Szczególne uprawnienia dla właścicieli infrastruktury krytycznej w tarczy antykryzysowej 2.0.
16.04.2020r. 06:00
Przepis ten mówi, że właściciel infrastruktury krytycznej, w tym miedzy innymi urządzeń służących do świadczenia usług dostawy energii elektrycznej, ciepła, ropy naftowej, paliw lub gazu lub jego upoważniony przedstawiciel, którego infrastruktura lub urządzenia są zlokalizowane na terenie nieruchomości należących do osób trzecich lub znajdujących się w posiadaniu osób trzecich, może w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo stanu wyjątkowego, wnioskować do właściwego miejscowo komendanta Policji o asystę funkcjonariuszy, w celu umożliwienia wejścia lub wjazdu na teren nieruchomości, w tym do budynku, również z użyciem środków przełamujących istniejące zabezpieczenia, w celu przeprowadzenia czynności niezbędnych dla ciągłości świadczenia usług, w tym w zakresie prac budowlanych. Asysta tak ma być udzielana przez funkcjonariusza Policji niezwłocznie.
Uzyskanie asysty policji będzie udzielane pod warunkiem, że właściciel infrastruktury krytycznej przedstawi właściwemu miejscowo komendantowi Policji dowody potwierdzające odmowę przez właściciela, użytkownika lub zarządcę nieruchomości wejścia lub wjazdu na teren nieruchomości.
Jednak w ocenie Stefana Jacyny, adwokata oraz wspólnika w Kancelarii Prawnej Wardyński i Wspólnicy, rozwiązanie które zaproponowano w ustawie jest zbędne. – Jeżeli dochodzi do awarii, czyli stanu wyższej konieczności, to wchodzi się na posesję i ją usuwa. Nie są więc potrzebne dodatkowe uregulowania, które nie szanują prawa własności – mówi cytowany przez “Rz” adwokat.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS