A A+ A++

W szpitalu wojewódzkim w Szczecinie w tym roku dokonano 55 przeszczepów nerek, z czego 9 to przeszczepy od żywych dawców. Szpital ten znajduje się w czołówce ośrodków w Polsce w zakresie przeszczepów nerek od osób żyjących.

Szczecin zwiększa liczbę przeszczepów nerek od żywych dawców

W tym roku szpital wojewódzki w Szczecinie przeprowadził 55 przeszczepów nerek, w tym 9 od żywych dawców. To oznacza, że placówka ta staje się jednym z kluczowych ośrodków w kraju, zajmującym się przeszczepami od osób, które mogą oddać nerkę za życia.

Przełomowa operacja w Gdańsku: jednoczesny przeszczep płuc i nerek

– W naszym ośrodku od momentu rozpoczęcia programu przeszczepiania narządów przeszczepiliśmy 1432 nerki, z czego 58 było od dawców żywych – przekazał we wtorek koordynator transplantacyjny w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie Michał Witkowski.

– W ubiegłym roku zajęliśmy w kraju drugie miejsce pod względem liczby przeszczepień od dawców żywych. Wyprzedził nas tylko ośrodek warszawski, ale myślę, że to jest bardzo dobry wynik, którym możemy się pochwalić. Mam nadzieję, że przyszłe lata spowodują, że wzrost przeszczepień od dawców żywych będzie jeszcze lepszy niż poprzednio – dodał.

Wzrost przeszczepów od dawców żywych

Liczba przeszczepów nerek od dawców żywych w Szczecinie rośnie. W 2019 roku tylko 5 na 64 przeszczepione nerki, pochodziło od żywych dawców. W 2023 roku sytuacja wygląda już lepiej – na 49 przeszczepionych nerek, aż 12 było od dawców żywych.

– Jesteśmy ośrodkiem wiodącym w kraju, wykonujemy coraz więcej przeszczepień od żywych dawców. W tej chwili stało się to praktycznie naszym rutynowym postępowaniem – mówi prof. Marek Myślak, lekarz kierujący oddziałem nefrologii i transplantacji nerek w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie, dodając, że świadomość społeczna wciąż jest zbyt niska i możliwości przeszczepów od żywych dawców nie są jeszcze w pełni zagospodarowane.

Zbliża się Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

Zbliżający się 26 października, czyli Światowy Dzień Donacji i Transplantacji, to świetna okazja, aby mówić o dawstwie narządów, zwłaszcza tych pobieranych od żywych dawców. Specjaliści podkreślają, jak ważne jest, by każdy z nas świadomie podchodził do kwestii oddawania organów, zarówno za życia, jak i po śmierci. To moment, kiedy można promować tę ideę i zachęcać do rozważenia możliwości, jakie dają przeszczepy.

W Warszawie wykonano pierwszy w Polsce przeszczep nerki z użyciem robota Da Vinci
W Warszawie wykonano pierwszy w Polsce przeszczep nerki z użyciem robota Da Vinci

Jak mówi dr Marta Gryczman, koordynator medyczny programu dawstwa osób żywych w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie, z jedną nerką można normalnie żyć. W tym momencie zarówno dawca, jak i biorca, którzy przeszli przeszczep, żyją z jedną nerką i są pod stałą opieką medyczną. Obydwoje wracają do normalnego życia po zabiegu. To pokazuje, że takie działania są możliwe i bezpieczne.

Co ważne, dawca nie musi być spokrewniony z biorcą. Dr Marta Gryczman zwraca uwagę na to, że w praktyce są liczne przykłady, gdzie dawca to osoba niespokrewniona.

– Mamy liczne przykłady, że dawcą była osoba niespokrewniona np. żona oddaje nerkę mężowi czy mąż oddaje nerkę żonie. To też wymaga pewnych procedur, sprawdzenia czy jest to w ogóle możliwe. Musi być zgodna grupa krwi, musi być udowodniona relacja czy bliski związek emocjonalny – dodała dr marta Gryczman.

Przeszczep nerki - konsultacje nowej starej taryfy
Przeszczep nerki – konsultacje nowej starej taryfy

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKosmiczna gra survivalowa z otwartym światem zaciera granicę pomiędzy jawą i snem. Na Halloween No Man’s Sky dostało „przeklętą” ekspedycję
Następny artykułVBW Gdynia – MB Zagłębie Sosnowiec