Amerykańscy naukowcy poinformowali, że personalizowana szczepionka opracowana przez Geneos Therapeutics powoduje obiecujące zmniejszenie zmian nowotworowych wątroby, co daje nadzieję na skuteczne leczenie i otwiera drogę do dużych badań klinicznych.
Jak dowiadujemy się z badania opublikowanego na łamach magazynu naukowego Nature Medicine, u jednej trzeciej pacjentów z zaawansowanym rakiem wątroby, którzy otrzymali spersonalizowaną szczepionkę, złośliwy guz uległ zmniejszeniu. A mowa o raku wątrobowokomórkowym (HCC), czyli najczęstszej postaci pierwotnego raka wątroby i głównej przyczynie zgonów spowodowanych nowotworami na całym świecie.
Każdego roku na całym świecie nowotwór ten diagnozuje się u ponad 800 tys. osób, a powoduje on też ponad 700 tys. zgonów rocznie i nawet pomimo postępów w leczeniu zaawansowanej formy tego raka, wskaźnik przeżycia 5-letniego pozostaje na poziomie poniżej 10 proc. Co gorsze, przewiduje się też, że w latach 2020-2040 liczba nowych przypadków raka wątroby rocznie wzrośnie o 55 proc. i w 2040 r. na raka wątroby może umrzeć 1,3 miliona osób.
Pierwszego i ostatniego pacjenta włączono do badania odpowiednio 16 czerwca 2020 r. i 14 czerwca 2023 r., a łącznie spersonalizowaną szczepionkę otrzymało 36 osób. Spersonalizowaną, bo badacze wykorzystali próbki nowotworów pacjentów do zbudowania szczepionek opartych na nowych mutacjach występujących w guzie konkretnego pacjenta – wyniki sugerują, że tego typu rozwiązanie może wzmocnić układ odpornościowy pacjenta, a tym samym poprawić zdolność rozpoznawania i zwalczania nowotworów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS