A A+ A++

8 października 2024 roku w Spółdzielczym Domu Kultury Wieluńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej odbyło się pierwsze z cyklu trzech spotkań edukacyjno-profilaktycznych organizowanych w ramach realizacji zadania publicznego „Zdrowy Wieluń”,  wspófinansowanego z budżetu Gminy Wieluń. Organizatorami spotkania było  Stowarzyszenie osób z problemem choroby nowotworowej i ich rodzin „Po prostu żyj” oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wieluniu. Wydarzenie przyciągnęło wielu mieszkańców miasta i gminy, chętnych by poszerzać swoją wiedzę w temacie zdrowia. Lista obecności liczy 70 osób.

Podczas wydarzenia zaprezentowało się trzech prelegentów – specjaliści różnych dziedzin edukowali w temacie zdrowia, profilaktyki i reagowania w przypadku wystąpienia choroby.

Pierwszym prelegentem był  Pan dr. Wojciech Ordon, ginekolog, zastępca Dyrektora SPZOZ w Wieluniu, który wprowadził publiczność w temat profilaktyki raka szyjki macicy oraz raka piersi. Podkreślał on niezawodność szczepień przeciwko HPV, konieczność systematycznego poddawania się badaniom cytologicznym a także wagę samobadania piersi przez kobiety.

Kolejną prelegentką była Pani mgr dietetyk kliniczny Barbara Mazur z Wieluńskiego Centrum Dietetycznego z wykładem – Jak wspomóc leczenie świadomym żywieniem. Przybliżyła ona w co powinna być bogata dieta w chorobie nowotworowej, ale także po jakie składniki w jakich proporcjach sięgać powinniśmy na co dzień. Przedstawione zostały najczęstsze problemy z jakimi borykają się, w kontekście odżywiania, osoby w trakcie chemioterapii oraz wskazówki dietetyczne jak sobie z nimi radzić. 

Pani mgr Monika Szewczyk-Cieśla, psycholog, psychoonkolog wskazywała w jaki sposób 

i jakimi działaniami można wspierać osoby chore na nowotwory. Podkreślała również, że wsparcie społeczne ma duży wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne a także samopoczucie człowieka. 

Podczas spotkania zaprezentowany został fantom piersi, zakupiony dzięki realizacji projektu i współfinansowany z budżetu Gminy Wieluń. Fantom będzie służyć podnoszeniu świadomości i nauce prawidłowego samobadania piersi. Model piersi wzbudził duże zainteresowanie, wiele z pań uczestniczących w wydarzeniu próbowało znaleźć guzy w piersi, a także uczyło się technik samobadania.

Podczas wydarzenia dostępne dla gości były dwa stoiska edukacyjne – Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wieluniu oraz Wieluńskiego Centrum Dietetycznego.

Kolejne spotkanie, w formie stoiska profilaktycznego i ogólnej promocji profilaktyki, jeśli pozwolą na to warunki pogodowe, odbędzie się 21 października na Placu Legionów w Wieluniu.

Zdjęcia: Urząd Miejski w Wieluniu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAlternatywne źródło ciepła w domu. Promiennik podczerwieni
Następny artykułOdrestaurowano najstarszy nagrobek na cmentarzu Trójcy Świętej w Jędrzejowie