A A+ A++

– Informację o zapisach dostałem pod koniec pierwszego tygodnia lutego. Jeszcze nie mam pełnej listy, ale z mojej szkoły będzie to kilkanaście osób – mówi Marek Kmieciak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 na Wichrowym Wzgórzu.

Zapisy w systemie

Dyrektorzy zapisać mogą jedynie nauczycieli, którzy uczą w klasach I-III, czyli wychowawców oraz innych pedagogów prowadzących zajęcia z najmłodszymi uczniami, wśród których są m.in. nauczyciele wychowania fizycznego, języka angielskiego, religii, opiekunowie szkolnych świetlic. Akcją nie jest objęty personel niepedagogiczny.

Dodatkowo, zgodnie z decyzjami m.in. Ministerstwa Zdrowia, szczepieniom poddani będą tylko nauczyciele, którzy nie ukończyli 60 lat. Mają otrzymać szczepionkę firmy AstraZeneca, a producent w zaleceniach rekomenduje, by nie podawać szczepionki osobom starszym.

– Szczepionka jest rekomendowana dla osób poniżej 60. roku życia. Planujemy szczepić młodszych nauczycieli, a ci, którzy ukończyli 60 lat, będą musieli poczekać – mówił w miniony piątek Adam Niedzielski, minister zdrowia. – Szczepionki Pfizera oraz Moderny są rozpisane do końca pierwszego kwartału i więcej na razie nie mamy. Są dwa rozwiązania tej sytuacji: albo zabranie dawki osobom, które już są zapisane, albo czekanie na nowe dostawy. To pierwsze nie wchodzi w grę, zatem nauczyciele ponad 60-letni muszą czekać na nowe szczepionki.

Rejestracja nauczycieli odbywa się za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej, skąd dane trafiają do Ministerstwa Zdrowia i właściwych szpitali. – Tych, które przeprowadzają szczepienia i są najbliższe zgłaszającej szkole – mówi Magdalena Miczek, rzeczniczka prasowa Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty.

– W systemie widzę tylko tych nauczycieli, którzy nie ukończyli 60 lat. Pozostałych nie mogę zapisać na szczepienie, bo system tego nie dopuszcza – potwierdza dyrektor Kmieciak.

Rząd zapowiada, że nauczycieli planuje zaszczepić do końca lutego. Pierwsze szczepionki mają otrzymać w piątek, 12 lutego. Po nich szczepionkę AstraZeneca mają dostać pozostałe grupy zawodowe, przewidziane w pierwszej kolejności, czyli m.in. policjanci, żołnierze, pogranicznicy czy prokuratorzy.

Druga tura testów

Razem z nauczycielami klas I-III szczepieni będą też nauczyciele przedszkolni, pomoce nauczyciela i wychowawcy, nauczyciele ze szkół i placówek specjalnych, a także ci, którzy uczą praktycznej nauki zawodu oraz pracownicy poradni pedagogiczno-psychologicznych.

Równocześnie z zapisami na szczepienia rozpoczęła się druga tura bezpłatnych testów na obecność koronawirusa dla nauczycieli najmłodszych klas. Pierwsza, która obejmowała również personel niepedagogiczny, miała miejsce w styczniu, tuż przed powrotem klas I-III do szkół. Wtedy w Wielkopolsce z testów skorzystało prawie 11 tys. osób, z czego u 285, czyli u niecałych 3 proc. przebadanych, wykryto koronawirusa. Testy da nauczycieli kończą się w piątek, 12 lutego, a od niedzieli, 14 lutego, rozpocznie się testowanie wychowawców przedszkoli i żłobków.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPokazówka Trzaskowskiego na tle pługoposypywarek. WIDEO
Następny artykułAutobusy gazowe – złoty środek na drodze między ekologią a ekonomią