Nowe zachorowania na podkarpaciu
-Dwa nowe ogniska zachorowań w Rzeszowie i Przemyślu. W obydwu prowadzimy naturalne dochodzenie epidemiczne w celu wyłonienia osób aktywnie zarażony ch -mówił podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Adam Sidor.
Szpital w Łańcucie
Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart potwierdziała że jednoimienny szpital w Łańcucie stopniowo w najbliższym czasie będzie otwierany dla pacjentów.
Zalecenia w sprawie ograniczania rozprzestrzeniania się koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19
Przedstawione zalecenia zostały opracowane – na podstawie dotychczasowych doświadczeń – przez podkarpackiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego dr. Adama Sidora, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie epidemiologii lek. med. Jolantę Kluz-Zawadzką oraz konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chorób zakaźnych dr. hab. n. med. Andrzeja Cieślę.
Stopniowe znoszenie obostrzeń nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania.
Należy postępować w taki sposób, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19, a w szczególności:
- w miejscach, gdzie przebywa dużo ludzi zachowywać 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej,
- w miejscach, gdzie przebywa dużo ludzi obowiązkowo zasłaniać nos i usta w przestrzeni publicznej,
- często myć i dezynfekować ręce,
- unikać dotykania oczu, nosa i ust
- dbać o odporność, wysypiać się, dbać o kondycję fizyczną, racjonalnie się odżywiać
- śledzić informacje dotyczące sytuacji epidemicznej zachorowań na COVID-19 na stronach Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego i przestrzegać publikowanych tam wytycznych.
W przypadku stwierdzenia wyraźnych oznak choroby jak uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, każdy powinien pozostać w domu i skonsultować się z lekarzem lub powiadomić służby ratunkowe pod numer telefonu 999 /112.
Należy postępować w szczególny sposób, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19, gdy:
wybierasz się do lekarza:
- w pierwszej kolejności skontaktuj się ze swoim lekarzem telefonicznie,
- w przypadku wizyty osobistej w poradni, zostaniesz umówiony na wyznaczoną godzinę,
- przed wejściem do placówki zostaniesz poddany wstępnemu wywiadowi medycznemu, a pracownik medyczny zmierzy ci temperaturę,
- podczas pobytu w poradni, stosuj maseczkę ochronną, zachowuj bezpieczną odległość od innych osób przebywających w tym czasie w poczekalni,
- po wyjściu z gabinetu i opuszczeniu placówki medycznej zdezynfekuj ręce.
jesteś pracownikiem :
- zobowiązany jesteś wykonywać pracę w sposób zgodny z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stosować się do wydawanych w tym zakresie poleceń i wskazówek pracodawcy i przełożonych,
- stosować środki ochrony indywidualnej, które dostarcza ci pracodawca.
jesteś pracodawcą :
- zobowiązany jesteś zapewnić osobom zatrudnionym, niezależnie od podstawy zatrudnienia, bezpieczne i higieniczne warunki pracy,
- upewnij się, że miejsca pracy są czyste i higieniczne (powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty np. telefony, klawiatury muszą być regularnie wycierane środkiem dezynfekującym, lub przecierane wodą z detergentem, wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, powinny być regularnie i starannie sprzątane i dezynfekowane),
- zapewnij odległość między stanowiskami pracy wynoszącą co najmniej 2 m, chyba że jest to niemożliwe ze względu na charakter działalności, wtedy jednak musisz pracownikom zapewnić środki ochrony osobistej związane ze zwalczaniem COVID-19,
- upewnij się, że pracownicy, klienci i kontrahenci mają dostęp do miejsc, w których mogą myć ręce mydłem i wodą oraz je dezynfekować,
- zachęcaj do ograniczenia osobistych kontaktów pomiędzy pracownikami poprzez rezygnację ze spotkań na rzecz komunikowania się za pośrednictwem środków zdalnej komunikacji,
- sięgaj po szczegółowe wytyczne przeciwepidemiczne opracowane dla poszczególnych branż dostępne na stronach Głównego Inspektora Sanitarnego lub Ministerstwa Zdrowia.
jesteś rodzicem
- dbając o swoje zdrowie, zadbasz o zdrowie swojego dziecka,
- odprowadzając dziecko do żłobka/przedszkola/szkoły pamiętaj o zdezynfekowaniu rąk przed wejściem do placówki oraz załóż maseczkę osłaniającą nos i usta,
- przypominaj dziecku o częstym myciu rąk,
- jeśli dziecko ma objawy choroby, nie odprowadzaj go do placówki, zapewnij mu opiekę w domu. W razie konieczności skontaktuj się z lekarzem rodzinnym/pediatrą i postępuj według zaleceń.
- nie wysyłaj na wypoczynek dziecka, jeśli masz podejrzenie, że mogło się zarazić wirusem SARS-CoV-2 lub ma objawy zakażenia.
jesteś uczniem
- uczęszczając na zajęcia organizowane w szkole, pamiętaj o zachowywaniu bezpiecznej odległości od kolegów, nauczycieli i innych pracowników szkoły,
- często myj i dezynfekuj ręce, zwłaszcza przed jedzeniem,
- używaj własnych przyborów szkolnych (długopisy, linijki, ołówki, kalkulatory itp.),
- pamiętaj, by mieć zawsze przy sobie maseczkę i używać jej osłaniając noc i usta w miejscach gdzie jest to wymagane.
Jeżeli masz wątpliwości, jak postępować zobacz poniższe odpowiedzi na często zadawane pytania.
- Zachowaj co najmniej 2 metry odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.
- Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.
Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.
- Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej.
Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzae a, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama). - Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Mycie i dezynfekcja rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
- Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania. Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS