluczowa w prowadzonej przez ten kraj wojnie na Ukrainie – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w wywiadzie dla niemieckiego “Welt am Sonntag”. “Chiny mówią, że chcą utrzymywać dobre stosunki z Zachodem. Jednocześnie podsycają wojnę w Europie. Nie da się tego pogodzić” – stwierdził Stoltenberg.

Podkreślił, że Chiny dostarczają Rosji coraz więcej części do maszyn, mikroelektronikę i inne technologie, które Moskwa wykorzystuje do produkcji rakiet, samolotów i czołgów. To jest “kluczowe wsparcie dla Rosji w jej agresji na Ukrainie”.

Odnosząc się do obecnej sytuacji na froncie, sekretarz generalny NATO przyznał, że “Ukraina ponosi porażki z powodu braku amunicji i broni”. “Ale nie jest jeszcze za późno dla Ukrainy, by zwyciężyła (…) NATO musi jednak dostarczyć jej więcej broni i amunicji” – podkreślił w wywiadzie dla “WamS”.

Amerykański Departament Stanu oznajmił w piątek, że w rozmowie telefonicznej szefowie dyplomacji USA i Niemiec, Antony Blinken i Annalena Baerbock, omówili “wyzwania” stawiane przez Chiny, w tym wsparcie Pekinu dla rosyjskiego przemysłu obronnego. 

Niemcy dostarczyły w piątek na Ukrainę kolejną wyrzutnię systemu obrony powietrznej IRIS-T – poinformował minister obrony RFN Boris Pistorius na platformie X.

Pistorius wyjaśnił, że dostarczona w piątek jednostka jest kombinacją dwóch systemów IRIS-T: SLM i SLS. “To bardzo nowoczesny i sprawdzony zestaw obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu, który na Ukrainę trafił prosto z niemieckiej fabryki” – zapewnił minister.

Podkreślił, że “Rosja od miesięcy nasila swoje ataki powietrzne na Ukrainę, zabijając ludzi i niszcząc ważną infrastrukturę”.

Agencja dpa przypomina, że Niemcy przekazały już Ukrainie wiele systemów obrony powietrznej, m.in. IRIS-T i Patriot.

Zobacz również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOśrodek narciarski na sprzedaż. Cena: 4,7 mln zł
Następny artykuł„Mam talent” po lubińsku