Podczas międzyresortowego spotkania poruszono temat stworzenia systemu, który będzie śledził losy dzieci w rodzinach, by lepiej chronić ich bezpieczeństwo. Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała Joanna Repeć z Zespołu Prawa Karnego BRPD. Celem jest stworzenie rozwiązania, które pomoże szybciej reagować na problemy w rodzinach i zapewnić dzieciom większą ochronę.
Wspólny system, by lepiej chronić dzieci
13 listopada odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli różnych ministerstw i instytucji, które ma pomóc w lepszym monitorowaniu sytuacji dzieci w Polsce. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Edukacji, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa ds. Równości, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, a także Straży Granicznej oraz Rzecznika Praw Dziecka.
RPD zgłasza uwagi do projektu ustawy o zawodzie psychologa
Celem jest stworzenie systemu, który będzie wspierać różne instytucje w lepszym śledzeniu losów dzieci. Dzięki temu szkoły, przedszkola, żłobki, służby medyczne, opieka społeczna, policja, straż graniczna, sądy, prokuratury oraz biuro Rzecznika Praw Dziecka, mogłyby skuteczniej współpracować. Taki system pozwoliłby na szybsze rozwiązywanie problemów i reagowanie, gdy dziecko znajduje się w trudnej sytuacji.
Na początek eksperci chcą ustalić, jakie dane mają być zbierane w systemie, kto będzie miał do nich dostęp oraz jakie przepisy trzeba wprowadzić lub zmienić, żeby wszystko działało zgodnie z prawem.
Rzeczniczka Praw Dziecka apeluje do Ministerstwa Finansów ws. gier online
Połączenie różnych systemów w jednym miejscu
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że obecnie działają aż 43 różne systemy informacyjne, które można zintegrować w jeden wspólny system za pomocą specjalnej nakładki. Dzięki temu możliwe będzie lepsze monitorowanie sytuacji dzieci w różnych obszarach.
Nowy system miałby obejmować także cyfrowe dane z Niebieskiej Karty, która służy do zgłaszania przypadków przemocy domowej. Obecnie trwa jej cyfryzacja, aby była łatwiej dostępna dla służb.
Dodatkowo, od stycznia ma ruszyć centralny rejestr dotyczący pieczy zastępczej, który również będzie zintegrowany z nowym systemem. To wszystko ma pomóc w skuteczniejszej ochronie dzieci i szybkim reagowaniu na wszelkie zagrożenia.
Rzeczniczka Praw Dziecka apeluje o zmiany w pieczy zastępczej dla dzieci
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS