Badania przeprowadzone przez archeologów w Tarczynie wskazują na to, że odkryte podczas budowy bloków komunalnych szczątki były tu składane między XV a XVIII wiekiem. Archeolodzy trafili też na fundamenty dawnego kościoła.
O znalezionym na budowie bloków komunalnych w Tarczynie cmentarzysku pisaliśmy na początku czerwca. Nieoficjalne informacje, które miały pochodzić od archeologów mówiły o tym, że groby mogą pochodzić sprzed około 300-400 lat. Zupełnie inny wiek szczątków podała nam policja jako wynik zleconych specjalistom badań.
Ekspertyza fragmentów kości miała określić okres pochówku na około 80 lat temu. Ta informacja od początku wydawała się zaskakująca, przede wszystkim dlatego, że zburzone budynki, pod którymi znaleziono szczątki, miały pochodzić z początku XX wieku, w najlepszym wypadku musiałyby powstać na świeżych grobach, co wydaje się mało prawdopodobne. A dodatkowo, gdyby tak się stało, starsi mieszkańcy miasta powinni pamiętać nie tylko, że w miejscu tym pochowano wiele ludzkich ciał, ale też okoliczności, w jakich to się stało.
Sprawa zamknięta
Po zbadaniu szczątków Prokuratura Rejonowa w Grójcu zakończyła postępowanie.
Okazuje się, że wyniki badań archeologicznych, które przeprowadzono na miejscu, są bardzo ciekawe i rozbieżne z dotychczasowymi ustaleniami.
– Na podstawie kwerendy źródłowej ustalono, że do niedawna na terenie odkrycia pochówków istniała jednorodzinna zabudowa mieszkalna z przełomu XIX i XX w. W trakcie badań archeologicznych natrafiono na pozostałości fundamentów, piwniczek oraz niewielkich gospodarczych konstrukcji zarówno z XIX/XX w., jak i wcześniejszych reliktów zabudowy mieszkalnej (przypuszczalnie z XVIII w.). Poniżej poziomu podłogi istniejących niegdyś domów odkryto pochówki o układzie anatomicznym. Stwierdzono także, że wspomniane wyżej piwniczki zostały wkopane w część pochówków, niszcząc je w znacznym stopniu – poinformował nas Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Czytaj również: Makabryczne znalezisko w Tarczynie. Zagłodzone i martwe psy, pętle do wieszania, krew na ścianach i liczne szczątki zwierząt
Przykościelny cmentarz z XV wieku?
Badania archeologiczne wykazały obecność 152 pochówków w układzie anatomicznym oraz dużą ilość kości luźnych. Ale znalezione ludzkie szczątki to nie wszystko. Odkryto również 60 obiektów archeologicznych związanych najprawdopodobniej z osadnictwem XVII- i XVIII-wiecznym.
– W wyniku eksploracji pozyskano m.in. liczne fragmenty naczyń glinianych, dewocjonalia, guziki, monety, naparstki i inne przedmioty metalowe – informuje MWKZ. – Na podstawie wyników badań wykopaliskowych można przypuszczać, że natrafiono na dawny cmentarz, prawdopodobnie przykościelny, funkcjonujący przy kościele św. Doroty, a dzięki materiałowi zabytkowemu znalezionemu w jamach grobowych można wstępnie określić czas jego funkcjonowania na okres od 2 poł. XV w. do XVIII w.
Jak informuje Parafia św. Mikołaja w Tarczynie, kościół filialny pod wezwaniem św. Doroty istniał na przedmieściach Tarczyna od końca XV w. do XVIII w. Niestety historyczne źródła, które mogłyby coś więcej na ten temat powiedzieć, prawdopodobnie uległy zniszczeniu w pożarach, które kilkakrotnie nawiedziły miasto.
– Archeolodzy są zdania, że natrafili również na kamienny fundament kościoła św. Doroty pochodzący z jego wcześniejszej fazy. Nie są wstanie jednak sprecyzować, o jaki czas funkcjonowania dokładnie chodzi – dodaje konserwator zabytków.
Zapewnia, że zbadany został cały teren przeznaczony pod budowę budynku komunalnego, a zabezpieczony materiał zabytkowy zostanie przekazany w depozyt do jednostki muzealnej.
– Kości ludzkie pozyskane w trakcie ww. badań zostaną poddane analizie antropologicznej – zapewnia konserwator. – Według zapewnień Urzędu Gminy Tarczyn po przeprowadzonej analizie szczątki zostaną pochowane na cmentarzu parafialnym, gdzie spoczywają inne znalezione w 2007 r. na budowie sąsiadującej z obecną inwestycją czynszówki.
Czytaj również: Szczątki ludzkie na budowie bloku komunalnego w Tarczynie
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS