A A+ A++

fot. Marek Kuwak / FORUM

W negocjacjach górniczych związków z rządem uzgodniono dotąd ok. 80 proc. treści przyszłej umowy społecznej dotyczącej transformacji górnictwa – ocenił po czwartkowej rundzie rozmów szef górniczej Solidarności Bogusław Hutek. Rozmowy mają być kontynuowane w piątek.

Czwartkowe rozmowy w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach trwały blisko 8,5 godziny. Po ich zakończeniu przewodniczący negocjacjom ze strony rządowej wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń nie rozmawiał z dziennikarzami. Ich przebieg relacjonował natomiast szef górniczej “S”.

„Idziemy punkt po punkcie; przeszliśmy pierwszy i drugi rozdział, jutro będziemy omawiać dalsze rozdziały” – powiedział Hutek. Jak mówił, powoli wyjaśniane są rozbieżności, a sprawy sporne pozostają do ponownego omówienia przy końcu rozmów.

„To, co zostaje, zostawiliśmy sobie z intencją, że na samym końcu wrócimy do tych tematów, żeby teraz móc iść dalej” – wyjaśnił związkowiec.

Jego zdaniem, rozmowy idą w dobrym kierunku. „Są treściwe, czasami trudne, ale trwają dalej i mam nadzieję, że powoli – może nie jutro, ale za jakiś czas – dojdziemy do takiego konsensusu, gdzie będzie można przekazać to innym do konsultacji i podpisać umowę” – ocenił Bogusław Hutek. „Musimy pilnować każdego zapisu, każdego przecinka” – zastrzegł.

W ocenie szefa górniczej „S”, choć rozmowy prowadzą w kierunku osiągnięcia porozumienia, wciąż pozostają istotne punkty sporne. „Jutro dojdziemy do najważniejszych punktów – osłon socjalnych dla górników, do (harmonogramu zamykania – PAP) kopalni na osi czasu itd.” – wyjaśnił Hutek.

“Szanse na dojście do porozumienia już w piątek są niewielkie”

Przedstawiciele górniczych związków zawodowych kontynuują w piątek w Katowicach rozmowy ze stroną rządową na temat umowy społecznej, która ma m.in. określić zasady wygaszania kopalń węgla kamiennego w ciągu niespełna trzech kolejnych dekad.

Nieoficjalnie związkowcy przyznają, że choć rozmowy są bliskie finału, szanse na dojście do porozumienia już w piątek są niewielkie. Wśród rozbieżności są m.in. charakter gwarancji zatrudnienia dla pracowników kopalń (związki chciałyby w tej sprawie zapisów ustawowych), zapewnienie nienaruszalności harmonogramu zamykania kopalń do 2049 r. (by nie były zamykane wcześniej niż uzgodniono) czy przyszłe zasady działania Spółki Restrukturyzacji Kopalń, zajmującej się m.in. likwidacją pogórniczego majątku.

Ze strony rządowej rozpoczętym w piątek rano rozmowom przewodniczy pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. W obecnej rundzie negocjacji nie uczestniczy natomiast szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, nieobecny podczas rozmów także w czwartek. Największy związek reprezentują szef Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki “S” Jarosław Grzesik i przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego Solidarności Bogusław Hutek.

W piątek mają być umawiane m.in. sprawy osłon socjalnych dla górników oraz nienaruszalności harmonogramu zamykania kopalń.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ amac/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Otwock: Przeprowadzone w weekend kontrole drogowe dla ośmiu kierujących zakończą się zarzutami
Następny artykułŚmietniki zamykane na klucz