Szef KPRM poinformował na piątkowej konferencji prasowej, że w operacji szczepień przeciwko Covid-19 weźmie udział około 40-50 tys. personelu medycznego.
Przy czym – co jest ważne i na co będziemy kładli nacisk – chcemy, żeby program szczepień nie zakłócił normalnego funkcjonowania przychodni, POZ-ów, nie zakłócił tych szczepień, które muszą być terminowo wykonywane. Krótko mówiąc, żeby ta operacja szczepień była jak najmniej uciążliwa z punktu widzenia pacjenta – mówił Dworczyk.
Przekazał, że w każdej gminie będzie funkcjonował co najmniej jeden mobilny punkt szczepienny. – Po to, żeby osoby, które same nie mogą dotrzeć na szczepienie, mogły liczyć na to, że zespół szczepienny przyjedzie i wykona szczepionkę na miejscu – wskazywał Dworczyk. Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o osoby z niepełnosprawnościami.
Zobacz również
Podmioty lecznicze, które chcą brać udział w Narodowym Programie Szczepień przeciwko COVID-19 mogą się zgłaszać przez http://formularze.ezdrowie.gov.pl. Zgłoszenia można składać do 11 grudnia.
Po 11 grudnia, w zależności od tego ile podmiotu zgłosi deklarację uczestnictwa w programie, podejmiemy decyzję, ile szpitali rezerwowych zostanie wykorzystane w aglomeracjach jako masowe punkty szczepień – poinformował minister Dworczyk.
Po tej dacie, w zależności od tego ile podmiotów się zgłosi do programu, zostanie podjęta decyzja ile szpitali rezerwowych zostanie w dużych miastach wykorzystanych jako dodatkowe punkty masowych szczepień.
W konsekwencji 15 grudnia na internetowej stronie dedykowanej programowi szczepień pojawią się informacje o wszystkich zgłoszonych punktach, w których będzie można się zaszczepić – zapowiedział Dworczyk.
Naszym celem jest stworzenie punktów, w których można się szczepić w każdej gminie. Szacujemy, że może w skali Polski być to ok. 8 tys. punktów. Oczywiście w dużych aglomeracjach będą to dodatkowo właśnie szpitale rezerwowe” – zaznaczył.
Kto może zgłosić się do udziału w programie
Do Narodowego Programu Szczepień może zgłosić się każdy podmiot, który spełnia wymogi i prowadzi działalność leczniczą. Kwalifikację do szczepienia może przeprowadzić każdy lekarz, który ma prawo wykonywania zawodu na terenie RP.
przychodnie (POZ, AOS),
lekarze samodzielnie prowadzący praktykę,
szpitale,
szpitale rezerwowe.
Najważniejsze jest bezpieczeństwo – szczepień i warunków, w jakich wykonuje się szczepienie. Dlatego nałożyliśmy też pewne wymogi związane z infrastrukturą. Będziemy mocno zwracali uwagę, żeby bezpieczeństwo pacjenta było zapewnione – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Kwalifikacje do szczepień
Dworczyk na piątkowej konferencji prasowej mówił, że w różnych krajach kwestia kwalifikowania do szczepień jest różnie rozwiązana, np. w Stanach Zjednoczonych czy w niektórych krajach skandynawskich taką kwalifikację może przeprowadzić farmaceuta czy pracownik medyczny.
W ramach zespołu pracującego między Ministerstwem Zdrowia a Kancelarią Premiera od przełomu października i listopada, gdzie wypracowujemy wszystkie decyzje, (…) zapadła decyzja, że w Polsce będzie mógł taką kwalifikację do szczepienia przeprowadzić każdy lekarz, który ma prawo wykonywania zawodu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej – powiedział szef KPRM.
Mówił również o warunkach, jakie muszą spełniać podmiot, który będzie realizował szczepienia. Po pierwsze taki podmiot musi zadeklarować, że przynajmniej przez pięć dni w tygodniu dostępny dla pacjentów będzie co najmniej jeden zespół szczepienny. Jednocześnie dodał, że preferowane będą podmioty oferujące pracę przez 7 dni w tygodniu.
Zobacz również
Po drugie – kontynuował – podmiot, który chce wejść do programu szczepień musi zadeklarować, że będzie dysponował przynajmniej jednym zes … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS