A A+ A++

Zarząd Dróg Miejskich stara się o dofinansowanie dla zadania, w ramach którego zaplanowano wymianę systemu detekcji na ponad 70 skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną oraz montaż bezdotykowych przycisków dla pieszych. Planowana rozbudowa systemu ITS ma być realizowana w latach 2025-2026.

Zapowiadana wymiana systemu detekcji to element projektu „Rozwój zrównoważonej mobilności transportu miejskiego w Gliwicach”. Szacunkowy koszt tej części zadania sięga 8,5 mln zł. O tym, czy został on zakwalifikowany do wsparcia ze środków unijnych, co otworzy możliwości realizacji już w latach 2025–2026, wnioskodawcy dowiedzą się w grudniu.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na wszystkich skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną mają pojawić się nowe kamery wideodetekcji, wykrywające nie tylko samochody i autobusy komunikacji publicznej, ale też rowerzystów i osoby na hulajnogach zbliżające się do przejazdów, pieszych w obszarach przejść oraz osoby na wózkach inwalidzkich. Wprowadzony zostanie również bezdotykowy system wywoływania zielonego światła na pasach.

Osoby oczekujące na zielony sygnał na przejściach będzie liczyła wideodetekcja, co ma być związane z nadaniem im priorytetu na przejściach ze światłami oraz wydłużeniem dla nich czasu trwania „zielonego”.

Aby poprawić bezpieczeństwo pieszych na pasach z sygnalizacją świetlną, zwłaszcza osób z niepełnosprawnościami, zaplanowano również doposażanie świateł w najnowsze sygnalizatory akustyczne.

Szacunkowy koszt całego zadania „Rozwój zrównoważonej mobilności transportu miejskiego w Gliwicach” to 31,7 mln złotych. Oprócz ułatwień w ruchu pieszych, osób na hulajnogach i rowerzystów, przewidziano w nim również usprawnienie przejazdu przez miasto pojazdów komunikacji miejskiej. Dodatkowo, w ramach strefy płatnego parkowania w centrum Gliwic, zaplanowano modernizację i rozbudowę systemu wolnych miejsc parkingowych, co pozwoli ograniczyć ich długotrwałe poszukiwania przez kierowców – informuje Urząd Miejski.

Przygotowana ma zostać również aktualizacja aplikacji ITS Gliwice, dostępnej na urządzenia mobilne. Użytkownicy znajdą w niej aktualne dane dotyczące m.in lokalizacji wybranego autobusu na danej linii, podgląd do wybranych, kluczowych w mieście przejść dla pieszych, informacje o utrudnieniach i robotach drogowych.

Przypomnijmy, że inteligentny system zarządzania ruchem działa w Gliwicach od 2013 roku. W minionych latach także prowadzono jego rozbudowę, ramach której w kwietniu 2019 roku udostępniono wspomnianą wyżej aplikację. Poprzedni projekt rozbudowy systemu pochłonął niespełna 30 mln zł i wsparty został środkami unijnymi. Więcej na ten temat pisaliśmy tu:

Ta aplikacja pozwoli sprawdzić m.in. natężenie ruchu czy aktualną pozycję miejskiego autobusu

(żms)/mat. UM Gliwice (kik)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Піч не повинна перегріватися”: рятувальники нагадали правила безпеки на зиму
Następny artykułВ Україні стався землетрус магнітудою 3,1 бала