W związku z rosnącą liczbą migrantów na zewnętrznej granicy UE między Polską a Białorusią Austria wezwała Komisję Europejską do udzielenia rządowi w Warszawie większego wsparcia przy ochronie granicy – powiedział austriacki minister spraw wewnętrznych w komentarzu dla dziennika „Die Welt”.
CZYTAJ TAKŻE:
— RELACJA. Co się dzieje na granicy z Białorusią? „Jesteśmy jako społeczeństwo ofiarami manipulacji na ogromną skalę”
— Mińsk zalany migrantami! Są na lotnisku, w centrach handlowych, nawet na placach zabaw. „Nasze miejsce jest w Europie, w Niemczech”
— Skandaliczne wystąpienia europosłów liberalnej lewicy! Frontex ma bronić… praw migrantów, a Polska i Litwa to państwa atakujące
Austria wzywa KE do większego wsparcia dla Polski
Komisja UE musi wesprzeć Polskę w zabezpieczeniu zewnętrznej granicy UE i zapewnić niezbędne środki na wzniesienie solidnego ogrodzenia na granicy. Oferowanie pomocy przy rejestracji migrantów jest całkowicie błędnym komunikatem
— ocenił szef MSW.
Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej w związku ze zwiększającą się liczbą migrantów, wymaga, by KE udzieliła rządowi w Warszawie zdecydowanie większego wsparcia – uważa Nehammer.
Jak przypomina austriacki dziennik „Kronen Zeitung”, migranci są kierowani w stronę UE w zorganizowany sposób przez Białoruś.
(Alaksandr) Łukaszenka, nazywany ostatnim dyktatorem Europy, miał wyłuskiwać ludzi z krajów dotkniętych kryzysem, takich jak Syria, Afganistan, Libia i Irak, aby przemycać ich w kierunku granicy UE
— pisze dziennik.
Łukaszenka wciąż zaprzecza zarzutom i obarcza międzynarodowe sieci przemytnicze. Podtrzymuje, że „migrantów w drodze do UE nie można już zatrzymywać”.
We wtorek Łukaszenka wezwał do przepuszczenia ludzi przez granicę.
Oni nie chcą osiedlać się w Polsce, ale głównie w Niemczech
— cytuje białoruskiego przywódcę „Kronen Zeitung”.
Podziękowania dla Polski za działania na granicy UE
Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński rozmawiał telefonicznie ze swoim odpowiednikiem w Austrii Karlem Nehammerem. Szef austriackiego MSW podziękował Polsce za działania wobec naporu migrantów na granicę UE i zadeklarował pełne wsparcie polityczne – podało polskie MSWiA.
Min. @Kaminski_M_ odbył rozmowę telefoniczną z MSW Austrii @karlnehammer. Min. Nehammer podziękował Polsce za działania wobec naporu migrantów na wschodnią granicę UE, wyraził uznanie dla funkcjonariuszy służb podległych #MSWiA oraz zadeklarował pełne wsparcie polityczne ze strony Austrii
— poinformował resort na Twitterze.
Również w środę sytuacji na granicy polsko-białoruskiej poświęcona była wideokonferencja podsekretarza stanu w MSWiA Bartosza Grodeckiego i sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny Republiki Federalnej Niemiec Helmuta Teichmanna.
Ministrowie rozmawiali na temat bieżącej sytuacji na granicy Polski i Białorusi, będącej jednocześnie wschodnią granicą strefy Schengen. Omówiono także współpracę polskich i niemieckich służb oraz kontekst międzynarodowy związany z presją migracyjną, wywołaną przez reżim Łukaszenki. Wiceminister Helmut Teichmann wyraził solidarność ze stroną polską oraz przekazał słowa uznania dla funkcjonariuszy służb podległych MSWiA
— poinformował polski resort.
Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE oraz państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.
Szef MSWiA we wtorek w Sejmie tłumaczył, że na samej Białorusi przebywa około 15 tysięcy migrantów, a tygodniowo odbywa się około 40 lotów do Mińska z kilku państw świata, głównie Turcji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Syrii i Libanu. Co tydzień na lotnisko w Mińsku trafia ok. 2 tysięcy cudzoziemców z tych regionów, a kilka tygodni temu było to jeszcze ok. 3,5 tysiąca.
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 32 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego 3,2 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu. Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i woj. lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. W związku z kryzysem do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią zbudowana zostanie zapora.
wkt/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS