A A+ A++

Szczepionka jest nadzieją na powrót do normalności

Czwartek  /  21-01-2021  /  Ilość wyświetleń: 53

Już niemal od tygodnia osoby, które ukończyły 80 lat, mogą wybrać konkretny termin i punkt, w którym chcą zostać zaszczepione. Seniorzy zapisują się na szczepienie na kilka sposobów: poprzez bezpłatną infolinię 989, e-rejestrację na portalu pacjent.gov.pl lub w punkcie szczepień.

Trwa kolejny etap Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 – zapisy na szczepienia przeciw koronawirusowi dla wszystkich dorosłych Polaków. W pierwszej kolejności mogą zapisywać się osoby, które ukończyły 80 lat, a od 22 stycznia uczynią to także seniorzy +70. Wszyscy pełnoletni Polacy mogą już teraz zgłosić online chęć zaszczepienia się wypełniając formularz i rejestrując się w systemie. Dzięki temu otrzymają informację, gdy ruszy rejestracja dla poszczególnych grup wiekowych lub zawodowych. Wtedy będzie można zarejestrować się na konkretny termin

Dobiegł końca okres szczepień grupy „zero”, w tym personelu medycznego. 25 stycznia rozpoczynają się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów. Stopniowo szczepionka przeciw COVID-19 będzie udostępniana kolejnym grupom wiekowym i zawodowym. Aby zostać zaszczepionym przeciw koronawirusowi, nie wystarczy tylko zapisać się. Każdy pacjent musi zostać do szczepienia zakwalifikowany przez lekarza. W tym celu zostaną przeprowadzone podstawowe badania i wywiad lekarski, w którym należy odpowiedzieć na 17 pytań. Twierdząca odpowiedź na część z nich sprawi, że szczepienie trzeba będzie przełożyć na inny termin.

Zapisy na szczepienia dla osób w wieku powyżej 80 lat

Zapisy dla osób, które ukończyły 80 lat rozpoczęły się na konkretny termin szczepień w dniu 15 stycznia. Szczepienia dla tej grupy rozpoczynają się 25 stycznia.

Są trzy możliwości zapisu na szczepienie dla tej grupy:

■ Dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień – 989

Można to zrobić samodzielnie lub seniora może zapisać ktoś bliski z rodziny. Wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer otrzymuje się SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób można zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że rozpocznie się etap szczepień i będziemy posiadać numer PESEL bliskiej osoby. Podczas rejestracji należy wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia. Następnie otrzymuje się SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

■ Elektroniczna e-Rejestracja dostępna na pacjent.gov.pl

System zaproponuje nam pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko naszego adresu. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie nam pasował albo będziemy chcieli zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać dogodną datę i lokalizację. Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymamy powiadomienie SMS, a następnie nadejdzie przypomnienie o szczepieniu dzień przed planowanym terminem. Jeśli chcemy skorzystać z tego sposobu rejestracji, musimy posiadać Profil Zaufany. Jeżeli go nie masz, skontaktuj się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystaj ze wsparcia swojej przychodni.

■ Kontakt z wybranym punktem szczepień.

Mapa i dane kontaktowe punktów szczepień dostępne są stronie: www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien

W wybranym przez Ciebie punkcie szczepień nie znalazłeś dogodnego terminu? Zadzwoń na infolinię NFZ pod numer 989. Konsultanci pomogą Ci znaleźć inny punkt szczepień niedaleko Ciebie z terminem, który Ci pasuje.

Zapisy na szczepienia dla osób w wieku od 70 do 79 lat

Osoby, które ukończyły 70 i nie ukończyły 80 lat od 22 stycznia br. mogą zapisywać się na konkretny termin szczepień. Szczepienia dla tej grupy rozpoczną się 25 stycznia br.

Zapisy na szczepienia dla osób w wieku od 18 do 69 lat

Już teraz wystarczy wypełnić prosty formularz (podać imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy i opcjonalnie numer telefonu). Na adres e-mail, który podamy w formularzu, otrzymamy wiadomość z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia. Należy kliknąć w link – wówczas formularz zostanie zatwierdzony i zapisany w systemie. Kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla naszej grupy wiekowej, dostaniemy wiadomość e-mail z informacją, że mamy już wystawione e-skierowanie. Wtedy będzie można zarejestrować się na konkretny termin. Uwaga – zgłoszenie to nie to samo, co rejestracja.

Rejestracja i co dalej?

Kiedy nadejdzie Twój termin, udaj się do punktu szczepień. Na miejscu przejdziesz kwalifikację do szczepienia, a następnie – samo szczepienie przeciw COVID-19. Rejestracja na kolejną dawkę odbywa się w punkcie szczepień podczas pierwszej wizyty. Nie musisz więc dzwonić na infolinię ani umawiać się przez stronę internetową. Szczepionka jest bezpłatna i dobrowolna. Odcina ona możliwość przenoszenia się wirusa z człowieka na człowieka. Szczepionka podawania jest w postaci zastrzyku w mięsień naramienny. Szczepienia podzielone są na etapy. Gdy znajdziemy się w danym etapie szczepień i mamy numer PESEL – automatycznie zostanie wystawione e-skierowanie, które będzie ważne 60 dni. Jeżeli ktoś nie posiada numeru PESEL, lub nie mógł poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego skierowania, kolejne wystawi indywidualnie lekarz. Tak jak w przypadku każdej iniekcji, po zaszczepieniu pozostaje niewielki ślad po wkłuciu. Dolegliwości bólowe w miejscu wkłucia są wymieniane wśród działań niepożądanych, które mogą wystąpić po szczepieniu. Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień. W związku z tym można zaszczepić się w ciągu całego dnia, niezależnie od posiłków, ale najlepiej gdy jesteśmy wypoczęci.

Warto się szczepić, bo pokonanie koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. Szczepionka daje właśnie taką możliwość. Trzeba jednak pamiętać, że aby efekty były jak najlepsze wszyscy musimy wykazać się odpowiedzialnością i solidarnością. Każda osoba, która podda się szczepieniu, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Nasze zaszczepienie to nie tylko ochrona dla nas. Szczepiąc się przeciwko COVID-19 będziemy chronić naszych najbliższych – dziadków, rodziców, dzieci i przyjaciół. Poprzez szczepienie będziemy również chronić naszą gospodarkę. Bo im więcej osób się zaszczepi, tym szybciej będzie można otworzyć restauracje, hotele oraz bezpiecznie wyjechać na urlop i wakacje.

Fot.: W dobie panującej na całym świecie pandemii COVID-19 ogromnym dobrodziejstwem dla ludzkości jest szczepionka, która jest dobrowolna, darmowa i bezpieczna. Pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 otrzymała już Małgorzata Sienkiewicz – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oławie

Na zdjęciu - Pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 otrzymała już Małgorzata Sienkiewicz - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oławie

– Szczepionka przeciw COVID-19 jest nadzieją na powrót do normalności – mówi starosta Zdzisław Brezdeń. – Uważam więc, że w tej sytuacji szczepienia są niezbędne. Nawet najbardziej rygorystyczne restrykcje przy takiej ogólnoświatowej skali pandemii nie wystarczają, tym bardziej że nie wszyscy ich przestrzegają. Koronawirus to nadal jest autentyczna walka i aktualnie największe wyzwanie społeczne dla całej Polski, każdego powiatu i miejscowości, a dosłownie każdy z nas, poprzez swoje działania lub zachowanie, a przede wszystkim poprzez ścisłe stosowanie się do zaostrzonych reżimów sanitarnych, może pomóc w tej medycznej batalii, mającej na celu ograniczanie rozprzestrzeniania koronawirusa SARS-CoV-2. Dziś jedynym racjonalnym wyborem i rozwiązaniem tej sytuacji, dzięki któremu będziemy mogli szybciej wyjść z pandemii, jest podjęcie decyzji o zaszczepieniu się szczepionką na COVID-19, która jest darmowa i dobrowolna. Każdy powód jest dobry i ważny, aby zdecydować się na zaszczepienie, zróbmy to dla swojego bezpieczeństwa, ale również w trosce o naszych bliskich oraz z wiarą na jak najszybsze uporanie się z pandemią. Dlatego z całą mocą i odpowiedzialnością raz jeszcze zachęcam do jej przyjęcia, bo to bardzo ważny element walki z koronawirusem. Proszę też osoby, które opiekują się lub mieszkają w sąsiedztwie seniorów o zadbanie o to, aby dotarła do nich informacja o szczepieniach. W miarę możliwości proszę też o pomoc samorządy gminne, Ochotnicze Straże Pożarne i Państwową Straż Pożarną w organizacji transportu seniorów do punktów szczepień.

Badania przesiewowe dla nauczycieli

Badania przesiewowe dla nauczycieli - czerwony samochód stoi przed punktem, w którym pobierane są wymazy od nauczycieli

W dniach od 11 do 15 stycznia br., w związku z poleceniem Głównego Inspektora Sanitarnego, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oławie zorganizował badanie przesiewowe, na obecność SARS-Cov-2, dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Badanie było dobrowolne i bezpłatne. Wymazy pobierane były w Punkcie Mobilnym zlokalizowanym przy Szpitalu w Oławie. W powiecie oławskim udział w tym badaniu zadeklarowało 399 osób, czyli aż 75% pracowników oświaty tego szczebla. – To dowód odpowiedzialności zawodowej, mobilizacji i dbałości o największą obecnie wartość – zdrowie, za co z głębi serca dziękuję – podsumowuje starosta Zdzisław Brezdeń.

Baner - podziękowanie za wspólna walkę z pandemią


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPuzzle Quest 3 zapowiedziane jako gra free-to-play
Następny artykułKlimatyczna poprawność może nas doprowadzić do blackoutu