26 grudnia Kamala Harris, która już wkrótce obejmie urząd wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, złożyła na Twitterze życzenia społeczności afroamerykańskiej z okazji obchodzonych wówczas świąt. Nie chodziło jej jednak o Boże Narodzenie, lecz o święto… Kwanzaa. W opublikowanym nagraniu wspominała:
„Nasze obchody Kwanzaa to jedno z moich ulubionych wspomnień z dzieciństwa. Przez wiele pokoleń cała rodzina gromadziła się razem, opowiadaliśmy sobie historie i zapalaliśmy świece”.
Alternatywa dla Bożego Narodzenia
Wiele osób usłyszało wówczas po raz pierwszy o takim święcie. Czym jest Kwanzaa? Otóż jest to święto wymyślone wyłącznie dla czarnoskórych mieszkańców USA w latach sześćdziesiątych XX wieku przez Maulanę Karengę – jednego z głównych ideologów czarnego nacjonalizmu i ruchu Black Power (protoplastę dzisiejszego Black Lives Matter).
Wspomniany Maulana Karenga w 1971 roku został aresztowany i skazany za uwięzienie, maltretowanie i zgwałcenie dwóch kobiet ze swojej grupy. Po warunkowym zwolnieniu z więzienia w 1975 roku wznowił przerwane studia, a następnie rozpoczął karierę akademicką w Kalifornii, promując wśród tamtejszej młodzieży lewicowe idee.
Stworzone przez niego święto trwa siedem dni i jest obchodzone między 26 grudnia a 1 stycznia. Ma ono rzekomo upamiętniać afrykańskie dziedzictwo, kontynuowane na kontynencie amerykańskim, jednak w rzeczywistości odpowiednik takiego święta nigdy nie istniał w Afryce. Ma ono charakter synkretyczny, zapożyczając niektóre elementy z judaizmu i chrześcijaństwa. Symbolem święta jest np. menora, czyli żydowski siedmioramienny świecznik, jednak specyficznie pomalowany (trzy czerwone świece symbolizują przelaną krew przodków oraz rewolucję przeciw warstwom dominującym, kolejne trzy zielone – kontynent afrykański, zaś jedna czarna w środku – społeczność Afroamerykanów). Ci, którzy celebrują święto, urządzają w tych dniach huczne przyjęcia i obdarowują się prezentami.
Święto stanowi sztuczny twór będący w rzeczywistości alternatywą dla Bożego Narodzenia. U jego podłoża tkwi ideologia czarnego nacjonalizmu, która przejęła marksistowski schemat dziejów, tylko zamiast proletariatu uciśnioną grupą społeczną są czarnoskórzy. Po raz pierwszy święto było celebrowane na przełomie 1966 i 1967 roku.
Mistyfikacja szyta grubymi nićmi
Internauci w Ameryce szybko zwrócili uwagę na parę nieścisłości w narracji Kamali Harris. Po pierwsze, urodziła się ona w roku 1964, więc jej rodzina nie mogła od pokoleń obchodzić święta Kwanzaa, które zostało wymyślone dopiero dwa lata po jej narodzeniu.
Po drugie, Kamala Harris pochodzi z rodziny jamajsko-hinduskiej. Ani wśród Hindusów, ani wśród Jamajczyków (nawet tych zamieszkałych w USA) święto Kwanzaa nie jest obchodzone. Znanych jest natomiast wiele jej rodzinnych zdjęć, na których widać, że w dzieciństwie uczestniczyła zarówno w świętach hinduistycznych, jak i w chrześcijańskich – w zborze baptystów.
W związku z tym niektórzy komentatorzy żartują, że w dzieciństwie Harris musiała obchodzić już Ramadan, Światowy Dzień Walki z AIDS, a nawet dzień pamięci George’a Floyda.
Żarty żartami, ale tak na poważnie jest to czytelny komunikat wysłany przez przyszłą wiceprezydent USA do ruchu Black Lives Matter: to są także moje ideały, jestem jedną z was.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS