Porozumienie w sprawie budżetu UE może pomóc przekuć kryzys w nowe możliwości; czas zainwestować te środki w służbie obywateli i przedsiębiorstw – podkreślił w przekazanym mediom oświadczeniu szef Komitetu Regionów Apostolos Cicikostas.
Grek pogratulował niemieckiej prezydencji UE i unijnym instytucjom “historycznego porozumienia”. “Porozumienie otwiera nową erę i może pomóc przekuć kryzys w nowe możliwości (…) Unia Europejska wykazuje solidarność i odpowiedzialność, opartą na poszanowaniu praworządności, zgodnie ze wskazaniami Europejskiego Komitetu Regionów” – podkreślił.
Według Cicikostasa, jako główni beneficjenci funduszy UE, regiony i miasta są zobowiązane do pilnego zainwestowania tych środków w służbie obywateli i przedsiębiorstw.
“Wszystkie poziomy sprawowania rządów – unijny, krajowy, regionalny i lokalny – wezwano do połączenia sił w celu urzeczywistnienia inwestycji o wartości 1,8 biliona euro. Odbudowa musi być sprawiedliwa i opierać się na spójności społecznej, gospodarczej i terytorialnej, sprzyjać zmianom ekologicznym i cyfrowym oraz pobudzaniu innowacji. Tego oczekują nasi obywatele i my wszyscy musimy to osiągnąć, aby zmienić wyzwania w szanse” – zaznaczył szef KR.
Przewodnicząca Komisji ds. Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE (COTER) Komitetu Regionów Isabelle Boudineau podkreśliła, że “poszanowanie praworządności nie podlega negocjacjom”. “Cieszę się, że w wyniku kompromisu osiągniętego przez Radę Europejską przepisy dotyczące praworządności pozostaną niezmienione. Miasta i regiony skorzystają z nowych wieloletnich ram finansowych, aby wyjść z pandemii i kontynuować społecznie sprawiedliwą i zieloną transformację” – oświadczyła.
W czwartek 27 szefów państw i rządów krajów UE osiągnęło porozumienie w sprawie unijnego budżetu na lata 2021-27 i funduszu odbudowy o łącznej wartości 1,8 bln euro. Jest to największy pakiet, jaki kiedykolwiek został sfinansowany z budżetu UE. Porozumienie zostało zawarte w wyniku negocjacji powadzonych po tym, gdy Polska i Węgry sprzeciwiły się rozporządzeniu ws. mechanizmu warunkowości, a premierzy obu państw zapowiedzieli możliwość zawetowania budżetu UE.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział w czwartek, że “mechanizm warunkowości został ograniczony bardzo precyzyjnymi kryteriami”, a konkluzje szczytu “blokują możliwość zmiany tych zasad w przyszłości wbrew Polsce”.
kic/
Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS