A A+ A++

Nowe tabliczki z numerami domów czy nazwami ulic krakowianie mogli już zauważyć w okolicach Wawelu i DH Jubilat. – Na obszarze pilotażowym pojawiło się łącznie 96 nośników, w tym podświetlana mapa wielkoformatowa, podświetlany punkt informacyjny o placu Na Groblach oraz szereg tablic z nazwami ulic, bulwaru, mostu, tablic adresowych, zarządców budynków oraz tablic informacji pieszej i drogowej – informuje Krystian Banet z Zarządu Transportu Publicznego. To właśnie w tej części Krakowa z końcem ubiegłego roku rozpoczął się pilotaż szykowanego już od 2017 r. nowego Systemu Informacji Miejskiej, za który aktualnie odpowiada ZTP.

“By ułatwić poruszanie się”

Głównym celem SIM ma być uporządkowanie oznakowania miejskiego w ramach jednolitych zasad graficznych i wzorniczych. Chodzi o to, by ułatwić mieszkańcom i turystom poruszanie się po mieście, między innymi przez dodanie na tablicach ulicowych numerów posesji w pierzejach. Zdaniem urzędników, zintegrowany system pozwoli lepiej odnaleźć drogę, przekazywać informacje o mieście a także zwiększyć bezpieczeństwo publiczne oraz płynność ruchu.

Zestaw nośników SIM w Krakowie ZTP

Koncepcje tego, jak ma wyglądać nowy SIM, przygotowało Towarzystwo Projektowe i Para-Buch (zwycięzcy miejskiego konkursu). Finalna wersja księgi (manuala) SIM dla Krakowa zawiera katalog przeszło 20 nośników, w skład których wchodzą: tablice ulicowe, tablice adresowe, tablice zarządców budynków, moduły informacyjne elewacyjne i pulpitowe o patronach ulic i ciekawych budynkach, informacja kierunkowa dla pieszych w formie tablic i totemów, punkty informacyjne o godnych uwagi miejscach i o trasach turystycznych, mapy wielkoformatowe, mapy osiedlowe, tablice stanowisk Kiss and Ride i Bike and Ride, totemy Park and Ride, Kiss and Ride BUS, totemy przystankowe tramwaju wodnego, tablice informacji drogowej: kierunkowe oraz wjazdowe do dzielnic, tablice wjazdowe do miasta oraz moduły Centrum i UNESCO umieszczane w posadzce. 

Nawiązanie do historii

Jak podkreślają autorzy projektu, SIM konsekwentnie stosuje zasady typograficzne i kolorystyczne na całym obszarze miasta. Kolorystyka SIM nawiązuje do barw krajobrazu miejskiego Krakowa. Tłem tablic ulicowych i adresowych jest kolor beżowy z literą w kolorze szarobrązowym – to nawiązanie do historycznych tablic ulicowych i adresowych w Krakowie, wprowadzonych w 1881 r. Kolorystyka grafiki elementów większych, a więc totemów z mapami, informacją kierunkującą, a także o trasach turystycznych, jest zaś odwróceniem tej zasady. Na szarobrązowym tle eksponowane są jasne litery.

Większość z zawartych w projekcie nowego SIM nośników została przetestowana podczas wspomnianego pilotażu. Kolejnym krokiem – jak zapowiada ZTP – będą konsultacje społeczne, które przeprowadzone zostaną między 19 lutego a 12 marca tego roku. – Mieszkańcy mogą zapoznać się z projektem SIM, który jest dostępny na stronie internetowej ztp.krakow.pl. Tam również umieszczono skrócony folder informacyjny, w którym znajdują się szczegóły odnośnie pilotażu – zaznacza Sebastian Kowal, rzecznik ZTP. 

Wzór nowych nośników SIM w KrakowieWzór nowych nośników SIM w Krakowie ZTP

Czas na głos mieszkańców

Mieszkańcy mogą zgłosić swoje uwagi i spostrzeżenia poprzez formularz konsultacyjny, a także podczas otwartego spotkania z projektantami nowego SIM. Więcej informacji o konsultacjach społecznych i terminach można znaleźć na stronie internetowej ZTP oraz obywatelski.krakow.pl.

Po przeprowadzeniu konsultacji i ewentualnych korektach, System Informacji Miejskiej planowany jest do wdrażania w pozostałej części miasta 

– informują urzędnicy.

Co stanie się z już istniejącymi tabliczkami, które zostały zdemontowane? Zostały przekazane do Muzeum Inżynierii Miejskiej, a tam (po zakończonym remoncie) powstanie wystawa prezentująca, jak na przestrzeni lat kształtowała się informacja miejska w Krakowie. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak działa propaganda Kremla. Telewizja pokazała “pałac Nawalnego”
Następny artykułMount & Blade: Warband Mundus Igne et Gladio v.2 PC