Świdniccy medycy nie rozpoczęli jeszcze szczepień przeciw koronawirusowi, choć spodziewają się, że niebawem dotrą do nich pierwsze dawki. Na listę chętnych wpisało się około 60 proc. pracowników szpitala.
Zgodnie z założeniami Narodowego Programu Szczepień, dobrowolnym i bezpłatnym szczepieniom będą podlegać dorośli i dzieci w wieku od 12 lat. „Celem strategicznym programu jest osiągnięcie poziomu zaszczepienia społeczeństwa umożliwiającego zapanowanie nad pandemią COVID-19 do końca 2021 roku, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa” – można przeczytać na stronie ministerstwa.
Pierwsze szczepienia rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia. Od tej pory kolejne dawki są dystrybuowane do szpitali węzłowych.
– Placówki te zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek – tłumaczył Lech Sprawka, wojewoda lubelski.
Na liście placówek węzłowych znalazło się ponad 500 jednostek, wśród nich również świdnicki SP ZOZ. W szpitalu procedura szczepień jeszcze nie wystartowała.
– My już byśmy chętnie rozpoczęli. Czekamy jednak na rozwiązania logistyczne ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia i termin dostawy szczepionek – mówi Jacek Kamiński, dyrektor świdnickiego SP ZOZ. Szacuje, że mogą one dotrzeć do Świdnika około 10 stycznia.
– Na listę chętnych wpisało się około 60 proc. pracowników naszego szpitala, ja również – zaznacza J. Kamiński. – W porównaniu z innymi placówkami, to dobry odsetek. Dodatkowo część zatrudnionych już przechorowała COVID. W ich przypadku eksperci tłumaczą, że szczepienie również jest potrzebne, ale nie trzeba go koniecznie przeprowadzać natychmiast.
Jaka będzie kolejność szczepień?
Narodowy Program Szczepień przewiduje cztery etapy prowadzenia tej procedury medycznej. W pierwszej kolejności zostaną nimi objęci pracownicy służby zdrowia. Ten sam etap obejmie zatrudnionych w Domach Pomocy Społecznej, Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
W kolejnym etapie będą szczepieni pensjonariusze DPS-ów oraz ZOL-ów i innych miejsc stacjonarnego pobytu. Dawki szczepionki przyjmą też soby powyżej 60. roku życia, służby mundurowe i nauczyciele. Później przyjdzie czas na osoby poniżej 60. roku życia. Ten etap obejmie też osoby z chorobami przewlekłymi oraz bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.
W ostatnim etapie zostaną zaszczepieni przedsiębiorcy, pracownicy sektorów zamkniętych w związku z epidemią oraz pozostali.
Artykuł przeczytano 197 razy
Last modified: 31 grudnia, 2020
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS