Chodzi o szczepionkę na koronawirusa przygotowaną przez firmy Pfizer i BioNTech. Nosi nazwę Comirnaty i musi ją jeszcze zatwierdzić Komisja Europejska.
Jak informuje Onet.pl, Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała, że szczepionka będzie dopuszczona do użytku we wszystkich krajach Unii Europejskiej dla osób powyżej 16. roku życia. EMA chce też dla pełnej przejrzystości opublikować informacje, które sprawiły, że podjęła taką decyzję, a także dane kliniczne.
Szczepionka będzie podawana w formie dwóch zastrzyków w ramię wykonanych w odstępie co najmniej 21 dni. Po jej przyjęciu mogą wystąpić ból i obrzęk w miejscu zastrzyku, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów oraz gorączka. Wszystkie te objawy powinny ustąpić w ciągu kilku dni – jednak EMA podkreśla, że działanie szczepionki będzie stale monitorowane we wszystkich krajach UE.
Ostateczną decyzję o zatwierdzeniu szczepionki ma wydać Komisja Europejska – i szefowa KE, Ursula von der Leyen, już zapowiedziała, że proces decyzyjny zostanie maksymalnie przyspieszony. Może to nastąpić nawet dziś wieczorem.
W przypadku pozytywnej decyzji KE Polska zamierza rozpocząć szczepienia już 27 grudnia – jak powiedział dziś Michał Dworczyk,
szef Kancelarii Premiera. Pierwszych 10 tys. dawek szczepionki ma trafić do Polski 26 grudnia, a następnego dnia 10 tys. osób już powinno być zaszczepionych.
Przypomnijmy, że szczepionki będą darmowe i dobrowolne. Jako pierwsi, w etapie 0, zostaną zaszczepieni pracownicy sektora ochrony zdrowia. W etapie 1 zaszczepieni będą pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60 lat, służby mundurowe i nauczyciele. W etapie 2 – osoby z chorobami przewlekłymi, a w etapie 3 – przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych.
Szczepionka Pfizera została już dopuszczona już do użytku w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Meksyku i Arabii Saudyjskiej. Jej skuteczność wynosi 95 proc.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS