Rozpięta na trzech kondygnacjach “lewitująca” kula planetarium to serce Morskiego Centrum Nauki.
Planetarium ma jeden z najnowocześniejszych systemów, w skład którego wchodzi cyfrowy system projekcyjny “full dome” 3D o rozdzielczości 8 K złożony z pięciu projektorów, dziesięciu komputerów generatorów obrazu z oprogramowania SkyExplorer oraz wysokiej klasy systemu audio. Obraz wyświetlany jest na aluminiowym ekranie projekcyjnym o średnicy 10 m.
Mózgiem systemu planetaryjnego jest oprogramowanie SkyExplorer, które umożliwia prezentację pokazów astronomicznych, filmów popularno-naukowych, grafik 3D tworzonych w czasie rzeczywistym.
Oprogramowanie oferuje nieograniczony dostęp do katalogów i baz online: ciał niebieskich, planet, supernowych, egzoplanet, pulsarów, asteroidów, komet, kwazarów, naturalnych i sztucznych satelitów oraz wielu innych obiektów.
Dzięki zaawansowanej technologii istnieje możliwość oglądania konstelacji czy astronomicznych punktów orientacyjnych. Możliwy jest lot statkiem kosmicznym oraz obserwacja łazików i lądowników.
Oprogramowanie oprócz pokazów astronomicznych oferuje widowiska dotyczące biologii, chemii, geografii czy oceanografii.
Nasze planetarium jest sprzężone z takim bankiem informacji i każdy film wyprodukowany na świecie, dotyczący astronomii i innej wiedzy jest w naszej dyspozycji. Każdy film, który znajdzie się w tej bazie będzie mógł być wyświetlony w naszym planetarium – opowiada Jarosław Dobrzyński, rzecznik Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie.
Planetarium to jedyny w Polsce tego typu obiekt dysponujący systemem do głosowania zamontowanym w fotelach. System umożliwia przeprowadzanie np. ankiet wśród widzów. Dzięki niemu będą oni mogli decydować o tym, co chcą zobaczyć na półkolistym ekranie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS