Publikacja z dnia: 28-12-2020 11:12
Pierwszą zaszczepioną osobą została Danuta Żurawska, pielęgniarka oddziałowa oddziału dziecięcego szpitala w Ostródzie.
28 grudnia rozpoczyna się szeroka dystrybucja szczepionki przeciwko COVID-19. Tego dnia do Polski przyleciało 300 tysięcy dawek. Już wkrótce trafią one do ponad 250 kolejnych szpitali.
Wcześniej szczepionka została dopuszczona do użytku przez Europejską Agencję Leków, a pierwsze szczepienia w Polsce odbyły się w poświąteczną niedzielę, 27 grudnia.
Cel – powrót do normalności
Polska wchodzi w nową fazę walki z koronawirusem. W ramach największej od lat operacji logistycznej szczepionki będą mogły trafić do ok. 30 milionów obywateli. Jest to operacja powrotu do życia sprzed pandemii.
– Dziś rozpoczynamy szeroką dystrybucję szczepionki przeciwko COVID-19 – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas briefingu prasowego na lotnisku im. Fryderyka Chopina – Walka z wirusem to walka o każdą godzinę, o każdy dzień. Dlatego zdecydowaliśmy się być w pierwszej grupie państw, które szczepią obywateli – dodał.
Premier zaapelował do medyków i innych obywateli, aby zapisywali się do szczepień. Zapewnił, że jest to bardzo prosty proces, a szczepienie jest dziś najlepszym antidotum na wirusa.
Nad szczepionką przez wiele miesięcy pracowali najlepsi specjaliści z całego świata. Następnie została dopuszczona do użytku przez Europejską Agencję Leków.
Szczepienia medyków – zapisy do 28 grudnia
27 grudnia szczepieniu poddali się pierwsi polscy medycy. Tego dnia proces szczepień rozpoczął się również w większości państw UE.
Z kolei do 28 grudnia trwają zapisy na szczepienia dla pozostałych medyków. Do tego dnia szpitale węzłowe mają czas na zebranie list chętnych na szczepienie. Osoby te muszą być zatrudnione w placówkach wytypowanych do szczepienia w etapie „0” oraz muszą wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Również do 28 grudnia trwa także zbieranie list personelu i pacjentów zakładów opiekuńczo-leczniczych, którzy chcą skorzystać ze szczepień. Do tego terminu na szczepienie mogą się również zgłaszać pracownicy uzdrowisk i szpitali niewęzłowych (np. onkologicznych). Dotyczy to również personelu niemedycznego.
Szczepienie w ZOL-ach, uzdrowiskach i szpitalach niewęzłowych będzie zorganizowane na miejscu, w tych placówkach.
Decydując się na szczepienia, w ciągu najbliższych kilku miesięcy możemy zwyciężyć walkę z koronawirusem.
(gov.pl/uw fot.uw)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS