A A+ A++

Urząd Statystyczny opublikował komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej naszego regionu. W końcu września liczba bezrobotnych zmniejszyła się w porównaniu do sierpnia, ale wzrosła w stosunku do września ubiegłego roku.

Stopa bezrobocia była niższa niż przed miesiącem, wyższa natomiast w porównaniu do września roku ubiegłego. Tak wygląda sytuacja na rynku pracy na Warmii i Mazurach.

Z raportu Urzędu Statystycznego w Olsztynie dotyczącego sytuacji społeczno-gospodarczej województwa warmińsko-mazurskiego wynika, że we wrześniu w porównaniu do tego miesiąca, ale ubiegłego roku, zaobserwowano spadek przeciętnego zatrudnienia przy jednoczesnym wzroście liczby bezrobotnych i stopy bezrobocia.

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu ukształtowało się na poziomie 137,6 tys. osób. To o 7,2% niżej niż przed rokiem. Rok do roku zatrudnienie zmalało m.in. w administrowaniu i działalności wspierającej (o 12,3%), przetwórstwie przemysłowym (o 11,1%), informacji i komunikacji (o 3,6 %), obsłudze rynku nieruchomości (o 3,3%) oraz handlu; naprawie pojazdów samochodowych (o 2,6%). Wzrosło natomiast m.in. w działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (o 1,8%).

Inaczej wygląda sytuacja w porównaniu do sierpnia. Okazuje się, że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się. Wzrost wystąpił m.in. w zakwaterowaniu i gastronomii oraz przetwórstwie przemysłowym. Spadek odnotowano natomiast m.in. w obsłudze rynku nieruchomości, transporcie i gospodarce magazynowej oraz działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej i budownictwie.

We wrześniu do rejestru wpisano 908 nowych podmiotów gospodarczych, natomiast wykreślono z niego 586 podmiotów, w tym 518 osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

W końcu września liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w naszym województwie wyniosła 50,2 tys. osób i była niższa o 0,5 tys. osób (o 1,0%) niż w poprzednim miesiącu oraz wyższa o 6,7 tys. osób (o 15,5%) niż we wrześniu 2019 r. Stopa bezrobocia rejestrowanego ukształtowała się na poziomie 9,9% i była niższa o 0,1p. proc. niż przed miesiącem oraz o 1,3 p. proc. wyższa w porównaniu do września ub.r. Stopa bezrobocia w województwie była nadal najwyższa w kraju. Do powiatów o najwyższej stopie bezrobocia należały braniewski, kętrzyński i bartoszycki, a o najniższej – Olsztyn.

We wrześniu w urzędach pracy zarejestrowano 7,3 tys. osób bezrobotnych — o 48,2% więcej niż przed miesiącem i o 6,6% mniej niż przed rokiem. Do urzędów pracy zgłoszono 4,6 tys. ofert zatrudnienia. To o 845 ofert więcej niż przed miesiącem i o 73 ofert więcej niż przed rokiem. W końcu miesiąca na 1 ofertę pracy przypadało 14 bezrobotnych.

Raport przedstawia także informację dotyczącą rejestru przedsiębiorstw REGON. Jak wynika z danych olsztyńskiego Urzędu Statystycznego, na koniec września w rejestrze wpisanych było 135,5 tys. podmiotów gospodarki narodowej. To o 3,2% więcej niż przed rokiem i o 0,2% więcej niż w końcu sierpnia.

O 3,5% rok do roku wzrosła też liczba zarejestrowanych osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą – 97,4 tys. Według stanu na koniec września w rejestrze REGON 14,3 tys. podmiotów miało zawieszoną działalność (o 3,6% więcej niż przed miesiącem). Zdecydowaną większość stanowiły osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

Źródło: Urząd Statystyczny w Olsztynie

***

Dołącz do nas!

“Maseczka to znak solidarności”. To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale “z dystansem”.

Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAdamed chce leczyć pacjentów z COVID-19
Następny artykułPROGNOZA POGODY NA 17.11.2020