A A+ A++

Wyjątkowego odkrycia dokonał archeolog Marek Gierlach. W centrum miasta zabezpieczono szczątki pochówku. Faktem niespotykanym jest miejsce grobu, ponieważ przykościelny cmentarz znajdował się nieco dalej, w miejscu dzisiejszego skwerku przy ul. Pułtuskiej.

 

Trwają przygotowania do rewitalizacji płońskiego rynku. Co odkryto pod powierzchnią podczas prac archeologicznych? Pochówek kobiecy – grób szkieletowy z zachowanymi ramionami, częścią czaszki, klatki piersiowej z fragmentami kręgosłupa i fragmentem kości lewej nogi.

GuKolejnym odkryciem jest przyziemie drewnianego ratusza, a w części południowej pozostałości niezidentyfikowanych drewnianych konstrukcji, być może jatek – kramów targowych gdzie szatkowano mięso, usytuowanych wokół ratusza.

Pochówek w rynku jest rzeczą bardzo wyjątkową, ponieważ wczesnośredniowieczny cmentarz znajdował się przy ul. Wolności. Natomiast od XIV wieku funkcjonował cmentarz przykościelny w miejscu dzisiejszego skwerku przy ul. Pułtuskiej. Jak ustalił archeolog Marek Gierlach, jest to pochówek prawdopodobnie kobiety pochowanej w porządku anatomicznym. Można więc wykluczyć element np. ukrycia zwłok, bądź jakiejkolwiek przypadkowości. O zgodności ze wschodnią tradycją chrześcijańską świadczą skrzyżowane ramiona na piersi. Grób pochodzi najprawdopodobniej z okresu końca XV, XVI bądź początku XVII wieku. Niestety grób nie jest wyposażony, więc nie znaleziono żadnego artefaktu umożliwiającego dokładniejsze datowanie znaleziska.

O tym, że płońska ziemia kryje wiele archeologicznych skarbów, wiadomo od lat 70-tych ubiegłego stulecia. Prace archeologiczne na skwerku opodal rynku, przy grobach zewnętrznych i wewnętrznych gotyckiego kościoła miejskiego (fara) zakończono w 2015 r. Pochówki datowane są na okres od XIII do XVIII w.

W latach 2014-2015 odsłonięto relikty ław fundamentowych murów obwodowych oraz przypór prezbiterium, zakrystii oraz nawy i pozostałości krypty, a także 71 grobów szkieletowych wewnątrz kościoła i na cmentarzu przykościelnym. Pochówki pozbawione są wyposażenia – odnaleziono nieliczne monety “boratynki”, resztki czepca, pierścionek miedziany(?)

Czytaj także: „Miej w czci prochy i zabytki pradziadów”

(DK)

Fot. plonsk24.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMer Łucka potwierdził informację o wybuchach w mieście
Następny artykułElon Musk krytykuje Twittera. Założy własny portal społecznościowy?