Oficjalnie szczepienia przeciwko Covid-19 ruszyły 27 grudnia 2020 roku w całej Unii Europejskiej jednocześnie. Do dziś w Polsce zaszczepionych zostało ponad 400 tysięcy osób. Jednak są kraje, które radzą się od nas o wiele lepiej. Są też państwa, gdzie proces ten przebiega zdecydowanie wolniej.
Poniżej przedstawiamy wyliczenia dotyczące szczepień przeciw Covid-19 gromadzone i udostępnianie przez Our Wold in Data (dane z poszczególnych państw nie są aktualizowane tego samego dnia).
Wkrótce ma powstać unijny system gromadzenia danych o szczepieniach przeciw Covid-19, oparty na regularnych sprawozdaniach państw członkowskich.
W Polsce do tej pory zaszczepiono przeciw Covid-19 ponad 400 tysięcy osób (14 stycznia, 2021, godz.: 19:00). Z każdą godziną zaszczepionych przybywa.
Jak chodzi o liczbę podanych dawek, Polska jest na 4. miejscu. Przed nami są tylko Włochy, Niemcy i Hiszpania.
Jednak jeśli spojrzymy na dane w przeliczeniu na 100 mieszkańców, to Polska spada już na 8. miejsce. Lepiej od nas radzą sobie: Dania, Włochy, Hiszpania, Słowenia, Estonia, Litwa, Niemcy, Węgry i Chorwacja.
I tak przykładowo w Czechach, podobnie jak w Polsce, rejestracja na szczepienia przeciw Covid-19 zacznie się w piątek 15 stycznia o godz. 8:00. Według oficjalnych danych zaszczepiono dotąd ponad 71 tys. osób.
W Niemczech w środę wzrosło tempo szczepień przeciwko Covid-19 – zaszczepionych zostało ponad 69 tys. osób, wobec 60 tys. dnia poprzedniego. Łącznie pierwszą dawkę szczepionki w Niemczech otrzymało ponad 758 tys. osób, co stanowi 0,91 proc. ludności kraju.
Węgry otrzymały 129 860 dawek i zaszczepiły do czwartku nieco ponad 96 tys. osób preparatami firm Pfizer-BioNTech i firmy Moderna.
W Wielkiej Brytanii, która po brexicie nie należy do UE, do wtorku włącznie pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 otrzymało 2 mln 639 309 osób, a drugą – 428 232. Szczepienia w tym kraju ruszyły już 8 grudnia 2020 roku.
Dla porównania za oceanem, w USA pierwszą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19 przyjęło ponad 10 mln osób, czyli ok. 3 proc. populacji. Kampania szczepień w USA jest znacznie opóźniona, pierwotnie według rządowych planów przed końcem 2020 roku zaszczepionych miało być 20 mln osób.
Narodowy Program Szczepień rozpoczął się 27 grudnia 2020 roku. Tego dnia do szczepień przeciw Covid-19 przystąpiły jednocześnie wszystkie kraje Unii Europejskiej.
Szczepienia są dobrowolne i darmowe.
15 stycznia rozpoczynają się zapisy na szczepienia, a cały proces zaszczepienia populacji Polski podzielony jest na etapy.
- Etap zero: Rozpoczął się 27 grudnia 2020 roku. Szczepienia są wśród pracowników sektora ochrony zdrowia, pracowników Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personelu pomocniczego i administracyjnego w placówkach medycznych.
- Etap I: Rozpocznie się 25 stycznia 2021 roku. Zaszczepieni zostaną seniorzy powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, nauczyciele i służby mundurowe.
- Etap II: Data nie została jeszcze ustalona. Zaszczepione zostaną osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia.
- Etap III: Data nie została jeszcze ustalona. Zaszczepieni zostaną przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii i wszyscy dorośli obywatele, zgodnie z kolejnością od najstarszych.
Jak dotąd do obrotu Europejska Agencja Leków i Komisja Europejska dopuściły dwie szczepionki – Moderny oraz Pfizer/BioNTech. W planach są autoryzacje preparatów innych firm farmaceutycznych.
Mechanizm działania preparatów Pfizera i Moderny jest taki sam. Są to szczepionki mRNA. Chociaż ten rodzaj szczepionek nigdy wcześniej nie był stosowany u ludzi na szeroką skalę, to jednak eksperci zwracają uwagę, że technologia ta jest rozwijana od wielu lat, np. w terapii nowotworowej i w opracowaniu różnych szczepionek wirusowych. Produkcja szczepionek mRNA jest szybsza niż klasycznych i nie wymaga pracy z wirusem – potrzebna jest tylko jego informacja genetyczna.
Według amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa zakażenie koronawirusem stwierdzono dotychczas u ponad 91,7 mln ludzi na świecie, ponad 1,96 mln zakażonych zmarło.
W Polsce w ciągu ostatniej doby badania potwierdziły 9 436 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej na Mazowszu – 1231. Zmarło łącznie 381 osób.
Łączna liczba zakażonych koronawirusem w Polsce osiągnęła 1 414 362, z czego 32 456 zmarło.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS