A A+ A++

W Tomaszowie Mazowieckim trwa akcja szczepień medyków przeciw  koronawirusowi.. Dotąd zaszczepiono już około 750 osób. Jak wyjaśnia nam prezes Tomaszowskiego Centrum Zdrowia, dr n. med. Wiesław Chudzik, zaszczepianych jest około 150m osób dziennie. To niezbyt dużo, ale przyczyn podobnego stanu rzeczy jest wiele. Wśród nich liczba szczepionek, jakie są na bieżąco dostarczane, oraz moce przerobowe samego szpitala związane z obowiązującymi procedurami . Podobna sytuacja jest zresztą w całej Polsce, Nie daje się uniknąć sytuacji konfliktowych. 

– Wczoraj odebrałem kilkanaście telefonów od pracowników naszego szpitala z prośbą o interwencję. Rozmawialiśmy o procedurach z Panem Prezesem, kiedy akurat załatwiał miejsce na specjalny kontener. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i niestety trzeba uzbroić się w cierpliwość. Pandemia to kryzys i niestety pojawiają się emocje. Niektórym problemom sami możemy próbować zaradzić, Podobnie było dzisiaj z nauczycielami, od których pobierano wymazy. Narzekali, że musieli czekać w kolejce, albo że osoba pobierająca wymaz nie zmieniała po każdej osobie rękawiczek. Dlaczego nie podjeżdżali po prostu samochodami i nie załatwiali sprawy przez okno, jak to ma normalnie miejsce, tego nie wiem. W każdym razie sprawdziłem i kolejka szybko się rozładowała. Często tak się denerwujemy samym badaniem, że reagujemy przesadnie emocjonalnie. Od poniedziałku TCZ będzie szczepił pracowników DPS,, wiec penie będą kolejne telefony o podobnej treści – mówi przewodniczący komisji zdrowia rodziny i spraw społecznych Rady Powiatu tomaszowskiego, Mariusz Strzępek.

 

Tak zwana grupa “0”, która szczepiona jest obecnie, to medycy ze szpitala oraz poradni i gabinetów, także prywatnych, działających na terenie powiatu tomaszowskiego,  pracownicy aptek, domów pomocy społecznej, ośrodków pomocy społecznej czy inspekcji sanitarnej.  

Jak się zaszczepić w tej grupie? Przede wszystkim  zadzwonić do szpitala, by umówić się na termin oraz przedział czasowy. Sprzyja to powstawaniu kolejek. Trzeba swoje odstać. Dla oczekujących ustawiono dzisiaj wspomniany wyżej kontener. 

Przy okazji szczepień wśród personelu pojawiły się plotki, że śladem warszawskich celebrytów także lokalni politycy w Święto Trzech Króli próbowali nie czekać na swoją kolei. Zarząd szpitala ze śmiechem dementuje te informacje. Kontrola wykorzystania jest wyjątkowo ścisła i objęta rygorem bardzo wysokich kar. Trudno byłoby znaleźć kogoś, kto podjąłby ryzyko. 

Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński zorganizował wideokonferencję z samorządowcami województwa łódzkiego poświęconą realizacji Narodowego Programu Szczepień. Wojewoda łódzki wydał też decyzje nakładające na jednostki samorządu terytorialnego obowiązek zapewnienia transportu dla osób mających kłopoty z samodzielnym dotarciem do punktu szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Koszty tego finansowania będzie finansował rząd w wysokości 80% stawki za przewóz 1 osoby

 

Biorąc pod uwagę priorytetowe znaczenie skutecznej koordynacji szczepień wojewoda łódzki zwrócił się też do samorządów o wysłanie seniorom imiennych listów informujących o możliwości zaszczepienia. Poprosił także, aby w trosce o osoby chcące skorzystać z możliwości transportu, podmioty organizujące przewóz udostępniły na swojej stronie internetowej nr telefonu oraz niezbędne informacje z tym związane.

W województwie łódzkim zorganizowano 429 punktów szczepień. Narodowy Program Szczepień podzielono na etapy:

1. Etap “0” – pracownicy sektora ochrony zdrowia

2. Etap I – pensjonariusze DPS, osoby powyżej 60. roku życia, nauczyciele, służby mundurowe

3. Etap II – osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi, osoby zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa

4. Etap III – przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń, powszechne szczepienia populacji powyżej 18 roku życia

Od 15 stycznia 2021 roku zostanie uruchomiona możliwość zapisywania i umawiania terminów szczepień dla osób 80+, natomiast dla osób 70+ od 22 stycznia. 25 stycznia br. rozpoczną się szczepienia dla ww. grup wiekowych. Realizacja szczepień w domach pomocy społecznej będzie odbywać sie w terminie 18-22 stycznia 2021r.

Na szczepienie można zapisać się poprzez:

– infolinię 989 (rejestracja od 15 stycznia);

– online przez Internetowe Konto Pacjenta;

– za pośrednictwem placówki, w której wystawiono e-skierowanie;

– osobiście w punkcie szczepień.

– Doświadczenie epidemii COVID-19 jest nieoczekiwanym wyzwaniem, w obliczu którego stanęło całe polskie społeczeństwo. W prowadzonej na wielu frontach walce z tym zagrożeniem nieodzowna i niezwykle ważna jest wykraczająca poza polityczne podziały współpraca między rządem a jednostkami samorządu terytorialnego. W tej trudnej sytuacji zarówno rząd, jak i samorząd podejmują działania, które wyrażają troskę o dobro wspólne i mają na celu ochronę ludzkiego zdrowia oraz życia. Kluczowym aspektem tych działań jest skuteczne i bezpieczne zrealizowanie Narodowego Programu Szczepień w ramach partnerstwa i współpracy rządu z samorządem terytorialnym – powiedział wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTragiczny pożar na Żoliborzu. Znaleziono zwęglone zwłoki
Następny artykułUM Gorzów Wielkopolski: Nowe przedszkole na osiedlu Europejskim