Głównym tematem rozmów miały być dwustronna współpraca obronna państw i relacje w sferze bezpieczeństwa.
Austin w Warszawie
Austin rozpoczął wizytę w Warszawie w Łazienkach Królewskich. Właśnie tam odbyło się spotkaniem z szefem Ministerstwa Obrony Narodowej RP. Następnie sekretarz obrony USA spotka się z prezydent Andrzejem Dudą. Kwestami w trakcie trwania tej dyskusji mają być amerykańska obecność woskowa w Polsce oraz ewentualne wzmocnienie wschodniej flanki NATO w obliczu zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej.
Lloyd Austin ma jeszcze spotkać się z żołnierzami USA stacjonującymi w naszym kraju.
“Stany Zjednoczone głęboko doceniają nasz Sojusz i nasze wspólne wartości, a ja jestem szczególnie wdzięczny za łaskawe goszczenie sił amerykańskich” – napisał już w czwartek na Twitterze Austin.
Błaszczak: Jesteśmy na krawędzi
Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Polski wystąpili na wspólnej konferencji prasowej.
– Jesteśmy na krawędzi najpoważniejszego kryzysu bezpieczeństwa od zakończenia II wojny światowej. Jedność i współpraca w ramach NATO to najlepsza odpowiedź na agresywne zachowania Rosji – powiedział minister Mariusz Błaszczak. – Doceniam obecność sił USA w Polsce. Wsparcie amerykańskie w tych trudnych czasach jest dowodem odpowiedzialności i niezłomnego zaangażowania w Polsce i Europie – zaznaczył.
Natomiast Lloyd Austin zadeklarował udzielanie Ukrainie “stałej pomocy w budowie jej zdolności obronnych”, m.in. poprzez wspólne ćwiczenia wojskowe, ale również dostarczanie amunicji i broni przeciwlotniczej.
Czołgi Abrams w Polsce
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił w piątek “bardzo ważną wiadomość dla bezpieczeństwa Polski”. Chodzi o pozyskanie czołgów Abrams. Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż 250 maszyn najnowszej generacji (M1A2 SEPv3).
“To niezwykle ważne wzmocnienie naszych zdolności obronnych i jeden z ważniejszych kontraktów zbrojeniowych w historii Polski” – poinformował na Twitterze szef MON.
Czytaj też:
Rzecznik MSZ: Wizyta ministra Raua w Moskwie odbyła się w atmosferze dialoguCzytaj też:
Wiceszef MON o sytuacji na Wschodzie: Jest napięta i bardzo dynamiczna
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS