Nowoczesna broń jest istotna, ale jeszcze bardziej istotne jest to, aby armia była liczna – mówił w piątek w Sokółce (Podlaskie) szef MON Mariusz Błaszczak. Żadna armia, jeśli jest nieliczna, nie może być silna – dodał Błaszczak – zachęcając do wstępowania do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.
Minister mówił o tym na pikniku, podczas którego zachęcano do wstępowania do tej służby. Błaszczak wskazał, że zapewnienie, aby polskie wojsko było silne i sprawne, to zadanie rządu i prezydenta. Tłumaczył, że ma się to odbywać poprzez coraz większą liczebność wojska i nowoczesne wyposażenie sił zbrojnych, które są w stanie skutecznie odpowiedzieć na zagrożenie. Dodał, że doposażanie wojska, to realizacja wniosków, które są wyciągane z toczącej się wojny w Ukrainie.
Metody, którymi posługuje się agresor są dokładnie analizowane przez Wojsko Polskie
— mówił szef MON. Dodał, że realizowane ćwiczenia wspólnie z żołnierzami z innych krajów są właśnie po to, aby odstraszać agresora i być przygotowanym na odpowiedź.
Mówiąc o doposażaniu, Błaszczak przypomniał kontrakt na zakup 250 czołgów Abrams, także m.in. zapytania ofertowe w sprawie kolejnych zestawów Patriot i wyrzutni artylerii rakietowej HIMARS, zakupy uzbrojonych dronów produkcji tureckiej i bezzałogowców krajowych, a także zestawów przeciwlotniczych Piorun, przekazanych także Ukrainie.
Nowoczesna broń oczywiście jest niezwykle istotna, ale jeszcze bardziej istotne jest to, żeby Wojsko Polskie było liczne, bo żadna armia, jeżeli jest nieliczna, nie może być silna. Wojsko jest silne wtedy, kiedy jest liczne
— powiedział szef MON, który wręczył ochotnikom karty powołań do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej – nowego rodzaju służby, wprowadzonego ustawą o obronie ojczyzny.
Błaszczak nawiązał też do zamiarów około dwukrotnego zwiększenia liczebności sił zbrojnych – do 250 tys. żołnierzy wojsk operacyjnych i 50 tys. żołnierzy ochotników w Wojskach Obrony Terytorialnej. Mówił, że ustawa o obronie ojczyzny stwarza właśnie takie możliwości, aby polskie wojsko liczyło 300 tys. żołnierzy.
Konsekwentnie zachęcamy młodych ludzi do tego, żeby wstępowali do Wojska Polskiego. Zachęcamy służbą w Wojsku Polskim, ale zachęcamy też dobrymi warunkami tej służby
— powiedział Błaszczak, przypominając, że wynagrodzenie dla żołnierza pełniącego dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, to 4,6 tys. zł. Taką kwotę dostają na tzw. rękę osoby poniżej 26-ego roku życia, które są zwolnione z podatku. Mówił, że w tym roku jest przygotowanych 15 tys. miejsc dla żołnierzy dobrowolnej służby zasadniczej.
Błaszczak przypomniał, że wspierane są także tzw. klasy mundurowe w szkołach ponadpodstawowych, zwiększone są również przyjęcia w uczelniach wojskowych, zachęca się także rezerwistów do aktywnego uczestnictwa w szkoleniach i ćwiczeniach.
Konsekwentnie wzmacniamy polskie siły zbrojne, dlatego, że silne Wojsko Polskie oznacza bezpieczną Polskę
— oświadczył Błaszczak.
Szef MON: Naszym zadaniem jest zbudowanie silnego Wojska Polskiego
Trzeba być przygotowanym do walki z dezinformacją i pokazywać, że fake newsy służą interesom agresora – mówił w piątek szef MON Mariusz Błaszczak. Jak dodał, ważne jest włączenie w tę walkę WOT, które mogą przeciwdziałać dezinformacji wśród lokalnych społeczności.
Błaszczak w piątek przebywał z wizytą w Sokółce (woj. podlaskie), gdzie wziął udział w ćwiczeniach żołnierzy, wojskowym pikniku a także w konferencji „Granice Dezinformacji”.
Podczas otwarcia konferencji podkreślił, że informacja rozchodzi się w dzisiejszych czasach „błyskawicznie”, z czego wynikają korzyści, ale też zagrożenia.
Te zagrożenia to fake newsy, to dezinformacja, to kłamstwa, które są przedstawiane jako prawda. Musimy być przygotowani do tego, żeby obnażać tego typu kłamstwa, żeby pokazywać, że służą one interesom agresora
— zaznaczył minister.
Odniósł się też do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.
Niewątpliwie to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej zostało zaplanowane nie w Mińsku, tylko w Moskwie. To było zaplanowane i realizowane w kontekście przygotowywanego ataku na Ukrainę. Najpierw atak na granicę polsko-białoruską, żeby doprowadzić do kryzysu w naszym kraju, a później atak na Ukrainę
— powiedział szef MON. Podkreślił, że ten pierwszy element scenariusza się nie sprawdził ze względu na postawę władz polskich.
