A A+ A++

Podczas tegorocznej gali III Kongresu GWiOP1 zostały wręczone Tytany – nagrody przyznawane w obszarze gospodarowania wodami i ochrony przeciwpowodziowej. W tym roku nagrody zostały wręczone w dwóch kategoriach: „produkt / technologia roku” oraz „projekt roku”. Nagrodę w pierwszej kategorii zdobył system Wavin StormHarvester.

Wavin StormHarvester – nowy wymiar retencjonowania deszczówki

System Wavin StormHarvester łączy inteligentną technologię – opartą na sterowniku StormHarvester – ze zbiornikami retencyjnymi lub retencyjno-rozsączającymi, które są zbudowane z modułów Wavin Q-Bic Plus albo Wavin AquaCell, a także z czujnikami poziomu zgromadzonej wody. Systemowe rozwiązanie, jakim jest Wavin StormHarvester, optymalizuje działanie zbiorników przez ich funkcjonalne sprzężenie z prognozami opadów. Nagrodzona technologia Wavin może być  stosowana w:

  • zbiornikach infiltracyjnych – umożliwia opróżnienie zbiorników przed przewidywanymi, obfitymi opadami deszczu, jeśli zebrana woda nie została jeszcze rozsączona do gruntu (rozwiązanie szczególnie polecane w przypadku gruntów słabo przepuszczalnych);
  • zbiornikach retencyjnych – zatrzymuje wodę w okresie między opadami deszczu, zapewniając odzysk wody w obiekcie, w którym jest wykorzystywana.

– System Wavin StormHarvester oznacza dla inwestora różnorodne korzyści ekonomiczne i proekologiczne, ale jego zastosowanie pomaga także uzyskać i zachować zgodność z przepisami dotyczącymi odwadniania. Ponadto system minimalizuje wykorzystanie przestrzeni pod powierzchnią gruntu i oferuje lepszy zwrot z inwestycji z zakresu retencji wód opadowych, wymaganych przepisami – mówi Agnieszka Wrzesińska, Menedżer Produktu Zagospodarowanie Wód Deszczowych z Wavin Polska, która 5 września 2024 r. odebrała nagrodę Tytan podczas gali tegorocznego III Kongresu Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej.

Inteligentny system oparty na prognozach pogodowych

Nagrodzony Tytanem system pracuje na podstawie ciągłego monitoringu krótkookresowych i średniookresowych prognoz opadów oraz kontroli poziomu wody w zbiorniku. Automatycznie dostosowuje poziom zgromadzonej wody, zapewniając tym samym wystarczającą, wolną objętość zbiornika. Dzięki temu Wavin StormHarvester jest zawsze gotowy na przyjęcie nowego opadu.

System Wavin wykorzystuje platformę usług w chmurze (dostarczoną przez StormHarvester Limited), która obejmuje interaktywny portal internetowy do kontroli i monitoringu poziomu wody w obiekcie nią zasilanym. System monitoruje aktualny poziom wody w zbiorniku retencyjno-rozsączającym za pomocą czujnika i przez połączenie GSM przekazuje uzyskane dane do serwera StormHarvester (w chmurze), który oblicza bezpieczny poziom wody w zbiorniku.

Sterownik systemu StormHarvester

Integralną częścią systemu, a także ważnym elementem aktywnego sterowania odpływem, jest sterownik StormHarvester. To on, w regularnych odstępach czasu, otrzymuje komunikaty z centrum sterowania StormHarvester. Dzięki użyciu sterownika możliwe jest odbieranie informacji o aktualnym, bezpiecznym poziomie wody w zbiorniku deszczowym – na tej podstawie podejmowane są zautomatyzowane działania, mające na celu obniżenie poziomu wody, jeśli jest to potrzebne. Obniżenie poziomu zebranej wody deszczowej odbywa się przez czasowe otwarcie zaworu StormHarvester lub przez uruchomienie zestawu pomp.

System StormHarvester oparty jest na przemyślanych i w pełni zautomatyzowanych elementach, które współgrają w inteligentny sposób – dzięki temu jest efektywny i bezpieczny. Wykorzystanie prognoz pogodowych, rozwiązań chmurowych oraz elektronicznych, takich jak sterownik systemu StormHarvester, sprawia, że możliwe jest zarządzanie deszczówką w skali makro, czyli w wielkomiejskich, dużych obiektach.

– Dzięki technologii Wavin woda deszczowa jest gromadzona i wykorzystywana np. do nawadniania zielonych skwerów. Może też być podczyszczana, a następnie używana w myjniach samochodowych lub jako woda do spłukiwania toalet. Zgromadzona w zbiornikach retencyjno-rozsączających deszczówka jest również stopniowo przepuszczana do gruntu lub – w razie potrzeby – spuszczana do kanalizacji. System StormHarvester sprawia, że wszystkie te procesy są w pełni zautomatyzowane i myślę, że to właśnie doceniło jury, przyznając nam nagrodę Tytana za najlepszy produkt i technologię podczas tegorocznego III Kongresu GWiOP. Dodam, że system StormHarvester zdobył najwięcej głosów zarówno od jury eksperckiego, akademii, jak i głosującej społeczności – podsumowuje Agnieszka Wrzesińska z Wavin Polska.

III Kongres Gospodarowanie Wodami i Ochrona Przeciwpowodziowa odbył się w dniach 4-6 września w Krakowie. Wavin Polska był na nim obecny jako Platynowy Partner.

Wavin
press box

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDojazd do ul. Harcerskiej zostanie zamknięty
Następny artykułZabawa kolorem w łazience