A A+ A++

30 grudnia 2019 roku Urząd Miasta i Gminy Wschowa skierował pismo do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w sprawie rezygnacji z dalszego ubiegania się gminy Wschowa  o dofinansowanie wymiany pieców w ramach ogłoszonego konkursu. Jako powód podano niepodjęcie przez Radnych uchwały, dotyczącej wprowadzenia tego zadania do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Uchwała ta, według wschowskich urzędników, była niezbędna, aby Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego uznał wniosek o dofinansowanie za złożony prawidłowo.

Faktem bezspornym jest, że wschowski magistrat swój wniosek o dofinansowanie na wymianę pieców złożył w UM z błędami. Dlatego też organ prowadzący konkurs w dniu 02.12.2019  przesłał do Ratusza pismo w sprawie weryfikacji warunków formalnych – w tym konieczność złożenia Oświadczenia o wpisanie planowanej inwestycji do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Takiego oświadczenia bowiem zabrakło w złożonym przez Wschowę wniosku.  Strony uzgodniły, że wschowski urząd ma czas do 30.12. 2019 na uzupełnienie braków.

Wobec tego władze gminy Wschowa zdecydowały się, że podejmą próbę uchwalenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej (WPF) na sesji Rady Miejskiej, zwołanej na dzień 19 grudnia. Wybrały również opcję wpisania planowanej inwestycji nie w obowiązującą Wieloletnią Prognozę Finansową, lecz zdecydowały się wpisać ją w WPF, połączony z wnoszonym projektem budżetu na rok 2020. Jak wiemy – 19 grudnia budżetu miasta nie uchwalono. Nie powiodła się również ta próba 30 grudnia i tego samego dnia burmistrz Antkowiak oznajmił, że w związku z niepodjęciem uchwały o Wieloletniej Prognozie Finansowej, gmina straciła szansę na pozyskanie 400 tysięcy złotych na wymianę źródeł ciepła.

Wobec narastającego oburzenia opinii publicznej gmina Wschowa zorganizowała konferencję prasową i do mediów wysłała materiały prasowe w sprawie utraconej szansy na dofinansowane.

I tak 7 lutego bieżącego roku na naszym portalu opublikowaliśmy tekst, przesłany nam przez Aleksandra Ziemka inspektora w Referacie Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta i Gminy we Wschowie, pt “Proces ubiegania się o dofinansowanie na wymianę pieców”.

Redakcja wschowa.news od początku interesowała się okolicznościami konkursu na dofinansowanie  wymiany pieców. Po wycofaniu się gminy Wschowa, pytaliśmy w innych gminach województwa lubuskiego, jak poradziły sobie one z wymogami konkursu min. z kwestią zmian w WPF.

Informacje zawarte w materiale autorstwa pana Ziemka, pokazują gminę Wschowa, która w zasadniczo odmienny sposób, niż inne zainteresowane gminy w Lubuskim, podeszła do spełniania wymogów formalnych w konkursie, organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. Dlatego też pozwoliliśmy sobie pod tekstem przesłanym przez UMiG Wschowa zamieścić nasze pytania, które pojawiły się po jego lekturze.

Oto one:

  1. W jaki sposób poinformowano radnych Rady Miejskiej we Wschowie o przystąpieniu do konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego? Czy informowano radnych o przychodzącej korespondencji z Urzędu Marszałkowskiego w zakresie uzupełnienia i/lub poprawienia wniosku w terminach uzgadnianych z UM?

 

  1. Uchwałą Nr 112/8/XIV/19 z dnia 5 grudnia 2019 gmina Iłowa wprowadziła zadanie „Wymiana źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych na terenie miasta Iłowa” do WPF na lata 2019 -2030. Stosując to rozwiązanie gmina Iłowa jest na liście gmin, których wnioski o dofinansowanie spełniły warunki konkursu. Co spowodowało, że gmina Wschowa nie aktualizowała bieżącej uchwały o WPF?
  1. Jaki punkt regulaminu konkursu wymuszał zmiany w WPF na etapie składania wniosku ? Wśród gmin województwa lubuskiego, które znajdują się na liście projektów pozytywnie zweryfikowanych na etapie warunków formalnych w ramach konkursu Nr RPLB.03.02.05-IZ.00-08-K01/19 jest gmina, która do 31.12.2019 nie przyjęła uchwały o wprowadzeniu zadania do WPF.
  1. Dlaczego gmina Wschowa we wniosku  w ramach konkursu Nr RPLB.03.02.05-IZ.00-08-K01/19 nie złożyła oświadczenia o wpisaniu planowanej inwestycji do Wieloletniej Prognozy Finansowej, poprzedzonego przyjęciem stosownej uchwały skoro najwyraźniej wg gminy Wschowa regulamin konkursu nakładał obowiązek przyjęcia takiej uchwały przez Radę Miejską we Wschowie?

 

W naszej opinii odpowiedź na powyższe pytania, wyjaśniłaby opinii publicznej rolę i jakość pracy administracji gminy Wschowa w procesie pozyskiwania środków na wymianę pieców ze środków Urzędu Marszałkowskiego. Dlatego też ucieszyła nas deklaracja pana Aleksandra Ziemka ( Referat Komunikacji Społecznej, stanowisko ds. mediów) z dnia 17 lutego – Odpowiedzi na wcześniej zadane pytania można spodziewać się do końca bieżącego tygodnia. Niestety do dnia 23 lutego (koniec owego tygodnia) nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi na nasze pytania.

Nie otrzymaliśmy odpowiedzi, gdy dopytywaliśmy się w kwietniu. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi, gdy dopytywaliśmy się w lipcu. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi, gdy dopytywaliśmy się we wrześniu.

Dopiero drugie upomnienie się we wrześniu, które kończyło się, uprzejmym z naszej strony, uprzedzeniem – Jednocześnie ponownie przypomnę, iż nadal nie otrzymaliśmy obiecanej odpowiedzi na przesłane państwu pytania dnia 06.02.2020 w sprawie procedur konkursu na wymianę źródeł ciepła. Fakt ten może zmusić nas do wniesienia skargi na bezczynność urzędu do Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim – przyniosło skutek, choć nie taki, jakiego się spodziewaliśmy.

Pan Aleksander Ziemek specjalista ds. mediów na pytania, dotyczące procedur i działań gminy Wschowa podczas konkursu przeprowadzanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego odpowiada tak – Informuję także, że Gmina Wschowa nie jest organem władnym do udzielenia informacji publicznej w zakresie konkursów organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, odpowiedzi na wniosek powinna udzielić instytucja odpowiadająca za proces przygotowania i realizacji konkursu.

Pan Ziemek, w naszej ocenie, całkowicie stawia sprawę na głowie i proponuje, aby o działania konkursowe, które podjęła administracja gminy Wschowa, pytać Urząd Marszałkowski. Absurdalność tej riposty zdaje się doskonale oddawać merytoryczny poziom urzędników, zajmujących się w naszej gminie kwestiami kontaktu z mediami.

Dziś, jesienią 2020 roku, gdy w wielu publicznych rozmowach wraca temat, utraconego przez gminę Wschowa na początku bieżącego roku, dofinansowania na wymianę źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych, warto przypomnieć nasze merytoryczne wątpliwości wobec faktu, że Urząd Miasta i Gminy Wschowa całkowitą odpowiedzialność od początku zrzuca na radnych opozycji. Opozycja, całkiem słusznie, zwraca uwagę na niedociągnięcia w procedurze konkursowej ze strony gminy Wschowa, a mieszkańcy zostali z trującym powietrzem. 

za redakcje wschowa.news 

Krzysztof Owoc  

foto w tekście i ikona:https://www.facebook.com/KonradAntkowiak

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWszystkie frakcje w Bundestagu oprócz Zielonych wyraziły poparcie dla Nord Stream 2
Następny artykułNiOh Collection PS5