Naszym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa, to jest fundamentalne zadanie: zapewnienie bezpieczeństwa. Realizujemy takie zadanie poprzez zapewnienie szczelności granicy polsko-białoruskiej, która jest forsowana przez reżim Łukaszenki w celu wywołania kryzysu w naszym kraju i generalnie Unii Europejskiej
— mówił szef MON.
Jak poinformował, aby przeciwdziałać dezinformacji powołane zostało Akademickie Centrum Komunikacji Strategicznej. Dodał, że po pierwszym jego posiedzeniu powstał jeden wniosek: mieszkańcy terenów przy granicy polsko białoruskiej „są poddani szczególnej presji dezinformacyjnej przez różnego rodzaju media społecznościowe, przez różnego rodzaju instytucje”. Stąd – jak mówił – aby „uodpornić” na dezinformację społeczności, które mieszkają na terenach przygranicznych, piątkowa konferencja została zorganizowana w Sokółce.
Błaszczak dodał, że kolejnym pomysłem jest włączenie działania walki z dezinformacją Wojska Obrony Terytorialnej, których żołnierze poszczególnych brygad i batalionów pochodzą z terenów, na których one działają.
Są to ludzie, którzy doskonale znają zarówno teren jak i są znani przez współmieszkańców, więc oni, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, mogą skutecznie przeciwdziałać dezinformacji po prostu obnażając te wszystkie kłamstwa i te wszystkie manipulacje, z którymi mamy do czynienia
— zaznaczył.
Według ministra zadaniem jest dzisiaj zbudowanie silnego Wojska Polskiego. Przypomniał, że na podstawie ustawy o obronie ojczyzny stworzona została nowa forma służby wojskowej – dobrowolna, zasadnicza służba wojskowa. Jak ocenił, najważniejsze jest, żeby jak najwięcej ludzi wiedziało jak posługiwać się bronią i było przeszkolonych, co jest ważne w sytuacji kryzysowej.
Szef MON zapewnił, że Polska wyciąga wnioski z tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, przede wszystkim z wojny na Ukrainie. Dodał, że zbrodnie popełniane przez Rosjan na Ukrainie pokazują, że wojsko musi chronić każdego skrawka polskiej ziemi. Zaznaczył, że Wojsko Polskie musi działać nie tylko na zachodzie kraju, ale też na jego wschodniej granicy. Stąd decyzja o sformowaniu 18. Dywizji Zmechanizowanej, której dowództwo i jednostki są rozmieszczone we wschodniej części Polski – mówił.
Podczas konferencji „Granica dezinformacji” zostało podpisane porozumienie między Akademickim Centrum Komunikacji Strategicznej a WOT. W ramach porozumienia WOT będą m.in. prowadzić szkolenia jak nie poddać się dezinformacji.
Dyrektor Centrum Operacyjnego MON Agnieszka Glapiak poinformowała, że wojsko codziennie jest poddawane różnego rodzaju dezinformacji i musi z nią walczyć, stąd bardzo cieszy się na współpracę z WOT, z którymi będzie mogła dzielić się doświadczeniami, a żołnierze uświadamiać społeczność lokalną – zaznaczyła.
Glapiak przedstawiła też wyniki badań przeprowadzonych przez Akademickie Centrum Komunikacji Strategicznej, w którym pytano osoby zamieszkujące tereny przygraniczne, a także z pozostałych terenów kraju o nieprawdziwe informacje, które się pojawiły, m.in. o to, że żołnierze służący na polsko-białoruskiej granicy nie otrzymują jedzenia czy informacje, że polskie służby pobiły i porzuciły przy granicy Irakijczyka. Powiedziała, że w obu przypadkach w nieprawdziwe informacje uwierzył większy odsetek badanych z terenu objętego stanem wyjątkowym.
Nie jest najlepiej, stąd tutaj rozpoczynamy akcję uświadamiania mieszkańców
— dodała.
Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. Wiesław Kukuła powiedział, że WOT od kilku miesięcy w takich miejscowościach jak Sokółka realizuje akcję „Silne wsparcie”, której jednym z głównych celów jest budowanie więzi ze społecznościami lokalnymi.
Polacy ufają Wojsku Polskiemu, a liderzy lokalnych społeczności oraz ich członkowie oczekują od nas wsparcia w zakresie rozwijania ich odporności również na dezinformację
— mówił o wnioskach płynących z tej akcji.
Dodał też, że aby móc służyć społeczności lokalnej żołnierze WOT muszą rozwijać własne kompetencje. Ocenił, że podpisane porozumienie pozwoli kształcić kadry eksperckie oraz przygotować w WOT odpowiednią liczbę specjalistów, którzy będą mogli wspierać lokalne społeczności w walce z dezinformacją.
tkwl/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS