A A+ A++

Szef KGHM: statystycznie w co 8. smartfonie na świecie jest polska miedź lub srebro

W swoim wystąpieniu podczas panelu “Kluczowe czynniki dla rozwoju polskiej gospodarki. Jakim krajem będziemy w 2050 roku?” Chludziński zwrócił uwagę, że w przypadku KGHM szczególny wpływ na kondycję spółki ma sytuacja makroekonomiczna i geopolityczna w świecie. Zauważył, że mimo sytuacji wywołanej przez epidemię koronawirusa producent odnotował bardzo dobre półrocze; panuje też optymizm co do rozwoju ekonomicznego w branżach, w których używa się srebra i miedzi. “Statystycznie w co 8. smartfonie w świecie jest nasza miedź lub nasze srebro” – zauważył.

Jak powiedział szef KGHM, “jest pełen optymizmu” na temat tego, jak Polska będzie wyglądała w 2050 r., zwracając uwagę m.in. na skuteczność i umiejętność Polaków w wykorzystaniu unijnych środków, które otrzymamy w najbliższych latach.

“Z tego bardzo dużo pieniędzy – to jest właściwie jedna trzecia tych kwot – na transformację energetyczną. To jest jeden z trendów, który nam służy, który jest istotnym trendem również dla naszej spółki” – zaznaczył.

Według Chludzińskiego, w ostatnim czasie jako kraj pokonaliśmy “ogromną drogę”, a dane z ostatnich lat pokazują, że aglomeracja warszawska ma lepsze wskaźniki PKB per capita niż np. Wiedeń czy Salzburg. “Patrząc na cyfry i na wskaźniki, w wielu miejscach jesteśmy znacznie lepsi, niż o sobie myślimy” – podkreślił.

Uczestnicząca w debacie członek zarządu ds. sprzedaży detalicznej PKN ORLEN Patrycja Klarecka podkreśliła, że fuzja z Lotosem przede wszystkim ma pomóc w zbudowaniu koncernu multi-energetycznego, który będzie w stanie w znaczący sposób wpływać na to, co się dzieje od strony ekonomicznej, biznesowej w naszej części Europy i nie tylko.

“Mamy szansę, jako koncern taki duży, wzmocniony, rzeczywiście zająć się technologiami, których dzisiaj jeszcze nie ma, czy technologiami wodorowymi, czy w zakresie odnawialnych źródeł energii” – powiedziała.

Dodała, że założenia unijne do 2050 r. przewidują pełną neutralność emisyjną, co będzie wymagało bardzo dużych nakładów.

W ocenie Klareckiej, Polska ma w tej chwili potencjał, żeby rzeczywiście zacząć konkurować z największymi gospodarkami świata, aby w oparciu o innowacje stworzyć zupełnie nowe przewagi konkurencyjne.

“Polska gospodarka jest dzisiaj jedną z 25 najbardziej rozwiniętych gospodarek na świecie (…) Dzisiaj jesteśmy w stanie naprawdę stać się liderem zmian w wielu aspektach, które zadzieją się na świecie” – uznała.

Prezes Grupy LOTOS Paweł Jan Majewski zwrócił uwagę, że transformacja energetyczna, która nieuchronnie zmierza do tego, aby bardziej dbać o planetę, zdeterminuje rzeczywistość gospodarczą, jaką będziemy mieli w 2050 r.

“Wydaje się, że za 30 lat paliwa, które w tej chwili nazywanym alternatywnymi, w miksie paliwowym będą miały zdecydowanie dominującą rolę, to też my już teraz, nie czekając na to, co się wydarzy, budujemy kompetencje w obszarze paliw alternatywnych. Skupiamy się przede wszystkim na technologiach wodorowych, ale pamiętamy także o LNG, o CNG, o naszym niebieskim szlaku, czyli o sieci stacji do ładowania samochodów elektrycznych” – powiedział Majewski.

Z kolei wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego Włodzimierz Kocon zauważył, że dostępność i koszt pieniądza są istotnymi czynnikami, które wypłyną na naszą przyszłość. Przypomniał, że dziś przedsiębiorcy mogą korzystać z bardzo wielu instrumentów wsparcia, wskazując na rządowe tarcze antykryzysowe.

“W tych statystykach, które my prowadzimy, dotyczących instrumentów oferowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, ponad 30 tys. przedsiębiorców skorzystało ze wsparcia, przede wszystkim z instrumentów gwarancyjnych” – wyliczył.

Według wiceprezesa BGK, innowacje i umiejętność wdrażania najnowszych technologii to elementy, dzięki którym Polska ma szansę stać się liderem ekonomicznym Europy. W tym kontekście wymienił też budowę CPK, co – w jego ocenie – będzie olbrzymim impulsem dla gospodarki oraz m.in. postawienie na polską naukę. “W 2050 wyobrażam sobie, że w rankingi szanghajskim w pierwszej dziesiątce światowych uczelni będzie co najmniej jedna polska uczelnia” – mówił Kocon.

Uczestnicy rozpoczętego w poniedziałek dwudniowego Forum Wizja Rozwoju w Gdyni dyskutują o perspektywach i kierunkach rozwoju rożnych obszarów polskiej gospodarki. Centrum konferencyjne znajduje się w obiektach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. W poniedziałek w Forum wziął udział premier Mateusz Morawiecki.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJoanna Koroniewska została skrytykowana za brak makijażu. Odpowiedziała na hejt
Następny artykułMCZ zbada bezpłatnie panów w Grębocicach