A A+ A++

Liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce, zgodnie z zapowiedziami GIS i lekarzy rodzinnych, wzrasta. Porozumienie Zielonogórskie wskazuje, że zachorowań będzie przebywać z uwagi na powrót dzieci do szkół i przedszkoli. Ponadto w Polsce brakuje szczepionek przeciwko COVID-19, dlatego też ekspercji organizacji ostrzegają przez ryzykiem wystąpienia kolejnej fali zakażeń.

Szczepienia przeciw COVID-19 zostały wstrzymane

– Obecnie nie ma możliwości zapisania się na szczepienia przeciw COVID-19 w poradniach POZ i aptekach – mówi Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Jak tłumaczy, wynika to z braku dostępnych dawek nowych szczepionek. Jest to m.in. pokłosie decyzji poprzedniego kierownictwa resortu zdrowia, które zdecydowało się na odstąpienie od wspólnych europejskich zakupów preparatów przeciwko COVID-19. Wiemy jednak, że zmodyfikowane szczepionki powinny lada moment trafić do Polski, zgodnie ze słowami Izabeli Leszczyny.

– Finalizujemy te rozmowy. Myślę, że na początku października szczepionki z Łotwy będą – mówiła Izabela Leszczyna – mówiła pod koniec września na antenie TVP Info Ministra Zdrowia.

Przypomnijmy, że część preparatów Polska odkupiła od Łotwy, która z kolei otrzymała je w ramach procedury wspólnych europejskich zakupów. Kolejne partie szczepionek, kupione przez resort w ramach przetargu, zostaną dostarczone w dwóch turach – pierwsza 15 października i druga 30 października.

Nowe szczepionki przeciwko COVID-19 trafią do Polski na początku października

Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce rośnie

Porozumienie Zielonogórskie informuje, że codziennie raportowanych jest od 800 do 1200 nowych przypadków zakażeń. Najwięcej z nich w województwach mazowieckim, kujawsko-pomorskim i lubelskim. Jak jednak dodają lekarze rodzinni – rzeczywista liczba zachorowań może być jednak znaczenie wyższa, ponieważ wiele przypadków nie jest zgłaszanych.

– Wzrost liczby zachorowań, który rozpoczął się latem, może przybrać na sile w nadchodzących tygodniach, zwłaszcza teraz, kiedy dzieci wróciły do szkół. Już teraz obserwujemy przypadki wysokiej gorączki, osłabienia, kaszlu, duszności i bólów mięśni, a testy na COVID-19 nadal potwierdzają nasze diagnozy – podkreśla Małgorzata Stokowska-Wojda, lekarka POZ i ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Przypomnijmy, że ostatnia fala zachorowań, która powinna przypaść na okres wczesnojesienny, rozpoczęła się około 4-6 tygodni wcześniej niż w 2023 roku. 

GIS: obecna fala COVID rozpoczęła się około 4-6 tygodni wcześniej niż w 2023 r.
GIS: obecna fala COVID rozpoczęła się około 4-6 tygodni wcześniej niż w 2023 r.

Eksperci z Porozumienia Zielonogórskiego wskazują, że o wzroście liczby zakażeń świadczy również rosnące zainteresowanie testami na COVID-19. W niektórych miejscach, jak dodają, zaczyna ich brakować. Lekarze przypominają, że rzeczywista liczba przypadków może być znacznie wyższa, ponieważ wiele osób nie wykonuje testów lub przechodzi infekcję bezobjawowo.

– Jesień może przynieść większy szczyt zachorowań. COVID-19 wciąż jest realnym zagrożeniem – podkreśla Małgorzata Stokowska-Wojda.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOśrodek egzaminowania kierowców przekazał prezenty
Następny artykułZbadają piersi